Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
31-01-2018, 09:39
Post: #21
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
(26-01-2018 08:58 )PlanetaX napisał(a):  Tu jest taka chwytająca za serce historia, którą najpierw przeczytajcie...

Policjant z Częstochowy zemdlał na służbie. Sąd przyznał mu odszkodowanie

http://nszzp.pl/aktualnosci-prawne/polic...kodowanie/

Mamy jakąś tam historię Policjanta, który słabnie i walcząc z komisją w efekcie końcowym otrzymuje od Policji (czyt. skarbu państwa) odszkodowanie za stracone zdrowie. Tak odbierze to 99% osób, które zapozna się lekturą. Ale czy aby na pewno jest to jedyne przesłanie tej historii. Pracując w formacjach mundurowych można wysnuć pewną hipotezę....

Ano mamy tu policjanta X, który namiętnie chodzi na nocki przy tym doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że łamane są jego prawa (służby planowane są niezgodnie z zapisem rozporządzenia o rozkładzie czasu służby Policjanta). F-sz nie jest z tego faktu zadowolony a nie chce oficjalnie występować przeciwko swojemu przełożonemu (grafikowemu). Przy tym ma jakąś tam kontuzję barku. I jak tą sytuację cywilizowanie rozwiązać? Ano czeka do służby, która ewidentnie będzie niezgodna z zapisem rozporządzenia czasowego. Podejmuje czynności służbowe (zapewne po to aby wzmocnić czynnik zagrożenia w służbie) i w ich trakcie "słabnie", przy tym pojawia się komplikacja zdrowotna w postaci kontuzji barku. W efekcie końcowym idzie na L4. I jakie to za sobą niesie skutki? Ano Policjant przebywa na zwolnieniu 3 miesiące. W związku z tym, że zdarzenie miało miejsce w służbie otrzymuje 100% uposażenia. Powołuje się też komisję do zbadania okoliczności wypadku i ta jednoznacznie stwierdza że złamane zostały zapisy rozporządzenia odnośnie czasu służby f-sza. Komisja działa na zlecenie Komendanta Wojewódzkiego i zapewne jej głównym zadaniem jest zatuszowanie zdarzenia gdyż wychodzą w tym zdarzeniu zaniedbania tegoż Komendanta Wojewódzkiego, który jest odpowiedzialny za nadzór nad przestrzeganiem w jednostkach terenowych prawa. Komisja chcąc nie chcąc jednoznacznie potwierdza, że złamane są przepisy czyli mamy już winnego - grafikowego bądź wyższego przełożonego, który te grafiki zatwierdzał plus obligatoryjne wytyczne zakazujące łamania praw pracowniczych przez przełożonych w danej jednostce terytorialnej Policji. W związku z tym, że Policjantowi stała się krzywda, która była następstwem łamania przepisów przez przełożonych dochodzi on w sądzie (w jego przypadku jedynym bezstronnym organie) odszkodowania za stracone zdrowie i sąd mu takie odszkodowanie przyznaje. Odszkodowanie wypłaca Policja czyli skarb państwa. Wiadomo, że skarb państwa nie lubi wypłacać za czyjąś niekompetencję a mając winnego zaniedbań Policja może dochodzić od niego zwrotu "strat budżetu" i zapewne tak uczyni. Co na tej historii zyskuje nasz bohater? Ano ma 3 miesiące wolnego ze 100% pensji, otrzymuje extra świadczenie i wraca do pracy w której to już nikt (przynajmniej przez jakiś czas) nie będzie łamał zapisów rozporządzenia czasowego.

To jest taka dosyć banalna historia. Pytałem o tą kwestię znajomą prokurator i ona mówiła, że Policjanci często idą "grubiej" i przy łamaniu praw rozporządzenia odnośnie czasu służby walą w przełożonych z KK 231 wzmacniane 218. Tu pozostaje kwestia zebrania nie budzącego wątpliwości materiału dowodowego. Wyroki są w zawiasach ale niosą ze sobą skutki dodatkowe.....

Czyli widzicie jak prosta historia ..wcale prostą być nie musiWink

hahaaha dobre.chlopaki już rozkminiaja jak to wdrozyc w sluzbeTongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2018, 20:26
Post: #22
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
No tak.. tylko planując zgodnie z rozporządzeniem można ludzi zajechać i tak i tak... Jak ja widzę chłopaków z zielonej i jedyne 2dw to weekend wolny i w poniedziałek na 0:30 lub 1:00 i mega dużo łamańców to ja podziwiam ich jak oni żyją.. Kiedy czas dla siebie, żony, dzieci...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2018, 11:57
Post: #23
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
(16-01-2018 17:57 )krissg napisał(a):  Furtką do nadużyć dla przełożonych jest tutaj indywidualny tok pełnienia służby.

Indywidualny tok służby nie jest żadną furtką do czegokolwiek a tym bardziej nie może być wykorzystywany do jakichkolwiek nadużyć. Normy ochronne działają tu analogicznie oczywiście są stricte skorelowane z systemem rozkładu czasu służby w jakim te obowiązki świadczymy.

Poniżej odpowiedź eksperta ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych zaakceptowana przez Dyrektora Biura Analiz Sejmowych cyt.:

Zindywidualizowany rozkład czasu służby nie może naruszać norm ochronnych czasu służby właściwych dla danego systemu służby (czyli np. dla sytemu zmianowego, załogowego, jednozmianowego). Rozkład taki nie może również naruszać gwarantowanego minimum nieprzerwanego odpoczynku, czyli że w przypadku jego ustalenia znajdą zastosowanie przepisy wynikające np. z § 5 i 9 omawianego rozporządzenia.

http://nwosg.mfzzsm.pl/wp-content/upload...sluzby.pdf

W tekście znajduje się również definicja "czynności służbowych" cyt.:

Przez wykonywanie czynności służbowych należy rozumieć czynności wchodzące w tzw. zakres czynności funkcjonariusza na danym stanowisku służbowym (ogólnie powierzone w momencie powstania stosunku służbowego oraz ustalone w sposób bardziej szczegółowy w ramach zakresu czynności) oraz czynności polecane doraźnie (np. rozkazem, poleceniem przełożonego itp.). Do czynności służbowych należy też zaliczać obowiązki związane np. z odbywaniem kursów, szkoleń, czasowym pełnieniem obowiązków na innym stanowisku (patrz art. 41 ustawy)

Jedyna dowolność "godzinowa" występuje w przypadku odbywania "szkoleń". Tam "teoretycznie" już można z f-szem robić praktycznie wszystko gdyż przepisy formalnie na to zezwalają jednak musi się to też opierać na 40h normie służby czyli sam plan szkolenia powinien w praktyce realizować 40h tygodniowej normy. Nie mają z tym problemu f-sze 8h gdyż oni i pracują i się szkolą. Problem pojawia się w przypadku f-szy zmianowych gdzie czas służbowy nabiera zupełnie innego znaczenia...

3. Rozkład czasu służby funkcjonariusza skierowanego na naukę, przeszkolenie lub szkolenie przeprowadzane w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej jest określony regulaminem nauki, programem przeszkolenia lub szkolenia albo planem zajęć.

http://nwosg.mfzzsm.pl/wp-content/upload...-nwosg.pdf

Oczywiście to jest tylko modelowa wykładnia prawna legislatora. Niestety w realu już tak różowo nie jest gdyż tzw. wizjonerstwo interpretacyjne przełożonych "zabija na śmierć" większość zapisów tegoż rozporządzenia a ograniczone jest jedynie indywidualną fantazją danej jednostki taktyczno-decyzyjnej. I co placówka to lepsi magicyBig Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2018, 19:27
Post: #24
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
Witam. Wysłałem do Pana prywatną wiadomość dotycząca tematu. Zależy mi na dyskrecji. Nie chcę publicznie przedstawiać problemu. Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2018, 08:32
Post: #25
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
(23-02-2018 19:27 )Walet napisał(a):  Witam. Wysłałem do Pana prywatną wiadomość dotycząca tematu. Zależy mi na dyskrecji. Nie chcę publicznie przedstawiać problemu. Pozdrawiam.

Po pierwsze nie ma potrzeby publicznego informowania kogoś o fakcie napisania do niego wiadomości PW a tym bardziej cytowania czyjegoś tekstu mającego jakoby sugerować potencjalnego odbiorcę. Zapewniam, że PW jest bardzo dobrze widoczna jeśli ktoś jest zalogowany.

Po drugie jeśli mamy jakieś problemy natury ogólnej to nie ma sensu woalować ich pod pierzynką dyskrecji. Gwarantuję, że błędy które nam wydają się "wyjątkowe dla naszego PSG" są powszechnie powielane i dotyczą całej społeczności granicznej.

Po trzecie "Panowie" to żyli w XXVII wieku i obecnie ostali się chyba tylko w sztabachWink Spokojnie możemy pisać tu bezosobowo.

Po czwarte absolutnie nie mogę zagwarantować odpowiedzi na każde PW do mnie wysłane. Oczywiście czytam wszystko co do mnie przychodzi natomiast odpowiadam bardzo rzadko ..powód jest banalny brak czasu. Jeśli problemy się powielają tworzę temat ogólny ewentualnie sugeruję stworzenie takiego tematu samodzielnie. I nawet pomimo szczerych chęci nie jestem w stanie pomóc wszystkim....

Bez urazy ..również pozdrawiamSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2018, 08:31
Post: #26
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
Planeta albo ktos kumaty wez ty mi wytłumacz jak jest z tym 14 dniowym planowaniem? wracam ze zwolnienia i sie okazuje ze mi pozamienili służby. grafik sprawdzałem w poniedziałek kilka dni przez sluzba? zmieniając grafik w okresie 14 dni do służby chyba powinni mnie o tym powiadomić? ludzie gadaja o jakims wymogu sprawdzania na 48h przed sluzba WTF??????? to jest w końcu planowanie na 14 dni czy na 48 przed sluzba???????
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2018, 16:59
Post: #27
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
u nas jest, że planują na 2 tyg i zmieniają jak chcą... a jak służba ma zmienić się do 48h dzwonią i pytają itd
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-02-2018, 08:44
Post: #28
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
(25-02-2018 08:31 )BolekTW napisał(a):  Planeta albo ktos kumaty wez ty mi wytłumacz jak jest z tym 14 dniowym planowaniem? wracam ze zwolnienia i sie okazuje ze mi pozamienili służby. grafik sprawdzałem w poniedziałek kilka dni przez sluzba? zmieniając grafik w okresie 14 dni do służby chyba powinni mnie o tym powiadomić? ludzie gadaja o jakims wymogu sprawdzania na 48h przed sluzba WTF??????? to jest w końcu planowanie na 14 dni czy na 48 przed sluzba???????

W państwie prawa występuje tzw. gradacja źródeł prawa pod względem ich ważności. Mamy tu po kolei:

Konstytucję
Ustawy
Ratyfikowane umowy międzynarodowe
Rozporządzenia
Prawa miejscowe danego organu (zarządzenia, decyzje, etc.)


W formacjach mundurowych występuje jeszcze jedno nadrzędne źródło prawa stojące ponad wszystkimi innymi. A źródłem tym jest klasyka kina....

Wracając do zapytania i starając się obiektywnie je ocenić dokonamy tu porównania wykładni zdarzeniowej (czyt. stanu faktycznego) ze stanem prawnym. Wynika z niego jasno, że okres 14 dniowy to "dwa" tygodnie a okres 48 godzin to "dwa" dni. W obu przypadkach występuje cyfra "dwa". Zgodnie z gradacją źródeł prawa zaczynamy szukać odpowiedniego przepisu i znajdujemy go w już w grupie nadrzędnej czyli w klasyce kina. Źródło to stanowi cyt. "sztuka jest sztuka" co w naszym przypadku przekłada się na zasadę "dwójka jest dwójka".





Konkludując nie pozostaje nam już nic innego tylko potwierdzić, że planowanie z 2 tygodniowym wyprzedzeniem z zapoznaniem na 2 dni przed służbą odbywa się w zgodzie z literą prawa mundurowegoBig Grin

Nieco inaczej wygląda to w świecie niemundurowym. Zakładam, że usankcjonowanie planowania z 14 dniowym wyprzedzeniem miało na celu umożliwienie osobom zatrudnionym w systemie zmianowym (24/7) prowadzenia w miarę normalnego życia, które to przy planowaniu 48h było praktycznie niemożliwe. Oczywiście system 14 dniowy mocno utrudnia żywot planistom dlatego jest presja (w tym i związków) na skrócenie tego okresu do tygodnia (patrz ostatnia odprawa roczna w KGSG). Teoretycznie "grafikowy" nie powinien dokonywać żadnej zmiany w grafiku w naszym okresie ochronnym czyli 14 dni do służby bez powiadomienia nas o tym natomiast dowolnie może modyfikować grafik powyżej tego okresu. W praktyce niestety robią co chcą.

Jeśli sprawa trafiłaby do sądu a ktoś sugerowałby, że np. nie sprawdziliście grafiku na dwa dni przed służbą gdy sprawdziliście go na 10 dni przed służbą i służby w tym grafiku by nie było a w żaden sposób was o tej zmianie nie poinformowano to obstawię, że sąd jako winnego wskaże grafiikowego gdyż to na nim ciążył obowiązek respektowania 14 dniowego okresu ochronnego planowania służby. Indywidualną kwestią pozostaje kwestia oceny czy grafikowy może nakazać sprawdzanie grafiku w godzinach służby w okresie "ochronnym" i autorytatywnym (czyli bez jakichkolwiek konsultacji z osobą zainteresowaną) wprowadzaniu zmian w taki grafik. Wymóg sprawdzania zewnętrznego (czyli np. telefonicznego) w okresie krótszym niż 14 dni jest w moim mniemaniu w ogóle wymogiem abstrakcyjnym.

Generalnie temat jest dla mnie tematem nowym i postaram się go jeszcze poddać bardziej szczegółowej analizie.

Pozdrawiam serdecznieSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2018, 10:01
Post: #29
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
Tuż po wklepaniu pierwszego posta w tym temacie napisałem do legislatora głównie w sprawie interpretacji punktu § 4 ust. 3 (nowelizacja 2011) i jego korelacji z wykonywaniem obowiązków w systemie zmianowym:

§ 4. 1. W jednostkach organizacyjnych wprowadza się rozkłady czasu służby:
1) zmianowy - na stanowiskach służbowych, na których wymaga się pełnienia służby w systemie zmianowym lub w sposób ciągły;
2) załogowy - na stanowiskach służbowych załóg jednostek pływających Straży Granicznej, w okresie wykonywania czynności służbowych w składzie załogi jednostki pływającej Straży Granicznej wyznaczonej do pełnienia służby granicznej lub prowadzenia działań granicznych, w okresie pełnienia tej służby lub prowadzenia tych działań;
3) lotniczy - na stanowiskach służbowych, na których wykonywane są zadania na statkach powietrznych Straży Granicznej, w okresie wykonywania zadań na tych statkach, z wyłączeniem stanowisk służbowych związanych z obsługą bezzałogowych statków powietrznych Straży Granicznej o masie startowej do 25 kg;
4) jednozmianowy - na pozostałych stanowiskach służbowych.
2. Kierownik jednostki organizacyjnej oraz kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, zwanej dalej "Komendą Główną", mogą ustalić indywidualny rozkład czasu służby funkcjonariusza:
1) jeżeli jest to podyktowane sposobem pełnienia służby lub inną szczególną potrzebą służby, a zadania lub czynności realizowane przez funkcjonariusza nie mogą być prawidłowo realizowane w ramach rozkładów czasu służby, o których mowa w ust. 1;
2) na pisemny wniosek funkcjonariusza, jeżeli nie koliduje to z wykonywaniem powierzonych mu zadań służbowych.
3. Rozkład czasu służby funkcjonariusza skierowanego na naukę, przeszkolenie lub szkolenie przeprowadzane w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej jest określony regulaminem nauki, programem przeszkolenia lub szkolenia albo planem zajęć.
4. W przyjętym okresie rozliczeniowym wymiar czasu służby w zmianowym, załogowym, lotniczym i indywidualnym rozkładzie czasu służby ustala się zgodnie z wymiarem czasu służby obowiązującym w tym samym okresie w jednozmianowym rozkładzie czasu służby.


Odpowiedź jest bardzo lakoniczna praktycznie przepisana z uzasadnienia projektu nowelizacji a w skrócie głosi:

zmiana w § 4 ust. 3 podyktowana jest oszczędnością środków publicznych - zakłada prowadzenie szkoleń nie tylko w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej, lecz także w oddziałach Straży Granicznej, przeprowadzanych przez kadrę dydaktyczną tych ośrodków bądź funkcjonariuszy lub pracowników innych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.

I tyle z konkretów. Zakładam, że sami sobie zdają sprawę, że stworzyli kolejny bubel prawny gdzie jedynym bezstronnym interpretatorem może być tylko i wyłącznie sąd. Zaraz się okaże, że służę w granicznym ośrodku szkolenia. Niech jeszcze przed placówką postawią namioty tworząc system skoszarowany i wówczas wykonywanie obowiązków w GJO będzie formą nauki zawodu i żadne normy czasu służby (m.in. nadgodziny) nie będą nas obowiązywałyWink Oczywiście można z tym walczyć przy pomocy "kruczków" prawnych ale to chyba nie o to w tym wszystkim powinno chodzić....
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2018, 11:36
Post: #30
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
Niech oddaja nasze 24 to wszystkie problemy od razu zniknaTongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-12-2019, 11:59
Post: #31
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
A czy w SG mozna planować sluzby dłuższe nisz 24h. Np 24,5. ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-12-2019, 12:48
Post: #32
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
(06-12-2019 11:59 )pogranicznik napisał(a):  A czy w SG mozna planować sluzby dłuższe nisz 24h. Np 24,5. ?

Planować nie można. Służba od 6 do 12 lub 24. Ewentualne wydłużenie już w trakcie służby ze względu na "potrzebę służby". Te przepisy z tym przedłużaniem służb też nie do końca są spójne. W przypadku służb 6-12 jest limit wydłużenia do max. 14 gdzie każda godz powyżej planowanej normy to +2 godz do 11h okresu przerwy miedzy służbami. W przypadku służb 24h ustawodawca nie przewiduje wydłużenia służby tak jak w przypadku służb 6-12 ale też tego wydłużania nie zabraniaWink A co nie jest zabronione....

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo...181602.pdf
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-12-2019, 14:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-12-2019 14:45 przez pogranicznik.)
Post: #33
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
Mozna domniemac ze jezeli jest napisane ze mozna wydluzyć do 14h a nie jest napisane ze przy 24h mozna przedluzać czyli 24h musi być sztywne. Ale jak powiedziales co nie jest zabronione...
A czy z gory mozna ustalic ze sluzby bedą dluzsze niz 24 h. Ze przed kazdą sluzbą 24 h wiemy ze będzie ona dluzsza?

Rozporzadzenie ministra:
§  5. 
1.  Funkcjonariusz pełni służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby, bez względu na dzień tygodnia, na zmiany trwające od 6 do 12 godzin lub 24 godziny, w zależności od rodzaju i sposobu pełnienia służby.
2.  W placówkach Straży Granicznej obejmujących terytorialnym zasięgiem działania przejścia graniczne położone poza obiektem placówki czas trwania zmiany funkcjonariusza pełniącego służbę w tych przejściach można przedłużyć do 14 godzin za zgodą przełożonego właściwego w sprawach osobowych.
3.  Po zakończeniu zmiany trwającej od 6 do 12 godzin funkcjonariuszowi udziela się czasu na nieprzerwany wypoczynek, nie krótszego niż 11 godzin. W przypadku zakończenia zmiany trwającej do 14 godzin czas na nieprzerwany wypoczynek przysługujący funkcjonariuszowi po zakończeniu zmiany ulega wydłużeniu o 2 godziny za każdą rozpoczętą godzinę służby powyżej 12. godziny trwania zmiany.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2018-1602...48860.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-12-2019, 15:04
Post: #34
RE: Służby krótsze niż 6 godzin w systemie zmianowym
Teoretycznie planowanie dłuższe niż 24 jest wbrew zapisom rozporządzenia. Praktycznie to sami musicie zrobić rachunek zysków i strat. Co system 24h wnosi w wasze życie i czy faktycznie wartko kruszyć kopię o minimalne wydłużenie tej służby? Planista jeśli nie będzie mógł pokryć realnych potrzeb służby może przejść na system 6-12 gdzie mu dużo łatwiej operować czynnikiem ludzkim (11h przerwy w zestawieniu z min. 48h (zapisowo 72h) przerwy w systemie 24h). Z mojej perspektywy (i doświadczenia) założę, że raczej jest więcej do stracenia niż do zyskaniaWink

PozdrawiamSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS