Forum SG - IFP - Internetowe Forum Pograniczników

Pełna wersja: Zmiany w systemie emerytalnym
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wycinają cały art.74 - część jego treści przenoszą do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym a część była po protu w obu aktach prawnych.
Z tego co poczytałem to jest tak: rok za półtora z ustawy o SG przeniesiony do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, stare zasady pozostają niezmienione a dla przyjętych po 01.01.2013 nowe zasady, nie bardzo rozumiem czemu wybór emerytury ma być dopiero od 2025roku -może ogarnia mnie pomroczność (jasne pełne)
Najważniejszy jest początek "Dodaje się rozdziały 1a i 1b ... Emerytura funkcjonariusza przyjętego do służby
po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r."

Wcześniejsze zapisy są nadal obowiązujące obecnych funkcjonariuszy.
Panowie tak pobełtali w tym projekcie ze kazdy nie wie o co chodzi i chyba po EURO sie dopiero dowiemy
wystarczy się wczytać, porównać i wszystko jasne Big Grin
- nowe zasady dla przyjętych od 01.01.2013r.
- dla "starych" wszystko po staremu
- zastrzeżenie że po 01.01.2025 nawet "stary" f-sz jak by chciał jeszcze pracować będzie mógł odejść tylko na nowych zasadach czyli z Rozdziału 1a dla przyjętych po 01.01.2013r.


zapis art. 74 Ust. o SG czyli " rok za półtora" przeniesiony ( nie w całości) do ustawy emerytalnej jako Art.16a. Funkcjonariuszom służby stałej pełniącym służbę w placówce Straży Granicznej oraz w składzie etatowych załóg jednostek pływających Straży Granicznej zalicza się do wymiaru wysługi emerytalnej za 1 rok służby półtora roku służby.”;

np. Art. 12 i 15. ustawy emerytalnej dotyczy przyjętych do SG przed 01.01.2013r. a ci co później zdecydują się przyjąć do naszej ukochanej formacji maja do dyspozycji Rozdział 1a ...

ot cała filozofia

p.s.

tak sobie liczę i chyba tylko Ci obecni f-sze którzy maja rok za rok i do 01.01.2025r nie załapią 15 lat będą musieli wybrać czy odejść "z niczym czy pracować na nowych zasadach emerytalnych Huh ale może się mylę, późno już Big Grin
(10-01-2012 23:51 )Przemo napisał(a): [ -> ]wystarczy się wczytać, porównać i wszystko jasne Big Grin
- nowe zasady dla przyjętych od 01.01.2013r.
- dla "starych" wszystko po staremu
- zastrzeżenie że po 01.01.2025 nawet "stary" f-sz jak by chciał jeszcze pracować będzie mógł odejść tylko na nowych zasadach czyli z Rozdziału 1a dla przyjętych po 01.01.2013r[/i]

ot cała filozofia

I niech to bedzie najlepsze podsumowanie.Oby prawdziwe.
[/quote]
W MSWiA omawialiśmy wszelkie dodatki emerytalne poszczególnych formacji mundurowych i SG jako jedyna formacja posiada tego typu zwiększenie we własnej ustawie "formacyjnej" czyli Ustawie o SG. Żadna inna formacja a jest ich całkiem sporo czegoś takiego nie posiada.

Obecnie chce się wrzucić wszystko do jednego "worka" czyli stworzyć uniwersalną ustawę zawierającą wszelkie regulacje tyczące się kwestii emerytalnych. Co jest (przynajmniej moim zdaniem) rozwiązaniem dobrym.

Pozdrawiam wszystkich sceptyków, którzy "dobrze mi życzyli" podczas stołecznych negocjacjiBig Grin

http://www.ifsg.pl/viewtopic.php?f=4&t=5...start=1625

http://www.ifsg.pl/viewtopic.php?f=4&t=5...start=1675

I jeszcze kilka cytatów:

Cytat:Człowieku chodzi o ludzi ich rodziny, plany życiowe, dosłownie wszystko a Ty sobie jaja robisz? To forum czytaja różni ludzie między innymi nasi adwersarze i co widzą że stronę funkcjonariuszy reprezentuje jakiś dziwak wymyślający pseudobiblijne sentencje. Nie wiem czy chcesz kogoś rozbawić czy zniesmaczyć a może jedno i drugie, powtarzam dorośnij do problemu bo gramy o najwyższą stawkę. A jeżeli tak lubisz cytaty to dedykuję ci ten:" Kończ Waść wstydu oszczędź". Przemyśl to póki czas ku temu.

Cytat:wybacz Kolego, jednak po tym co napisałeś to uważam że jesteś ostatnim, który powinien mnie reprezentować w sprawie mojej przyszłości.

Cytat:<planetax> z całym szacunkiem ale nie wiem jaką masz wiedzę i doświadczenie w negocjacjach. Rozmowa z rządem to nie jest targowanie się na bazarze. Tu gra idzie o dość wysoką stawkę. Przeciwko Tobie rząd nie wystawi byle leszczy tylko starych wyjadaczy. Może poczytaj trochę w necie o prowadzeniu negocjacji bo wbrew pozorom nie jest to takie łatwe.

..i na koniec mój ulubiony cytat (no może oprócz uchwały wydalającej mnie z NSZZ FSG)Big Grin

"Do prac w poszczególnych zespołach wyznaczono naszych przedstawicieli. W sposób „demokratyczny”– po zapoznaniu się z przesłanymi propozycjami z Zarządu Oddziałowego - przedstawicielem z naszego terenu został kol. Jarek Januszkiewicz (PSG Gdańsk-Rębiechowo).

Dlaczego Przewodniczący Mariusz Tyl zdecydował się zaprosić do prac kol. Jarka ? Czyżby kol. Przewodniczący tak dobrze go poznał i obdarzył tak wielkim zaufaniem ? Może z forum?

Kolega Januszkiewicz będzie reprezentował nas w pracy w zespole, który zajmie się przeglądem specjalnych dodatków i uprawnień w poszczególnych służbach mundurowych. Niezależnie od sposobu w jaki został wybrany, wierzymy w to, że Jarek „stanie na wysokości zadania”, że tak, jak w proteście „pod” kancelarią Prezesa Rady Ministrów, tak teraz już „w” kancelarii Premiera, będzie walczył o jak najlepszy kształt przyszłych zapisów ustawowych. Jarku, do roboty, trzymamy za Ciebie „kciuki”."

http://www.morski.strazgraniczna.org/ind...&Itemid=44

Dodatkowo (w terminie późniejszym) jeszcze mnie "uchwałowo" wydalono, zbanowano tudzież zamknięto radiostację, którą komunikowaliśmy się ze światem zewnętrznym ..a wszystko to "dla dobra związku" ewentualnie w myśl złotej związkowej zasady "murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść"Big Grin
Nie do końca rozumiem jak to ma być z przelicznikiem rok za półtora, zapis znika z ustawy o SG a pojawia się w nowej ustawie emerytalnej, jeśli będę chciał odejść na starych zasadach to nowa ustawa emerytalna mnie nie dotyczy, czyli zapisane w niej rok za półtora też, a jeśli nie będzie tego przelicznika w ustawie o SG to nic mi nie naleci? Proszę kogoś kumatego o wyjaśnienie.
(11-01-2012 18:07 )jarson napisał(a): [ -> ]Nie do końca rozumiem jak to ma być z przelicznikiem rok za półtora, zapis znika z ustawy o SG a pojawia się w nowej ustawie emerytalnej, jeśli będę chciał odejść na starych zasadach to nowa ustawa emerytalna mnie nie dotyczy, czyli zapisane w niej rok za półtora też, a jeśli nie będzie tego przelicznika w ustawie o SG to nic mi nie naleci? Proszę kogoś kumatego o wyjaśnienie.


Big Grin Znowelizowana ustawa emerytalna dotyczy Ciebie Wink włącznie z zapisem "rok za półtora" który to został dodany jako „Art.16a". Natomiast nie dotyczą Cię zapisy dodane w Dziale II jako rozdział 1A. Prawo wyboru nowa / stara emerytura masz w zapisany w rozdziale 1B termin wyboru nowa / stara kończy się z dniem 01.01.2025r.
witam
Moim skromnym zdaniem gdyby zostawili 80% po 25 latach sporo wiary by została w firmie a tak.....
Przeniesienie "roku za póltora" z UoSG do ustawy emerytalnej może mieć znaczenie dla osób które kiedyś służyły w zielonym mundurze a teraz noszą mundur np. niebieski i będą chciały przejść na emkę. O ile pamiętam ZER-y takim funkcjonariuszom nie zaliczały roku za półtora tłumacząc się, że odchodzą na emkę z UoP a nie z UoSG. Po przeniesieniu tego zapisu nie powinno być już takiego problemu.
Może odezwie się ktoś bardziej zorientowany w temacie i zechce powterdzić lub zaprzeczyć moją teorię.
faktycznie po takim zapisie w ustawie emerytalnej będzie to możliwe Idea
Generalnie projekt nowej ustawy emerytalnej jest na plus dla obecnie służących ,nie mówiąc już o zachowaniu korzystnego przelicznika.Ale jest coś na co mówią "diabeł tkwi w szczegółach"- może się mylę i niech mnie ktoś poprawi. Czytając uzasadnienie projektu ustawy zwróciłem uwagę i nie mogę tego rozkminić (albo jest to casus "i czasopisma") na zapis że prawo wyboru emki kończy się z dniem 01.01.2025 roku i jak napisali poprzednicy wszyscy od tego momentu po nowemu.Czyli generalnie po d... dostaną funki przyjęci do służby po 01.01.1999 roku z małym wyjątkiem.Pomijając funkcjonariuszy SG "z granicy "z korzystnym przelicznikiem 1,5 za 1 rok służby -do 2025 będą mieli w tym momencie już dawno pełną emke ,natomiast ci z oddziałów,ośrodków,policji i innych służb mundurowych na tym stracą.Z dniem 31.12.2024 maksymalna emka z wysługą 66 % albo jazda od 01.01.2025 po nowemu czyli emka z taką samą wysługą ale w wys.60 % lub służba dodatkowo 5 lat do pełnej wysługi.I chyba na tej grupie funkcjonariuszy strona rządowa będzie miała duże oszczędności .Jeśli się mylę niech ktoś bardziej zorientowany mnie poprawi.
(11-01-2012 20:40 )niepokorny napisał(a): [ -> ]Przeniesienie "roku za póltora" z UoSG do ustawy emerytalnej może mieć znaczenie dla osób które kiedyś służyły w zielonym mundurze a teraz noszą mundur np. niebieski i będą chciały przejść na emkę. O ile pamiętam ZER-y takim funkcjonariuszom nie zaliczały roku za półtora tłumacząc się, że odchodzą na emkę z UoP a nie z UoSG. Po przeniesieniu tego zapisu nie powinno być już takiego problemu.
Może odezwie się ktoś bardziej zorientowany w temacie i zechce powterdzić lub zaprzeczyć moją teorię.
To prawda.Dyrektor ZER MSWiA nie będzie mógł już odrzucać wniosków,tłumacząc się że funk odchodzi na emke z ustawy o Policji,BOR,PSP a nie z ustawy o SG gdzie jest ten zapis.
(11-01-2012 23:17 )quasimodo1 napisał(a): [ -> ]Generalnie projekt nowej ustawy emerytalnej jest na plus dla obecnie służących ,nie mówiąc już o zachowaniu korzystnego przelicznika.Ale jest coś na co mówią "diabeł tkwi w szczegółach"- może się mylę i niech mnie ktoś poprawi. Czytając uzasadnienie projektu ustawy zwróciłem uwagę i nie mogę tego rozkminić (albo jest to casus "i czasopisma") na zapis że prawo wyboru emki kończy się z dniem 01.01.2025 roku i jak napisali poprzednicy wszyscy od tego momentu po nowemu.Czyli generalnie po d... dostaną funki przyjęci do służby po 01.01.1999 roku z małym wyjątkiem.Pomijając funkcjonariuszy SG "z granicy "z korzystnym przelicznikiem 1,5 za 1 rok służby -do 2025 będą mieli w tym momencie już dawno pełną emke ,natomiast ci z oddziałów,ośrodków,policji i innych służb mundurowych na tym stracą.Z dniem 31.12.2024 maksymalna emka z wysługą 66 % albo jazda od 01.01.2025 po nowemu czyli emka z taką samą wysługą ale w wys.60 % lub służba dodatkowo 5 lat do pełnej wysługi.I chyba na tej grupie funkcjonariuszy strona rządowa będzie miała duże oszczędności .Jeśli się mylę niech ktoś bardziej zorientowany mnie poprawi.

Dokładnie tak samo to zinterpretowałem.
Po du..ie prawdopodobnie dostaną tez Ci przyjęci w 2011r.bo do 01.01.2025r. czyli do zakończenia okresu wyboru rodzaju emki, nawet podstawowych praw nie nabędą ...
Panowie, a czy wyboru można dokonać np 5 lat przed przejściem na emeryturę? Może tylko o to chodzi ,że funkcjonariusz ma się zadeklarować do 2025r? (niepoprawny ze mnie optymista? Tongue )
moment, moment - ja to chyba inaczej odczytałem - art 18h mówiący o możliwości wyboru emka na starych lub nowych zasadach wchodzi dopiero w 2025 r . czyli do tego czasu odchodzimy na starych zasadach i nie ma możliwości wyboru - może ja coś źle czytam aczkolwiek art.9 mówi Ustawa wchodzi w życie....... z wyjątkiem przepisów ustawy zmienianej w art 1 i art 18h ( mówiącym o możliwości wyboru zasad naliczania emki ) , które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
kurcze moglem sie chyba wczesniej zatrudnic niz w 2009 roku tak to tez mam po dup..e chyba
jeszcze raz przeczytałem i projekt i uzasadnienie i co wyczytałem - "art. 18h ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzinwprowadzających możliwość prawa wyboru emerytury przez funkcjonariusza lub żołnierza zawodowego, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Ma to skłonić funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych, zainteresowanych korzystaniem z nowego systemu emerytalnego, do dłuższego pozostawania w służbie". czyli quasimodo1 - prawo wyboru nie kończy a rozpoczyna się z dniem 01.01.2025 - DLA WSZYSTKICH KTÓRZY AKTUALNIE SĄ W SŁUŻBIE NIC SIĘ NIE ZMIENIA !!!! Gdyby dali 80 % nowym może by to zachęciło niektórych do pozostania , a tak toi raczej zniechęci.
Weźcie jeszcze pod uwagę fakt, że za parę lat nie będzie SG a Policja i 1x1,5 długo wcale obowiązywać nie musi. Pewnie dlatego jest zapis o przeniesionych po 2012.12.31 do Policji i pozostałych mundurówek że zachowują stary system Smile
hm w takim razie gdzie te oszczędności ?? za 25 lat ?? bo po coś to robią !!! nie wierzę im .... Chyba, że przy łączeniu SG z Policją w majestacie prawa obniżą etaty zgodnie z prawem, nie ma się co czarować w SG są dużo wyższe etaty jak i więcej oficerów. Policji podinspektor to jest ktoś, a u nas majorów jak psów
Masz rację tylko powinni to zrobić 20 lat temu.
(12-01-2012 18:49 )muzykant napisał(a): [ -> ]hm w takim razie gdzie te oszczędności ?? za 25 lat ?? bo po coś to robią !!! nie wierzę im .... Chyba, że przy łączeniu SG z Policją w majestacie prawa obniżą etaty zgodnie z prawem, nie ma się co czarować w SG są dużo wyższe etaty jak i więcej oficerów. Policji podinspektor to jest ktoś, a u nas majorów jak psów

duzo jak psów? Otóż psów w SG jest malutko, a wygląda ze bedzie coraz mniej... Moze sie mylę....
Pozdrawiam
Przekierowanie