Forum SG - IFP - Internetowe Forum Pograniczników
Wywóz towarów poza obszar celny RP - Wersja do druku

+- Forum SG - IFP - Internetowe Forum Pograniczników (http://forumsg.pl)
+-- Dział: Służba (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Prawo (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Wywóz towarów poza obszar celny RP (/showthread.php?tid=974)



Wywóz towarów poza obszar celny RP - kabanos - 05-12-2016 22:16

Witam. Pytanie do osób które pełnią służbę głównie na wyjeździe z RP. Czy przysłowiowy cudzoziemiec(Ukrainiec) który stawia się z towarem np. z nowymi narzędziami warsztatowymi, ale nie na pasie tax free, musi posiadać jakieś dokumenty potwierdzające wywóz towaru z ue, lub opłacić cło itp, i jeśli nie posiada wymaganych dokumentów, to mogę to skonsultować z celnikami RP? Jak to powinno wyglądać w świetle prawa.


RE: Wywóz towarów poza obszar celny RP - wiedźma - 06-12-2016 06:30

Możesz jedynie sprawdzić legalność pochodzenia przedmiotów, tj. czy nie sa kradzione, przywlaszczone, etc.
Faktury to broszka celników a i oni nie będą wnikać czy na te narzędzia cudzoziemiec ma kwita przy wyjeździe. Najwyżej nie dostanie zwrotu podatku tax free, jeżeli nie zgłosi towaru i dokumentu zakupu przy opuszczeniu UE.


RE: Wywóz towarów poza obszar celny RP - kabanos - 07-12-2016 15:39

Tak myślałem że tylko tyle mogę zrobić.


RE: Wywóz towarów poza obszar celny RP - wiedźma - 07-12-2016 20:22

A co bys zrobil gdyby taki cudzoziemiec na pasie tax free mial w bagazniku pojazdu np. 2 mln Euro?


RE: Wywóz towarów poza obszar celny RP - quasimodo1 - 07-12-2016 20:47

(07-12-2016 15:39 )kabanos napisał(a):  Tak myślałem że tylko tyle mogę zrobić.

I tyle wystarczy - aby były papiery na legalność towaru .
Z drugiej strony tylko się cieszyć - im więcej kupują tym więcej zarabia narodowy budżet i rodzimy przedsiębiorca .
Sprawdzaj pod tym kątem co mówi wiedżma.
Powiedz - szczerze - co ty chcesz ? stawiać tamę ? , utrudniać obrót towarów ? Tylko się cieszyć ,że wywożą towary nie objęte klauzulą zakazu handlu ,państwo będzie miało z czego zapłacić Twoje uposażenie.
Czy Moskala czy Ukraińca interesuje ile Polak wwiezie do RP lewej fajki, albo czy Niemca lub Czecha interesuje ile wjedzie do RP lewego spirytusu ? Nie - bo korzysta na tym ich budżet.Te fajki i spiryt to tylko taki szkolny przykład.


RE: Wywóz towarów poza obszar celny RP - niki - 08-12-2016 17:45

(07-12-2016 20:47 )quasimodo1 napisał(a):  /Z drugiej strony tylko się cieszyć - im więcej kupują tym więcej zarabia narodowy budżet i rodzimy przedsiębiorca .
...
dobrze mówisz ale pamiętaj o tym że sporo towaru, np spożywka jest kupowana w marketach które swoje zyski transferują poza PL i budżet kraju na tym nie zarabia, nie zarabia też pani która siedzi na kasie bo wiele tam nie płacą (z tego co mi mowili znajomi).
Poza tym robiąc taxfree traci chyba budżet naszego państwa.

Co do tematu - wywóz towarów - czasem warto podpytać o co chodzi, bo jak towar wyjeżdża z PL, obcokrajowiec odbiera VAT (nasze państwo nie zarabia w tym momencie) a potem ten towar wjeżdża do PL to już coś jest nie tak.


PS: poszukajcie info sytuacji gdzie osoba posługuje się dwoma paszportami (polskim i państwa trzeciego).


RE: Wywóz towarów poza obszar celny RP - quasimodo1 - 08-12-2016 18:19

Już samo tax free przyciąga tzw ilość klientów - z jednej strony państwo oddaje klientowi VAT , ale z drugiej handel w RP zyskuje większą ilość klientów.
A z drugiej strony - co chcecie wojny celnej ? Czy tego chcesz czy nie RP jest w unii celnej i nam strażników granicznym nic do tego.


RE: Wywóz towarów poza obszar celny RP - kabanos - 08-12-2016 21:47

Z tymi 2 mln euro to szczerze nie wiem, ale napewno podróżny musi zgłosić deklarację dewizową celnikom, że przewozi powyżej 10tys euro, czy coś więcej? Napewno bym się rozeznał czy nie było jakiegoś info,zgłoszenia, o napadzie na bank Big Grin


RE: Wywóz towarów poza obszar celny RP - quasimodo1 - 09-12-2016 00:02

Brawo kabanos.
Typ z taką kasą w walizach lub reklamówkach ,staje się od razu podejrzanym.
Dokumenty uprawniające do ich wywozu np zaświadczenie wystawione przez bank lub pisemne potwierdzenie ich uprzedniego przywozu do kraju - należy okazać organom kontrolnym bez wezwania. Jak ich brak powinno się je zgłosić.
Przy takiej ilości gotówki - bierze się wszystkie możliwości - tłumaczenie np płatności biznesowych także nie wchodzi w rachubę - przy obrocie takiego pieniądza tylko operacje bankowe , ponadto podejrzenie ich nielegalnego zdobycia, finansowanie org. terrorystycznych czy przestępczych itp.
Przy złamaniu ustawy dewizowej -konfiskata i sprawy karne.