Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akcja Protestacyjna - Podwyżki 2012
14-12-2011, 13:50
Post: #1
Exclamation Akcja Protestacyjna - Podwyżki 2012
W końcu coś się ruszyło w temacie naszego zubożenia!!!!!!!!

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-be...nId,421732

Ja tam jestem jak najbardziej za. Nawet nikt sobie nie zdaje sprawy jak wykonując w sposób modelowy swoje obowiązki można sparaliżować cały kraj. Tu nawet nie chodzi o strajk włoski tylko o robienie wszystkiego wg. obowiązujących przepisów. A okres świąteczno noworoczny jest idealnym terminem gdyż już od 26 grudnia na każdym lotnisku przynajmniej do połowy stycznia będą notowane tłumy powracających po świętach.

Tylko żeby później nie było, że nasi związkowcy pt. "przełożeni/komendanci" w stylu "kapitana podgrzybka" będą się na nas mścili choćby za to, że swoją postawą obraziliśmy Ministra MSW albo nawet Premiera. W końcu jest to jawny oportunizm w stosunku do naszych najwyższych przełożonych.

Można jeszcze np. zorganizować na wszystkich OSG akcję zbierania podpisów poparcia pod "listem rozpaczy" analogicznie jak to zrobiono w Policji i późniejszym wysłaniem takiego listu czy to do najwyższych władz czy to do mediów publicznych. Oczywiście list musi mieć charakter emocjonalny a nie zawierać tylko treści pt. Panie Premierze przepraszamy, że żyjemyAngry

Pamiętajcie że jeśli sami nie zadbamy o własne interesy to nikt tego za nas nie zrobiAngryAngryAngry
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2011, 16:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-12-2011 16:47 przez jarson.)
Post: #2
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
Jak tylko wrócę ze zwolnienia przystępuję do protestu i idę na urlop, a co karpiowego i tak nie dostanę bo byłem na zwolnieniu

Lepiej to już było
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2011, 17:16
Post: #3
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
No przecież cały czas jest włoski. Smile Począwszy od KGSG zakończywszy na OSG. przecież oni od paru lat strajkują. Decyzje zapadają wolno, do tego błędne: itd, itp,
A tak na poważnie gówno będzie, a nie strajk włoski. Skończy się jak zwykle na obiecankach.

1 procent - niejeden uśmiech, oraz program do PIT 2012, szybko, łatwo wypełnisz PIT http://podarujusmiech.org
Jak połączyć swoją pasję z pracą http://www.emmu.pl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2011, 19:21
Post: #4
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
Też zdaję sobie sprawę, że nasze Związki nie potrafią niczego zrobić dobrze (no może poza wyrzucaniem członków za prowadzenie działalności związkowej) ale przynajmniej idea jest słusznaSmile

Znając realia służby zakładam, że Komendanci-związkowcy szybko zdławią wszelkie formy protestu w zarodku za co w późniejszym terminie otrzymają nagrody od ministra MSW co wyjdzie i tak znacznie taniej niż dawanie nam wszystkim podwyżekBig Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2011, 19:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-12-2011 20:05 przez grzegorz.)
Post: #5
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
(14-12-2011 19:21 )PlanetaX napisał(a):  Znając realia służby zakładam, że Komendanci-związkowcy szybko zdławią wszelkie formy protestu w zarodku za co w późniejszym terminie otrzymają nagrody od ministra MSW co wyjdzie i tak znacznie taniej niż dawanie nam wszystkim podwyżekBig Grin
Może publicznie podać do wiadomości, którzy Komendanci są związkowcami?
Ja w tych realiach zupełne nie siedzę ale to dla mnie chwila moment by ustalić wszystkich komendantów oddziałów i placówek a kolega Planetax zaznaczy tych kilku co do związków nie należą. Niech wszyscy wiedzą kto z MSW kto z NSZZ.
Planeta mam nadzieję, że już na tyle się poznaliśmy i na tyle się odsłoniłem, że wiesz iż to nie atak na Twoja osobę a walka o pełną i rzetelną informację - tego nam cały czas brak.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2011, 20:11
Post: #6
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
(14-12-2011 19:34 )grzegorz napisał(a):  
(14-12-2011 19:21 )PlanetaX napisał(a):  Znając realia służby zakładam, że Komendanci-związkowcy szybko zdławią wszelkie formy protestu w zarodku za co w późniejszym terminie otrzymają nagrody od ministra MSW co wyjdzie i tak znacznie taniej niż dawanie nam wszystkim podwyżekBig Grin
Może publicznie podać do wiadomości, którzy Komendanci są związkowcami?
Ja w tych realiach zupełne nie siedzę ale to dla mnie chwila moment by ustalić wszystkich komendantów oddziałów i placówek a kolega Planetax zaznaczy tych kilku co do związków nie należą. Niech wszyscy wiedzą kto z MSW kto z NSZZ
Optymistycznie założę, że wszyscy Komendanci mogą być jednocześnie związkowcami choć niekoniecznie Przewdniczącymi TOZ-ów. Wystarczy jadnak kilku wiernych związkowych "kapitanów podgrzybków" aby zainteresowanie tego typu akcją było 0 (czyt. zerowe).

Niestety poziom zaufania f-szy SG do reprezentującej ich organizacji (przynajmniej z założenia) "pomocowej" jest obecnie równie "okrągłe" czego chyba tylko głupiec dostrzec nie potrafiWink

To może kolega admin forum reżimowego wie jaki jest wynik mojego odwołania bo ja po dziś dzień żadnej informacji od przecudownej organizacji "pomocowej" nie otrzymałem??? Sądzę, że innych też tego typu informacja ucieszy. Skoro mają "nadstawiać karku" za działaczy związkowych to chyba mają prawo wiedzieć jaki jest ich stosunek do f-szy których formalnie reprezentują.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2011, 20:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-12-2011 20:35 przez grzegorz.)
Post: #7
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
Ja nie jestem optymistą tylko realistą - zwyczajnie zapytałem się u źródła - tylko kilku komendantów placówek należy do związków.
Dzisiaj już mam dość jutro po prostu zadzwonię i zapytam odnosnie Twojej osoby i powiem.
Kiedyś był biały PR i czarny PR dzisiaj jest szary PR - cholernie skuteczny - szacun Planeta.
Mam nadzieję, że oprócz nas są równie intelektualnie rozwinięci forumowicze, którzy spostrzegą Twoją merytoryczną ucieczkę od mojej konkretnej propozycji - choć wątpię w poparcie mając na uwadze panujące zacietrzewienie. Cóż może kiedyś znajdzie się ktoś kto w dupie ma tych co za związkami i tych co przeciw związkom a ważna będzie szczera prawda - Lenek zdaje się kiedyś ku temu zmierzał.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2011, 21:15
Post: #8
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
Komendanci nie musza być w NSZZFSG. Tu nie chodzi, kto jest w związkach a kto nie - tu chodzi o coraz większe zaciskanie naszej du.. rachunki w górę, inflacja o paliwie nie wspomnę - a my co mamy siedzieć jak potulne baranki. D O Ś Ć - forma protestu jest prosta lotnicze i lądowe wystarczy, że funkcjonariusz zastosuje kontrolę zgodną z art 7 KGS do wszystkich kategorii podróżnych a co ? kto mu udowodni, że w dniu dzisiejszym 100% stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w mniemaniu funkcjonariusza ?- co działy się posypią ? podstaw tu nie będzie - parę opóżnień z winy SG w PL straty dla linii lotniczych przedsiębiorców przewożących towary w długich kolejkach - a zamówienia na święta rosną. Jestem za i proszę o to by inni zjednoczyli się w imnieniu poprawy bytu swojego i swoich rodzin.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2011, 21:42
Post: #9
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
(14-12-2011 13:50 )PlanetaX napisał(a):  W końcu coś się ruszyło w temacie naszego zubożenia!!!!!!!!

A ja jestem przeciwny.

Nic to nie da.

Listy: pisali policjanci, żołnierze, u nas próbowano. Rząd ma to w d.pie. Autorzy listów wychodzą z błędnego założenia, że rząd nie wie, jak u nas jest i trzeba mu to uzmysłowić. I oczywiście poruszyć ckliwą strunę: "larum grają", "narażamy życie", "sraty-taty", "pierdziaty". Efekt? Zero reakcji. Bo nie tędy droga. Przecież te trzy stówy też niczego systemowo nie załatwiają.

Strajk włoski? W SG polegałby na literalnej interpretacji przepisów podróży, tak? Ilu z nas może w nim wziąć udział? Tylko pion bombiarzy i reksiów. Ale też tylko część z nich. Wyobrażam sobie, że sporo ludzi nawet byłaby na to gotowa, ale wstrzyma się, aby nie robić świństwa swojemu przełożonemu. Tak tak, są i tacy przełożeni, którym nie robimy świństw z szacunku dla ich dowódczej postawy. A ilu spośród nas powstrzyma się od udziału, z powodu zwykłego strachu?

A jak mają strajkować inni mundurowi? Strażacy będą po włosku gasić? A wywiadowcy ABW po włosku węszyć? A klawisze będą po włosku pilnować osadzonych? Nie da się, prawda?

A musimy wystąpić wspólnie! Wszyscy zlekceważeni. Wszystkie olane służby. Akcja musi połączyć naszą aktywność. Kikadziesiąt tysięcy jest potrzebne. A nie kilkuset "celników z WOPu". Będzie "iwent", dwa dni szumu w mediach i wielki kac na granicy, gdy kamery skierują się już gdzie indziej.

Ja proponuję co innego. Wyśmiejmy drani. Doprowadźmy do sytuacji, w której takie lekceważenie służb mundurowych kojarzyć się będzie wyłącznie z obciachem. To możemy zrobić łatwo, szybko, długotrwale i wspólnie. Wszyscy mundurowi. Solidarnościowo nawet ci, którym władza łaskawie zabezpieczyła w budżecie "psie" pieniądze. I nawet nasze rodziny.

Tu do pobrania jest plakietka:

mundurowi dziękują rządowi

Pobierajcie i rozsyłajcie. Na fejsie, mailem, do wszystkich. To o wiele łatwiejsze, niż przystąpienie do włoskiego protestu. A możemy wciągnąć masy. Wyśmiejmy rząd!

Zrozumcie, Koleżanki i Koledzy, czy dostaniemy tę kaskę, czy nie - nie będzie zależało od nas! Rząd nam da, albo nie da. My możemy się tylko skutecznie odwzajemnić. Możemy pokazać, że rozumiemy, czym jest służba. I że rozumiemy, czym jest żenada. I że potrafimy działać razem - wszyscy Ludzie Munduru. Strajkiem nie wywalczymy kasy. A cietą ripostą przynajmniej damy sobie powód do dumy.

Działajmy wspólnie. Działajmy mądrze. Działajmy skutecznie!

MUNDUROWI DZIĘKUJĄ RZĄDOWI

LAWINA BIEG OD TEGO ZMIENIA
PO JAKICH TOCZY SIĘ KAMIENIACH
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2011, 23:04
Post: #10
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
A ja jednak postaram się wdrożyć swój pomysł nader skrupulatnego wykonywania obowiązków chociaż pomysł plakietki - wielki szacun naprawdę grubo Smile

A tak ponad to myślę, że dobrze było by gdyby na forum pojawiły się też inne pomysły odnośnie akcentowania niezadowolenia z walenia nas w d... to może po złożeniu tego w kupę coś wyjdzie w końcu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-12-2011, 07:59
Post: #11
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
Dzisiaj jadąc do pracy-służby usłyszałem wypowiedź kRostowskiego - Straż Graniczna i Straż Pożarna może zapomnieć o podwyżkach i tyle w temacie. Spodobała mi się wypowiedź strażaka, że ich służba to nie tylko gaszenie pożarów ale i kontrole i może trzeba taką kontrolę zrobić w ministerstwie o obiektach sportowych wspominać nie trzeba. Zawsze można wydać negatywną opinię i nie dopuścić do użytku stadionów, hoteli i innych obiektów związanych z euro .

od lutego 2013 szczęśliwy emeryt Smile i daję radę w cywilu Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-12-2011, 14:14
Post: #12
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
(14-12-2011 20:21 )grzegorz napisał(a):  Ja nie jestem optymistą tylko realistą - zwyczajnie zapytałem się u źródła - tylko kilku komendantów placówek należy do związków.
Dzisiaj już mam dość jutro po prostu zadzwonię i zapytam odnosnie Twojej osoby i powiem.
Kiedyś był biały PR i czarny PR dzisiaj jest szary PR - cholernie skuteczny - szacun Planeta.
Mam nadzieję, że oprócz nas są równie intelektualnie rozwinięci forumowicze, którzy spostrzegą Twoją merytoryczną ucieczkę od mojej konkretnej propozycji - choć wątpię w poparcie mając na uwadze panujące zacietrzewienie. Cóż może kiedyś znajdzie się ktoś kto w dupie ma tych co za związkami i tych co przeciw związkom a ważna będzie szczera prawda - Lenek zdaje się kiedyś ku temu zmierzał.

I. Krasicki pięknie to ujął w słowa pisząc, że cyt. "prawdziwa cnota krytyk się nie boi". I to zdanie przyświeca moim poczynaniom zarówno na forum jak i w życiu "doczesnym".

I póki co jeszcze żadnego PR uprawiać nie zacząłem skupiając się na pisaniu prawdy. A każdy z naszych f-szy niech już sobie sam w zgodzie z własnym sumieniem dokona podziału co jest czarne, co jest białe a co być może szare.

Po drugie - prawda zawsze się sama obroni choć niestety nie zawsze wygrywaSad
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-12-2011, 14:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2011 14:17 przez grzegorz.)
Post: #13
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
Jak obiecałem tak zrobiłem - podzwoniłem dzisiaj i dowiedziałem się, iż 08 grudnia 2011 prezydium zo przy mosg podjęło decyzję, że Jarosław Januszkiewicz pozostaje w związkach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-12-2011, 14:25
Post: #14
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
Dzięki za info ..choć przyznam szczerze, że jestem odrobinę zaskoczony, że jednak pomimo widocznej niechęci do mojej osoby tudzież tysiąca problemów, które są ze mną związane obiektywnie rozpatrzono moją sprawęSmile

To teraz muszę się udać do notariusza ..unieważnić testamentWink

No i w TV Białoruś (póki co) mnie nie zobaczycieSad
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-12-2011, 10:08
Post: #15
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
Można sobie posłuchać o wizjach "Euro 2012" Pana Rapackiego. Ale jak się zarabia 25 tyś. miesięcznie to świat wygląda zupełnie inaczejWink

http://tvp.info/informacje/polska/jestes...fo/5916326

Szkoda, że nikt tak się nie martwi o służby, które będą to całe piłkarskie "cudo" zabezpieczać w tym i naszą formację.

Zresztą strażacy też już się określili. W sumie to oni mogą nawet więcej niż my gdyż odbieranie nowych obiektów w tym lotnisk, które są obecnie budowane w sposób "mega" skrupulatny może odrobinę zniekształcić wizję Pana RapackiegoBig Grin

Karty do grania mamy bardzo mocne, pozostaje tylko kwestia jak je użyjemyBig Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-12-2011, 11:49
Post: #16
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
Witam Kolegów i Koleżanki.Uważam, że należy podjąć radykalne działania w celu poprawy sytuacji finansowej funkcjonariuszy i ich rodzin. Listy czy plakietki może i są dobre, ale już widzę jak rząd i osoby odpowiedzialne będą się tym przejmowały.Może w ramach protestu nośmy czapki orzełkiem do tyłu-taki sam sens. Jeżeli chodzi o obawy jak zareaguje na ,,strajk włoski'' społeczeństwo, to miał bym to w ,,głębokim poważaniu''. Zobaczcie co społeczeństwo sądzi o nas, wystarczy poczytać komentarze pod artykułami poruszającymi nasze sprawy. Idiotyzmy rozprzestrzeniające się wśród kadry kierowniczej naszej formacji zasługują na rekompensatę chociaż finansową. Populacja wszelkiej maści ,,grzybków'' bardzo się rozplenia ostatnimi czasy, więc ,,szable w dłoń'' !
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-12-2011, 12:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2011 12:38 przez ezech.)
Post: #17
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
a pamietacie jak kilka lat temu protestowali celni??
rzad od razu wydal stosowne rozp. i czesc kompetencji w nasze rece trafilo... jestem przekonany ze tu tez tak moze byc
kim nas zastapia?? nie wiem... moze policja??
jedyna nadzieja ze Federacja Zwiazkow sie dogada...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-12-2011, 20:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-12-2011 09:22 przez Rebeliant Szmarowski.)
Post: #18
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
(16-12-2011 11:49 )WolnyCzłowiek napisał(a):  Uważam, że należy podjąć radykalne działania w celu poprawy sytuacji finansowej funkcjonariuszy i ich rodzin.(...) Jeżeli chodzi o obawy jak zareaguje na ,,strajk włoski'' społeczeństwo, to miał bym to w ,,głębokim poważaniu''. Zobaczcie co społeczeństwo sądzi o nas, wystarczy poczytać komentarze pod artykułami poruszającymi nasze sprawy. (...) więc ,,szable w dłoń'' !

Pokusa działań radykalnych wynika z poziomu niezadowolenia, które w służbach mundurowych narasta od lat. Ale zastanów się nad skutecznością. Nie można działać w oderwaniu od społeczeństwa, bo pełnimy rolę służebną wobec społeczeństwa. A to, że jesteśmy źle postrzegani i słabo identyfikowani jako funkcjonariusze Straży Granicznej, jest winą naszych służb prasowych, a nie społeczeństwa. Służb prasowych i NSZZ FSG, który usiłuje wędkować w piłkę halową, zamiast uczyć się nowoczesnych technik komunikacji społecznej.

O wiele skuteczniejsze będzie działanie, które pozwoli wziąć udział masom mundurowym, a nie akcja kilkuset desperatów z jednej formacji. Oby kilkuset. Szczerze wątpię. Ale nawet niech to będzie tysiąc. Taką garstkę bardzo łatwo jest zdyskredytować.

Expose premier pisał przez kilka dni. Nie ma możliwości, aby coś się tam znalazło przypadkowo. Traktując nas tak, jak potraktował, przygotował się na naszą kontrakcję.

Powiem Ci, jak ja bym się rozprawił z takimi strajkującymi. Najpierw ogłosiłbym, że to nie jest żadna reprezentacja służb. Tylko zgraja uzurpatorów. A gdyby nie wyszedł plan A, to w planie B oskarżyłbym całą formację o to, że się w tyłkach przewraca od nadmiaru przywilejów. Emerytury, stałe i dość dobre jak na obecną mizerię zarobki, mundurówka i tak dalej. I po proteście. Wizerunkowa klapa, a w miejsce strajkujących zostaną wstawieni zamieniacze.

Kto i co może radykalnie zrobić? Ja mam przerwać zajęcia z słuchaczami? Komu w ten sposób zaszkodzę? Funkcjonariuszom. Wszyscy, którzy nie mają bezpośredniego styku z ruchem granicznym pozostaną odcięci od działania. Ale i nie zostaną ujęci w liczbach wyrażających masowość akcji.

Radykalizm wabi. Jak syreni śpiew.

MUNDUROWI DZIĘKUJĄ RZĄDOWI

LAWINA BIEG OD TEGO ZMIENIA
PO JAKICH TOCZY SIĘ KAMIENIACH
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-12-2011, 21:09
Post: #19
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
REBELIANT a nauczyciele zastanawiali się że jak zamkną szkoły to my nie będziemy mieli co z dziećmi zrobić NIE! i zobacz do dzisiaj co roku we wrześniu podwyżki mają. jak zblokujemy granice a rząd pare odszkodowań dla firm zaplaci to może znajdą pare grosz dla nas. A celasy ostatnio nie blokowali tylko towarówki ale osobówkę też i w 5 dni 500 ziko dostali nie wspomnę o wartościowaniu stanowisk w poźniejszych latach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-12-2011, 21:21
Post: #20
RE: Akcja Protestacyjna "Podwyżki 2012"
(16-12-2011 21:09 )pogranicznik napisał(a):  A celasy ostatnio nie blokowali tylko towarówki ale osobówkę też i w 5 dni 500 ziko dostali nie wspomnę o wartościowaniu stanowisk w poźniejszych latach.

Mogę się mylić w ocenie. Ale uważam, że celnicy stoją od nas wyżej pod względem zdolności organizacyjnych.

NSZZ FSG jest jak fim z Charlie Chaplinem - niemy, porysowany i groteskowy.

MUNDUROWI DZIĘKUJĄ RZĄDOWI

LAWINA BIEG OD TEGO ZMIENIA
PO JAKICH TOCZY SIĘ KAMIENIACH
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS