Forum SG - IFP - Internetowe Forum Pograniczników
ZUS odmówił wypłaty za L-4 powód posiadana emerytura - Wersja do druku

+- Forum SG - IFP - Internetowe Forum Pograniczników (http://forumsg.pl)
+-- Dział: Służba (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Emerytura (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Wątek: ZUS odmówił wypłaty za L-4 powód posiadana emerytura (/showthread.php?tid=998)



ZUS odmówił wypłaty za L-4 powód posiadana emerytura - p.p. - 24-01-2017 09:12

Witam

Zastanawiam się nad Odwołaniem od Decyzji ZUS w sprawie odmowy prawa do zasiłku chorobowego.
Jestem emerytem i rencistą III grupy.
Pracowałem do 31. 12. 2016 r. powód wypowiedzenie za porozumieniem -likwidacja (upadłość) Firmy.
Przed wypowiedzeniem przebywałem na L-4 , a po wypowiedzeniu nadal do 24. 01. 2017r. r. W między czasie ZUS przysłał Oświadczenie ZUS Z-10 do uzupełnienia ( jest to oświadczenie dotyczące czy poz zwolnieniu gdzieś pracuję,prowadzę działalność czy posiadam inny dochód z uwagi na wypowiedzenie pracodawcy umowy o pracę).W druku ZUS Z-10 wskazałem,że posiadam prawo do emerytury i renty.
W odpowiedzi na wysłany druk ZUS Z-10 otrzymałem pismo z treści którego wynika,że odmawia się prawa do zasiłku chorobowego za okres od 01.01.2017 do 24.01.2017.
na podstawie art.13 ust.1 ptk. 1 Ustawy z dn. 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego itd. (tekst jednolity Dz.U.z 2016 r .poz.372 z pózn. zm.
Uzasadnienie:
Zgodnie z powoływanymi przepisami zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenie chorobowego,jeżeli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury.
Z posiadanej dokumentacji wynika,że tytuł ubezpieczenia ustał w dniu 31 .12. 2016 r. a od dnia....... mam ustalone prawo do emerytury.
W związku z powyższym nie mam prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia za okres od 01.01.2017 do 24. 01 .2017 r.

Poszperałem trochę:
Znalazłem przydatne dla nas dwa Wyroki Sądu Najwyższego.
z dnia 18 .02. 2012 r. sygn. akt II UK 168/11
oraz
z dnia 19. 02 .2014 r. sygn.akt I UK 368/13.

W związku z tym map pytanie.
Co sądzicie albo czy ktoś już walczył z takim przypadkiem.
Czekam na odpowiedzi,porady.
termin odwołania mam do 16.02.2017r.Huh


RE: ZUS odmówił wypłaty za L-4 powód posiadana emerytura - arek32 - 24-01-2017 11:21

ale czy jesteś niezdolny do pracy czy zdolny do pracy ale niezdolny do służby w Policji, Strazy Granicznej, itp i z tego powodu otrzymałes grupę inwalidzka ? Bo z przytoczonego przez Ciebie wyroku to jest duża róznica...


RE: ZUS odmówił wypłaty za L-4 powód posiadana emerytura - p.p. - 24-01-2017 16:13

Emkę posiada niezdolny do dalszej służby,ale z możliwości a dalszej pracy.
Rentę III Grupę posiadam schorzenia zaistniałe w związku ze służbą z możliwością podjęcia pracy.

W sprawie podanych wyroków Sądu Najwyższego podałem ich Sygn.dla zainteresowanych chcących może wykorzystać.
Wyroki ustaliłem w trakcie szukania w internecie a następnie po rozmowie z osobą znającą , poinformował,że były takie przypadki gdzie F-sze
wygrywał z ZUS na temat zwolnienia L-4.