Forum SG - IFP - Internetowe Forum Pograniczników
Szkolenie podstawowe - Wersja do druku

+- Forum SG - IFP - Internetowe Forum Pograniczników (http://forumsg.pl)
+-- Dział: Służba (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Kursy - Szkolenia - Przeniesienia (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Wątek: Szkolenie podstawowe (/showthread.php?tid=453)

Strony: 1 2


Szkolenie podstawowe - dracolix - 09-09-2013 18:28

Moglby ktos opisac jak mniej wiecej przebiega szkolenie podstawowe w Lubaniu, Koszalinie, badz w Ketrzynie? Czy osrodek zapewnia jakies 'atrakcje' typu silownia, dostep do internetu itd. ?


RE: Szkolenie podstawowe - dracolix - 10-09-2013 08:55

Bardziej chodzilo mi o informacje typu jak wygladaja zajecia, szkolenia, kadra itp., ale to, jak wyglada zycie po zajeciach tez milo jest posluchac Smile


RE: Szkolenie podstawowe - nettai - 10-09-2013 12:30

Co ty! Jaka nauka! Na początek dostaniesz stopień co najmniej majora, po zakończeniu szkolenia podpułkownika (prymus otrzymuje pułkownika). A tak ogólnie to luz totalny. Aha, jeszcze jedno - wybierasz też sobie gdzie potem chcesz pracować. I po przyjściu do pracy składaj już wniosek o odejściu na emeryturę.


RE: Szkolenie podstawowe - Alzheimer - 10-09-2013 15:04

Hehehe


RE: Szkolenie podstawowe - dracolix - 10-09-2013 16:49

(10-09-2013 12:30 )nettai napisał(a):  Co ty! Jaka nauka! Na początek dostaniesz stopień co najmniej majora, po zakończeniu szkolenia podpułkownika (prymus otrzymuje pułkownika). A tak ogólnie to luz totalny. Aha, jeszcze jedno - wybierasz też sobie gdzie potem chcesz pracować. I po przyjściu do pracy składaj już wniosek o odejściu na emeryturę.
Kurde troche sie zawiodlem szczerze mowiac. Myslalem ze oprocz tego co napisales kazdy dostaje mieszkanie na wlasnosc, auto z szoferem i tak 7000/msc na balety.
A tak na powaznie to widze ze kolega ma jakies urojenia i inne oczekiwania co do sluzby. Sugeruje uzyc tego:
[Obrazek: 2j1os2c.jpg]


RE: Szkolenie podstawowe - Pałacowy moniuch - 10-09-2013 17:44

Skoro tak ciężko to postaram się napisać parę słów. Każdy ośrodek ma inną specyfikę jeżeli chodzi o życie poza szkoleniem, tu oczywiście przoduje Koszalin. W każdym ośrodku są hale sportowe i siłownie, da radę poćwiczyć, chociaż bywają chwile gdy jest tłoczno. W każdym ośrodku jest dostęp do netu, z reguły w specjalnych salach, też może być tłoczno. Ostatnio byłem w Koszalinie i był bezprzewodowy (chodził niezwykle wolno). Zajęcia kończą się z reguły o 15.30 i jesteś wolny, aż do dnia następnego. Z wyjściami bywa różnie, obowiązują przepustki- do 22.00 masz wrócić do ośrodka (na szkoleniach podstawowych i podoficerskich), w weekendy wracasz jak chcesz. Kadra jak wszędzie- różna, różniasta nie ma tu o czym pisać, są lepsi i gorsi. Zajęcia są obowiązkowe i trwają z reguły od 08.00 do 15.00, czasem wcześniej lub do późniejszych godzin. Uczysz się elementów prawa, zasad ochrony granicy, strzelania, musztry, zabezpieczeń dokumentów, taktyki i techniki interwencji, wytwarzania dokumentacji w trakcie służby itd. Zaczynasz jako szeregowy, jak zaliczysz kurs dostaniesz kaprala. Aha, w trakcie szkolenia jedziesz na miesięczne praktyki do jakiejś placówki, z reguły tej w której będziesz pełnił służbę.
Pozdro


RE: Szkolenie podstawowe - lenek - 10-09-2013 18:43

Szacun Moniuch. Jako jedyny odpowiedziałeś gościowi, pozostali się tylko nabijali.
A przecież dracolix się tylko pytał.
Niestety nie mogłem sam udzielić odpowiedzi, gdyż kurs podstawowy odbywałem bardzo dawno temu.


RE: Szkolenie podstawowe - Pałacowy moniuch - 10-09-2013 19:31

Wiesz Lenek, ja na takim kursie to nawet nie byłem, bo robiłem resortówkę niemal dekadę temu Smile Ale byłem niedawno przez miesiąc w ośrodku to popatrzyłem jak to wygląda, posłuchałem, praktykantów przyjmowałem, to zebrałem swoją wiedzę, może ktoś uzupełni luki. Aha, jeszcze służby się na ośrodkach pełni, jakiegoś dyżurnego czy cuś, nie wiem w jakim wymiarze 12 czy 24h. Nie widziałem żeby było to zbyt obciążające. No i jak w każdej szkole są stopnie i zaliczenia, na końcu egzaminy teoretyczne i praktyczne.


RE: Szkolenie podstawowe - quasimodo1 - 10-09-2013 20:03

OSS SG Lubań https://www.youtube.com/watch?v=oNR4cvp4BQI


RE: Szkolenie podstawowe - nettai - 09-10-2013 16:47

Co do służby to urojeń brak bo pracuję w SG od dnia jej powstania, w WOP-ie też kilka lat. A taką maść drakolix to znasz chyba z autopsji od częstego używania.


RE: Szkolenie podstawowe - kajman27 - 27-04-2017 13:59

Dawno tu nikt się nie udzielał. A ja mam pytanie odnośnie szkółki, ile ona w końcu trwa? Na stronie KGSG jest napisane ze sześć miesięcy (3 miesiące szkolenie podstawowe + 3 miesiące szkolenie podoficerskie. I oczywiście miedzy tym 21 dni praktyk w macierzystej placówce). Gdzieś znowu było napisane z szkolenie podstawowe 6 miesięcy + 3 miesiące podoficerki.
Więc jak to w końcu jest? Z góry dziękuję za odpowiedź Wink


RE: Szkolenie podstawowe - Ave89 - 27-04-2017 14:03

(27-04-2017 13:59 )kajman27 napisał(a):  Dawno tu nikt się nie udzielał. A ja mam pytanie odnośnie szkółki, ile ona w końcu trwa? Na stronie KGSG jest napisane ze sześć miesięcy (3 miesiące szkolenie podstawowe + 3 miesiące szkolenie podoficerskie. I oczywiście miedzy tym 21 dni praktyk w macierzystej placówce). Gdzieś znowu było napisane z szkolenie podstawowe 6 miesięcy + 3 miesiące podoficerki.
Więc jak to w końcu jest? Z góry dziękuję za odpowiedź Wink


4 miesiące podstawowego, 3 tygodnie praktyk 3 miesiące podoficerki.

P.S. Już można do mnie pisać Wink


RE: Szkolenie podstawowe - ziutek90 - 08-05-2017 20:17

a ja mam pytanie czy na szkoleniu podstawowym jest nauka języka?


RE: Szkolenie podstawowe - maty5ek - 09-05-2017 09:06

Ja miałem angielski ale to było 10 lat temu. Nie wiem jak teraz.


RE: Szkolenie podstawowe - ziutek90 - 09-05-2017 09:08

(09-05-2017 09:06 )maty5ek napisał(a):  Ja miałem angielski ale to było 10 lat temu. Nie wiem jak teraz.

to jest od początku czy już od jakiegoś zaawansowanego poziomu ??


RE: Szkolenie podstawowe - marine - 09-05-2017 16:43

W miarę możliwości dzielą na poziomy językowe. Zależnie od ośrodka są zazwyczaj języki angielski, niemiecki, rosyjski do wyboru na wstępie.


RE: Szkolenie podstawowe - Mariusz44 - 19-09-2017 09:24

Witam. Czy są już jakieś informacje w którym ośrodku rozpocznie się szkolenie podstawowe w listopadzie 2017?


RE: Szkolenie podstawowe - pomysly.wlasne - 17-03-2019 09:23

Czy osoba która jest po studiach, po zaliczonym kursie też dostaje kaprala, czy wyższy stopień?


RE: Szkolenie podstawowe - boski_adi - 17-03-2019 10:11

(17-03-2019 09:23 )pomysly.wlasne napisał(a):  Czy osoba która jest po studiach, po zaliczonym kursie też dostaje kaprala, czy wyższy stopień?

kaprala


RE: Szkolenie podstawowe - Falconest - 10-04-2019 17:41

Witam, czy odbywał ktoś szkolenie w Ketrzynie? Prośba o odświeżenie tematu. Czy szkolenie jest ciężkie? Jest dużo nauki? Jak jest z przepustkami? Mieszkam w Olsztynie i tu się nasuwa kolejne pytanie. Czy ktoś dojeżdża na słzkolenie? Czy jest to duży problem?