Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
roczna pensja a ZUS ?
03-11-2017, 08:35
Post: #1
roczna pensja a ZUS ?
Cześć.
Potrzebuję Waszej pomocy.
W maju br po ponad 30 latach wysługi odszedłem na emeryturę.
Skorzystałem z możliwości pobierania świadczenia pieniężnego (roczna pensja) a od sierpnia prowadzę swoja działalność gospodarczą. Do tej pory opłacałem tylko składkę zdrowotną, aż tu telefon z ZUS Nowy Sącz i pan mnie poinformował, iż nie jestem zwolniony z płacenia pełnych składek do ZUS gdyż nie pobieram emerytury.

Rozmawiałem z panią z ZER a ona szok. Wg jej wiedzy powinienem płacić tylko składkę zdrowotną, no ale to są przepisy ZUS-u.
Ktoś, coś na ten temat wie ?

Pozdrawiam Wszystkich emerytów ;-)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-11-2017, 16:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-11-2017 16:32 przez piotrek1504.)
Post: #2
RE: roczna pensja a ZUS ?
(03-11-2017 08:35 )wini napisał(a):  Cześć.
Potrzebuję Waszej pomocy.
W maju br po ponad 30 latach wysługi odszedłem na emeryturę.
Skorzystałem z możliwości pobierania świadczenia pieniężnego (roczna pensja) a od sierpnia prowadzę swoja działalność gospodarczą. Do tej pory opłacałem tylko składkę zdrowotną, aż tu telefon z ZUS Nowy Sącz i pan mnie poinformował, iż nie jestem zwolniony z płacenia pełnych składek do ZUS gdyż nie pobieram emerytury.

Rozmawiałem z panią z ZER a ona szok. Wg jej wiedzy powinienem płacić tylko składkę zdrowotną, no ale to są przepisy ZUS-u.
Ktoś, coś na ten temat wie ?

Pozdrawiam Wszystkich emerytów ;-)

Nie jesteś na emeryturze , ta jest zawieszona , gdyż bierzesz roczną pensję z SG z nie z ZER , więc ZUS jest w tym przypadku na prawie niestety. Przejdziesz na emkę , będziesz płacił tylko zdrowotne. Pozdrawiam

od lutego 2013 szczęśliwy emeryt Smile i daję radę w cywilu Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-11-2017, 21:16
Post: #3
RE: roczna pensja a ZUS ?
Nie tak do końca, bo dostałem decyzję o przyznaniu emerytury ale rozumiem, że skro jest zawieszona to nie otrzymuję a państwo nie otrzymuje z tego tytułu "prowizji"
Ale zastanawia mnie rewaloryzacja. Czy mnie dotyczy, czy nie ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-03-2018, 17:51
Post: #4
RE: roczna pensja a ZUS ?
Waloryzacja się nie należy bo jesteś na świadczeniu i kasę otrzymujesz z SG, składka zdrowotna będzie pobierana od emerytury i druga od działalności gospodarczej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-03-2018, 18:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-03-2018 18:03 przez quasimodo1.)
Post: #5
RE: roczna pensja a ZUS ?
(23-03-2018 17:51 )nettai napisał(a):  Waloryzacja się nie należy bo jesteś na świadczeniu i kasę otrzymujesz z SG, składka zdrowotna będzie pobierana od emerytury i druga od działalności gospodarczej.

Rewaloryzacja emerytury należy się i jest z automatu z dniem 01.03 przyznana - ponieważ jest ona przyznana ale jest zawieszona w wypłacie w związku z pobieraniem tzw świadczenia rocznego z kasy macierzystego OSG.
Po zrezygnowaniu zainteresowanego lub po upływie 12 mcy świadczenia rocznego emerytura jest wypłacana w wysokości zrewaloryzowanej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2018, 07:18
Post: #6
RE: roczna pensja a ZUS ?
(23-03-2018 18:03 )quasimodo1 napisał(a):  
(23-03-2018 17:51 )nettai napisał(a):  Waloryzacja się nie należy bo jesteś na świadczeniu i kasę otrzymujesz z SG, składka zdrowotna będzie pobierana od emerytury i druga od działalności gospodarczej.

Rewaloryzacja emerytury należy się i jest z automatu z dniem 01.03 przyznana - ponieważ jest ona przyznana ale jest zawieszona w wypłacie w związku z pobieraniem tzw świadczenia rocznego z kasy macierzystego OSG.
Po zrezygnowaniu zainteresowanego lub po upływie 12 mcy świadczenia rocznego emerytura jest wypłacana w wysokości zrewaloryzowanej.


Jakiś są warunki pobieranie tego rocznego świadczenia?Można dostać to po 15tu latach służby ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2018, 08:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-03-2018 08:22 przez quasimodo1.)
Post: #7
RE: roczna pensja a ZUS ?
(24-03-2018 07:18 )Renegat napisał(a):  
(23-03-2018 18:03 )quasimodo1 napisał(a):  
(23-03-2018 17:51 )nettai napisał(a):  Waloryzacja się nie należy bo jesteś na świadczeniu i kasę otrzymujesz z SG, składka zdrowotna będzie pobierana od emerytury i druga od działalności gospodarczej.

Rewaloryzacja emerytury należy się i jest z automatu z dniem 01.03 przyznana - ponieważ jest ona przyznana ale jest zawieszona w wypłacie w związku z pobieraniem tzw świadczenia rocznego z kasy macierzystego OSG.
Po zrezygnowaniu zainteresowanego lub po upływie 12 mcy świadczenia rocznego emerytura jest wypłacana w wysokości zrewaloryzowanej.


Jakiś są warunki pobieranie tego rocznego świadczenia?Można dostać to po 15tu latach służby ?

Tylko pełna wysługa - 30 lat .
15 lat nie kwalifikuje się - chyba ,że będziesz miał łączoną emeryturę z grupą rentową ,którą nabędziesz przed dniem zwolnienia ze służby.
Podstawa - art121.1 Ustawy o SG.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-02-2022, 19:44
Post: #8
RE: roczna pensja a ZUS ?
odgrzewam temat pierwszego postu, może się odezwie autor. Jestem teraz w takiej sytuacji, będę się sadził z ZUZ, prowadziłem działalność gospodarczą w czasie otrzymywania świadczenia po 30 latach służby. ZUS wydał mi decyzje że mam zapłacić zaległe składki ubezpieczeniowe na ten czas. Ja bronię się tym że mam ustalone prawo do emerytury od dnia zwolnienia, a zgodnie z ustawą ZUS art. 9 ust 5 zwalnia się z tych składek ubezpieczeniowych osobę mającą ustalone prawo do emerytury i prowadzi działalność, nie ma tu mowy o rodzaju pobieranego świadczenia, czy jest to tzw. roczna pensja czy emerytura. potrzebna pomoc.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS