Forum SG - IFP - Internetowe Forum Pograniczników

Pełna wersja: Zmiany w systemie emerytalnym
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Rząd chce ratować system emerytalny cyt.

Propozycje zmian są dwie. Emerytury obywatelskie - jednakowe dla wszystkich, bez względu na zarobki i staż pracy. Inne rozwiązanie to system uniwersalny, w którym wszyscy Polacy, w tym rolnicy, górnicy i mundurowi, zapłacą składki od całości swoich przychodów i dostaną uzależnione od tego świadczenia.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-ch...79396.html

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomos...99323.html
(27-02-2018 09:20 )PlanetaX napisał(a): [ -> ]Rząd chce ratować system emerytalny cyt.

Propozycje zmian są dwie. Emerytury obywatelskie - jednakowe dla wszystkich, bez względu na zarobki i staż pracy. Inne rozwiązanie to system uniwersalny, w którym wszyscy Polacy, w tym rolnicy, górnicy i mundurowi, zapłacą składki od całości swoich przychodów i dostaną uzależnione od tego świadczenia.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-ch...79396.html

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomos...99323.html

Każdy rząd jakiejkolwiek proweniencji będzie ostrzy zęby na emki.
Tik tak tik tak Smile
Pamiętacie jak ostro "walczyli" w ubiegłym roku o to, żeby nasze składki przejął ZUS ? O mały włos mundurowi uciekli katowi spod topora...Teraz zwodzą ludzi obietnicami super podwyżek w 2019r. - żeby tylko Ci co mają odejść z tymi super podwyżkami zdążyli odejść...Jestem już na emce ( obecnie tzw. świadczeniu rocznym) i nawet się nie chwalę ile będę pobierał emerytury...Qrde - jak zdążę Sad
(27-02-2018 21:11 )Matarez napisał(a): [ -> ]Pamiętacie jak ostro "walczyli" w ubiegłym roku o to, żeby nasze składki przejął ZUS ?

O jakich składkach piszesz. MSWiA , MON oraz MS nie były i nie są płatnikami składek za swoich mundurowych - czyli do tej pory null na liczniku składek emerytalno -rentowych wszystkich mundurowych.
Gdyby miało nastąpić uzusowienie uposażeń mundurowych - to strona rządowa musiałaby podnieść te uposażenia do góry o wartość odciąganych składek - gdyby tego nie zrobiła to zamiast 18% podatku nałożonego na uposażenie mundurowego pensja by zmniejszyła się o dodatkowe kilkanaście procent potrzebne na uzusowienie jej.
Najprostsze rozwiązanie dla strony rządowej to emki obywatelskie - po równo po tysiaku Smile
Opcja uzusowienie wstecz dla obecnych emerytów i dla tych co obecnie służą - to kilkadziesiąt wagonów biletów płatniczych NBP .
Obawiam się, że czeka nas najgorsze rozwiązanie - emki proletariackie. Choć z drugiej strony, na miejscu rządu wrzucił bym mundurowych (jak i sędziów itp) do worka bez dna o nazwie ZUS. Oczywiście nie podnosząc uposażeń o wysokość strat spowodowanych odprowadzaniem składek. Dlaczego? Bo kazdy taki cios w klasę średnią ucieszy potencjalnego wyborce pis.
(28-02-2018 08:46 )keyser soze napisał(a): [ -> ]Obawiam się, że czeka nas najgorsze rozwiązanie - emki proletariackie. Choć z drugiej strony, na miejscu rządu wrzucił bym mundurowych (jak i sędziów itp) do worka bez dna o nazwie ZUS. Oczywiście nie podnosząc uposażeń o wysokość strat spowodowanych odprowadzaniem składek. Dlaczego? Bo kazdy taki cios w klasę średnią ucieszy potencjalnego wyborce pis.
Dokładnie..roszczeniowy wyborca PIS chce krwi i ja w końcu dostanie naszym kosztem m innymi
Interpretacja ZER-u dotycząca daty 1 stycznia 2025 i kwestii wyboru systemu emerytalnego w którym ma być wyliczona emerytura:

http://nszzp.pl/wp-content/uploads/2018/...C3%B3w.pdf
czyli jednak trzeba będzie się określić?
te 15 lat musi wybić do 1 stycznia 2025 czy do konca tego roku?
W piśmie jest napisane do kiedy
czyli jak zaczalem sluzbe pod koniec roku 2010 to bede musial sluzyc na nowych zasadach bo mi 15lat nie wyjdzie ?
Warto wkleić pismo z pytaniami do ZER MSWiA

http://nszzp.pl/wp-content/uploads/2018/...do-ZER.pdf

Istotne są pytanie nr 3 ,4 i 5

na nie ZER nie odpowiedział lub dał pokrętną odpowiedż zasłaniając się pragmatyką służby i ustawą o Policji.

określać się na jakich zasadach można odchodzić na emke - będzie można dopiero po 01.01.2025 - odpowiedż ZER-u. Warunki
- funk " na starych zasadach " wybierający emke "na nowych zasadach" w dniu złożenia wniosku musi mieć minimum 25 lat służby i ukończone 55 rok życia.
- funk " na starych zasadach" odchodzący na emkę "na starych zasadach" po 01.01.2025 roku może odchodzić na nią po tym terminie - niezależnie od daty zwolnienia.
Tak to wygląda w odpowiedzi ZER-u wg przepisów na dzień dzisiejszy.

A czy będzie można dalej służyć - patrz pytanie nr 3 - 4 - 5 - ZER odpowiedział zasłaniając się pragmatyką służby - i związki dalej będą drążyć temat

http://nszzp.pl/aktualnosci-prawne/01-st...erac-i-co/
(18-04-2018 14:53 )siedemczworek napisał(a): [ -> ]czyli jak zaczalem sluzbe pod koniec roku 2010 to bede musial sluzyc na nowych zasadach bo mi 15lat nie wyjdzie ?
no ja wstąpiłem końcem 2009 a szkolenie skończyło się jesienią 2010r i nie ukrywam że też się nad tym tematem mocno zastanawiam (szukać innej roboty czy nie) bo jak mam dymać do 55lat to czas szukać innej roboty. No i im człowiek starszy tym trudniej czyta się przepisy ;(
Z pisma nie wynika nic co dałoby odpowiedź, jak to będzie wyglądało w stosunku do osób przyjętych na starych zasadach, jednak nie posiadających praw emerytalnych na rok 2025. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat ?
He he, zaraz rząd powie, ze to wina peło Smile

Tak jak pisałem - socjalemki wprowadzą szybciej niż wszystkim się wydaje...
Dobrze, że niedługo spadam więc może trochę zdążę pobrać emkiSmile.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-k...antow.html

Mówią że nic nie robią a pod stołem prace idą pełną parą.
Czyli jednak czarny scenariusz zbliża się wielkimi krokami...

Niestety, to było do przewidzenia - totalny brak pieniędzy w budżecie + niewydolny ZUS = ostre cięcia.

Przypominam, że uZUSowienie to nie koniec...
"Eksperci wskazują na inne niebezpieczeństwo związane z propozycją MSWiA. – To może być pierwszy krok w kierunku ograniczenia płac w mundurówkach."

Hahahaha, to będzie raczej ostatni gwóźdź do trumny mundurówek.
(23-04-2018 13:24 )euro napisał(a): [ -> ]"Eksperci wskazują na inne niebezpieczeństwo związane z propozycją MSWiA. – To może być pierwszy krok w kierunku ograniczenia płac w mundurówkach."

Hahahaha, to będzie raczej ostatni gwóźdź do trumny mundurówek.

Taa - po czymś takim to tylko zmienić UoBiA w kierunku umożliwienia każdemu pełnoletniemu obywatelowi RP zakup każdego rodzaju broni oraz wydać za darmo gaśnice i hej - obywatelu broń się sam i gaś sobie sam pożary...
Nikt przy zdrowych zmysłach, przy dzisiejszych pensjach, ograniczeniu praw obywatelskich, nienawiści społeczeństwa do służb mundurowych, służby w "piątek, świątek i niedzielę" etc etc NIE BĘDZIE PEŁNIŁ SŁUŻBY.
(23-04-2018 19:35 )Escev napisał(a): [ -> ]ograniczeniu praw obywatelskich,

???? O jakich ograniczeniach mówisz ? Ilu osób siedzi dzisiaj w więzieniach za swoje poglądy polityczne ? Masz ograniczoną wolność wypowiedzi ?
Gdyby tak było - to nie pisał byś tego o czym myślisz np na tym forum - z prostego powodu - jego by nie było.

(23-04-2018 19:35 )Escev napisał(a): [ -> ]służby w "piątek, świątek i niedzielę" etc etc NIE BĘDZIE PEŁNIŁ SŁUŻBY.
i tutaj się mylisz.Wystarczy sie cofnąc kilkanaście lat wstecz. Choćby przypadek osób przyjmujących się "w mundur" po 01.01.1999 roku - oni byli wyjęci z zaopatrzeniowego systemu emertalnego i mieli robić wg przepisów ustawy o FUS - czyli byli "zanurzeni w g..." FUS do 65 / 60 roku roku życia bez względu na lata służby. A zarobki w latach 1998-2003 szału nie robiły .Dopiero nowelizacja ustawy w 2003 wyciąhgneła ich z tego szamba.
Mimo tego w tych latach walili oknami i drzwiami do munduru.
Pamięć ludzka lub niewiedza jest ulotna - i dlatego politycy to wykorzystują Big Grin
Przekierowanie