Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
11-09-2017, 03:24
Post: #1
Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
Witam.
Koledzy i koleżanki, mam nietypowe pytanie. Sprawa dotyczy mojego znajomego.
Otóż ów znajomy jest funkcjonariuszem SG, który pracuje na przejściu na odprawie. Dopuścił się on 3 lata temu dwukrotnego podrobienia podpisu na pełnomocnictwie przy rejestracji auta. Pierwszy czyn polegał na tym, że kolega podrobił podpis swojego ojca na pełnomocnictwie celem rejestracji auta. Było to za przyzwoleniem taty, po prostu nie chciało mu się jeździć dwa razy. Jednak z punktu widzenia prawa przyzwolenie ojca, jego aprobata nie ma tu żadnego znaczenia, gdyż jest to art 270 k.k. Drugi czyn polegał na tym, że ten sam kolega podrobił podpis ojca kolegi na pełnomocnictwie celem wyrejestrowania auta, który był współwłaścicielem sprzedawanego samochodu. Zrobił to za aprobatą sprzedającego, bo razem byli zarejestrować i wyrejestrować ten sam samochód.
Reasumując: mój kolega kupił auto od swojego kolegi i podrobił podpisy na pełnomocnictwie swojego ojca (współwłaściciel kupujący) i na pełnomocnictwie ojca kolegi od którego kupił auto (współwłaściciel sprzedający).

Kolega dostał dwa zarzuty z art 270 k.k. W przypadku skazania wiadomo, że wylatuje z roboty. A co w przypadku warunkowego umorzenia postępowania? Formalnie nie będzie skazany, ale nie będzie miał nieposzlakowanej opinii. Co w tym przypadku? Też out ze służby? Biorąc pod uwagę, że pracuje na stemplu, to pewne, czy tylko możliwe?
Waszym zdaniem jak to się może skoczyć?
Dziękuję za opinie.
Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-09-2017, 15:04
Post: #2
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
W przypadku wyroku to na 99,99% zwolnią. W przypadku braku wyroku wszystko zależy od zatrudniającego czyli Komendanta Oddziału gdyż Ustawa o SG daje mu taką możliwość co nie znaczy, że musi z niej bezwzględnie korzystać. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie znaczenie ma rozgłos medialny (im większy rozgłos tym wydalenie ze służby bardziej prawdopodobne), rodzaj czynu, dowody, skutki, jakość f-sza itp. Zwolnienie ze służby jest też jedną z możliwych kar w postępowaniu dyscyplinarnym (najsurowszą), które zapewne w takim przypadku (o ile nie będzie wyroku skazującego lub zwolnienia ze służby w związku z pkt. Ustawy o SG) będzie wszczęte.

Ustawa o SG:

2. Funkcjonariusza można zwolnić ze służby w przypadkach:
1) niewywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej, stwierdzonego w dwóch kolejnych
opiniach, między którymi upłynęło co najmniej 6 miesięcy;
2) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe inne niż określone w ust. 1 pkt 4;
3) powołania do innej służby państwowej, a także objęcia funkcji z wyboru w organach samorządu terytorialnego;
4) nabycia prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej;
5) gdy wymaga tego ważny interes służby;
6) niewyrażenia zgody na przeniesienie na niższe stanowisko służbowe z przyczyn określonych w art. 42 ust. 2;
7) rozformowania jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, lub zmniejszenia jej stanu etatowego,
jeżeli przeniesienie funkcjonariusza do innej jednostki lub na niższe stanowisko nie jest możliwe;
8) upływu 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby;
9)53) dwukrotnego nieusprawiedliwionego niestawienia się na badania, o których mowa w art. 44 ust. 2, lub niepoddania się
im, albo w przypadku dwukrotnego nieusprawiedliwionego niestawienia się na obserwację w podmiocie leczniczym,
w przypadku wyrażenia zgody przez funkcjonariusza, chyba że skierowanie do komisji lekarskiej nastąpiło na wniosek
funkcjonariusza;
10) popełnienia czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste
i uniemożliwia pozostawanie w służbie;

11) upływu 12 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych, jeżeli nie ustały przyczyny będące podstawą zawieszenia;
12) osiągnięcia wieku:
a) w korpusie szeregowych, podoficerów i chorążych – 55 lat,
b) w korpusie oficerów:
– do stopnia pułkownika Straży Granicznej (komandora Straży Granicznej) – 58 lat,
– w stopniu generała brygady Straży Granicznej i generała dywizji Straży Granicznej (kontradmirała Straży
Granicznej i wiceadmirała Straży Granicznej) – 60 lat.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-09-2017, 16:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-09-2017 16:09 przez kasia37.)
Post: #3
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
Ustawę o SG znam.
Czyli w przypadku warunkowego umorzenia postępowania (czyli osoba nie jest karana, ale uznana za winną) Twoim zdaniem raczej będzie kara dyscyplinarna polegająca na wydaleniu ze służby?
Kolega, który dopuścił się tego czynu ma bardzo dobre znajomości w swoim oddziale (znany rodzinny plecak) sięgające bardzo wysoko. Czy komendant mimo to nie będzie chciał sobie brudzić łapek i wydali go ze służby? Wiem, że to pytanie hipotetyczne, ale nie miałam nigdy styczności z przypadkami wydalenia z zawodu.
Twoim/Waszym zdaniem jak sprawa może się prawdopodobnie zakończyć? Słyszeliście o podobnych przypadkach, gdzie warunkowo umorzono postępowanie osobie z SG?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-09-2017, 16:23
Post: #4
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
Jeśli będzie wszczęte postępowanie dyscyplinarne to raczej wątpię by karą było wydalenie (raczej ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby) gdyż już samo wszczęcie tego postępowania będzie świadczyć o "dobrej woli" Komendanta. Zakończenia tego typu spraw naprawdę bywają różne. Z tych co znam:

- wydalenie ze służby
- postępowanie dyscyplinarne z adekwatnie wysoką karą
- w związku z zaistnieniem okoliczności "czynu" zabronionego w celu obrony dobrego imienia służby - odejście f-sza na emeryturę (oczywiście tylko w przypadkach gdy ma się odpowiednią wysługę)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-09-2017, 17:58
Post: #5
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
Rozumiem. Dziękuję za udzielenie merytorycznej odpowiedzi Smile Bardzo ciekawi mnie to jak sprawa się zakończy.
Swoją drogą warunkowe umorzenie postępowania może być też pretekstem do odebrania poświadczenia bezpieczeństwa, a bez tego nie ma możliwości dalszej pracy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-09-2017, 20:30
Post: #6
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
kasia, a Ty chcesz naprawde pomoc koledze, czy po prostu naglosnic sprawe?
Skoro jest takim plecakiem jak TU piszesz to poradzi sobie bez Twoich postow na publicznym forum.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-09-2017, 20:49
Post: #7
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
Chcę pomóc i aby to zrobić starałam się w miarę dokładnie opisać sytuację.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-09-2017, 07:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-09-2017 07:57 przez Artek_SG.)
Post: #8
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
A może kasia37, to nie kasia, a ten kolega którego dotyczy sprawa? Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-09-2017, 08:05
Post: #9
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
(13-09-2017 07:56 )Artek_SG napisał(a):  A może kasia37, to nie kasia, a ten kolega którego dotyczy sprawa? Big Grin

też przeszło mi to przez myśl Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-09-2017, 14:32
Post: #10
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
(13-09-2017 08:05 )CuS napisał(a):  
(13-09-2017 07:56 )Artek_SG napisał(a):  A może kasia37, to nie kasia, a ten kolega którego dotyczy sprawa? Big Grin

też przeszło mi to przez myśl Big Grin

A to cokolwiek zmienia? Przypomniałem sobie o jeszcze jednej możliwości, która może wystąpić i jest to bardzo często praktykowane. W trosce o dobro służby f-sz zwalnia się sam oczywiście nie mając innego wyboru (nieformalny nacisk z góry na polubowne zakończenie stosunku pracy). Zarówno dla niego jak i służby jest to lepsza opcja aniżeli zwolnienie dyscyplinarne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-09-2017, 17:54
Post: #11
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
Nie, to nie o mnie chodzi Smile Jeden zarzut prokurator wycofał, więc został tylko art 270 k.k. paragraf 1 i 2. Kolega rozmawiał z kilkoma prawnikami i większość mówiła, że to bardzo poważny czyn, tym bardziej, że popełniła go taka osoba, że bardzo mały procent spraw kończy się warunkowym umorzeniem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2017, 05:38
Post: #12
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
ale o czym tu pisać? gościa powinni wyp...ić z roboty i tyle.
Albo jest głupi, albo ma mentalność machera - w obu przypadkach nie powinien być w SG.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2017, 10:51
Post: #13
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
Ciekawe w tej sprawie jest jedno. Skoro kolega (wiem, głupota nie ma o czym dyskutować) podrobił te podpisy za zgodą i informując osoby zainteresowane, to jak to wyszło i jak doszło do postawienia zarzutów. Albo nie jest tu napisane wszystko jak było albo gość ma niezłego pecha Sad
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2017, 14:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2017 14:24 przez kasia37.)
Post: #14
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
Kolega który był przy tym i z którym miał później ostry zatarg złożył zawiadomienie do prokuratury. To czy jest zgoda osoby, która udziela pełnomocnictwa nie ma żadnego znaczenia - dalej jest to przestępstwo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2017, 19:18
Post: #15
RE: Podrobienie podpisów przez funkcjonariusza
(13-09-2017 17:54 )kasia37 napisał(a):  ....że to bardzo poważny czyn, tym bardziej, że popełniła go taka osoba, że bardzo mały procent spraw kończy się warunkowym umorzeniem.
a nie jest tak?


(14-09-2017 14:22 )kasia37 napisał(a):  Kolega który był przy tym i z którym miał później ostry zatarg złożył zawiadomienie do prokuratury...
???? Ja p*****.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS