Forum SG - IFP - Internetowe Forum Pograniczników

Pełna wersja: Wyliczenie pelnej emerytury.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Jesli nie wykorzystasz urlopu,a chcesz odejsc na emke ,to jak najbardziej dodatek ten Ci sie nalezy,tylko musisz zlozyc odpowiedni wniosek.
proszę namiary na podstawę prawną otrzymywania świadczenia rocznego po 30 latach pracy - i od razu pytanie czy przysługuje po 30 latach pracy czy też wysługi wiadomo jak ktoś miał rok za półtora to mógłby wcześniej z tego skorzystać
(08-10-2012 20:41 )maluch napisał(a): [ -> ]proszę namiary na podstawę prawną otrzymywania świadczenia rocznego po 30 latach pracy - i od razu pytanie czy przysługuje po 30 latach pracy czy też wysługi wiadomo jak ktoś miał rok za półtora to mógłby wcześniej z tego skorzystać
Świadczenie roczne - art 121.1 UoSG w związku z art 45.1.1 oraz art45.2.4 UoSG . Po 30 latach wysługi emerytalnej - art 3.1.7 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funk ........
Czy prawdą jest,że okres pracy przed ukończeniem 15go roku życia nie wlicza się do wysługi emerytalnej?
Kto podpowie coś w tym temacie.
To Ty do szkoły nie chodziłeś ? Abyś mógł być zatrudniony jako pracownik młodociany musisz mieć ukończone 16 lat ale nie skończone 18. Nie ma takiej możliwości byś pracował przed ukończeniem 15 lat.
No chyba, że w Indiach w tym okresie przebywałeś.
(14-10-2012 10:49 )waldisg napisał(a): [ -> ]Abyś mógł być zatrudniony jako pracownik młodociany musisz mieć ukończone 16 lat ale nie skończone 18.

Pracownikiem młodocianym można było być nie mając 16 lat. Przysługiwał wtedy np. krótszy czas pracy. Po ukończeniu 16- pracownik młodociany pracował już 8 godzin. Tak było na pewno około 1985 roku kiedy to sam przerabiałem.
Za ten okres mam świadectwo pracy. Staż pracy/służby od wielu lat w moim wypadku jest zwiększony o 3 lata ZSZ.
Chyba brak jest jakichkolwiek podstaw by tego okresu nie zaliczać do emki (i to jako 2,6%).
W latach 80 można było być pracownikiem młodocianym w wieku 15 lat. Sam byłem takim młodocianym w szkole przyzakładowej w tamtym okresie (86-89). Ale nie przed 15 rokiem życia, nie za komuny. W wieku 15 kończyło się szkołę podstawową.
Tak jak mówisz, za ten okres masz wystawione świadectwo pracy.
Z informacji jakie posiadam z ZER MSW wynika,że okres pracy liczy się od momentu ukończenia 15-go roku życia.Więc jeśli ktoś rozpoczął naukę w ZSZ pobierając od razu praktykę zawodową na umowę o pracę np.w wieku 14-tu lat i 10-ciu miesięcy,to i tak wysługę emerytalną będzie miał liczoną od momentu gdy skończył 15-cie lat.
Dziwne,ale prawdziwe.

Drążąc temat.Jeden z moich znajomych też natknął się na rozporządzenie,które mówi o tym,że okres szkoleń oraz okres przebywania na długotrwałym zwolnieniu lekarskim,które przekracza okres pół roku obligatoryjnie liczone jest do wysługi emerytalnej rok za rok.
Na okęciu powstała burzliwa dyskusja. Zostałem zakrzyczany przez wszystkowiedzących fahofcuf. W związku z tym mam pytanie jak to jest z tym rokiem za półtora. Czy 1/1,5 liczą tylko pełne lata czy przeliczają też miesiące i dni?
Np. funkcjonariusz na dzień 31.12.2012 r. ma 15 lat i 11 miesięcy służby na placówce. To w momencie odejścia na emkę 15 lat przeliczą mu 1/1,5 a 11 miechów rok za rok? Czy też owe 11 miechów też przeliczą mu 1/1,5?
(15-12-2012 16:07 )niepokorny napisał(a): [ -> ]Na okęciu powstała burzliwa dyskusja. Zostałem zakrzyczany przez wszystkowiedzących fahofcuf. W związku z tym mam pytanie jak to jest z tym rokiem za półtora. Czy 1/1,5 liczą tylko pełne lata czy przeliczają też miesiące i dni?
Np. funkcjonariusz na dzień 31.12.2012 r. ma 15 lat i 11 miesięcy służby na placówce. To w momencie odejścia na emkę 15 lat przeliczą mu 1/1,5 a 11 miechów rok za rok? Czy też owe 11 miechów też przeliczą mu 1/1,5?

tylko pełne latka :-) 11 miechów będzie jedenastoma miesiącami.
W jakim terminie od daty gdy odchodzi się na emkę wypłacana jest odprawa+wszystkie dod. pieniążki?(za urlop,wczasy pod gruszą itp).
(27-12-2012 13:31 )kant napisał(a): [ -> ]W jakim terminie od daty gdy odchodzi się na emkę wypłacana jest odprawa+wszystkie dod. pieniążki?(za urlop,wczasy pod gruszą itp).

W porządnym oddziale wszystkie należności powinny być wypłacone w dniu zwolnienia ze służby.
Ja miałem już na koncie w tym samym dniu około godz. 16.
To się u Ciebie w oddziale "sprężyli" chłopaki.Smile
Może zrozumieli, że tak jak żegnasz innych tak pożegnają Ciebie Wink
A tak faktycznie to zależy od ilości kasy na koncie - są momenty gdy jest nadmiar, są i momenty posuchy. Pomijam ludzką złośliwość, która też czasami występuje.
A ogólnie to jest jakiś "pisany" czas na wypłacenie ?
Cytat:Art. 119. 1. Wysokość odprawy dla funkcjonariusza w służbie stałej równa się wysokości trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Odprawa ulega zwiększeniu o 20% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym za każdy dalszy pełny rok wysługi ponad 5 lat nieprzerwanej służby, aż do wysokości sześciomiesięcznego zasadniczego uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. Okres służby przekraczający 6 miesięcy liczy się jako pełny rok.
Odprawa należy Ci się w ostatnim dniu służby - później nie jesteś już funkcjonariuszem.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie