Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Po orzeczeniu komisji lekarskiej-Oddział dalej potrąca 20 procent
17-12-2017, 17:05
Post: #1
Po orzeczeniu komisji lekarskiej-Oddział dalej potrąca 20 procent
witam. Po 6 miesięcznym okresie L4, zostałem skierowany przez K-nta Oddziału na komisję lekarską celem ustalenia mojego stanu zdrowia i zdolności do dalszego pełnienia służby. Przez cały okres L-4 miałem potrącane 20 procent z uposażenia. Komisja lekarska przyznała mi kategorię C , w opisie, że moje schorzenia mają związek ze służbą, ale nie ze szczególnymi jej warunkami. Po uprawomocnieniu się decyzji zostałem zwolniony z wykonywania obowiązków służbowych, do czasu zwolnienia ze służby, czyli po 12 miesiącach, jednakże dalej miałem potrącane 20 procent z uposażenia. Koledzy, powiedzcie, jak jest w waszych Oddziałach. Czy po orzeczeniu Komisji lekarskiej związku ze służbą dalej zabierane wam było 20 procent z uposażenia.Z tego co wiem, to w Policji mają płacone całe pobory
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-01-2018, 17:02
Post: #2
RE: Po orzeczeniu komisji lekarskiej-Oddział dalej potrąca 20 procent
Funkcjonariusz zwolniony od zajęć służbowych w następstwie orzeczenia komisji lekarskiej stwierdzającej jego niezdolność do pełnienia służby ma oczywiście prawo do uposażenia. Powstaje tylko pytanie, w jakiej wysokości. W tym przypadku przepisy nie są bowiem jednoznaczne. Dla rozstrzygnięcia tej kwestii potrzebna jest zatem analiza dwóch przepisów płacowych ustawy o SG: art. 125 ust.1 i art. 125 b.
( U o SG Art. 125. 1. W razie urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych oraz w okresie pozostawania w dyspozycji funkcjonariusz otrzymuje uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia o charakterze stałym i inne należności pieniężne należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym – z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian, mających wpływ na prawo do uposażenia i innych należności pieniężnych lub na ich wysokość.
Art. 125b. 1. W okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim funkcjonariusz otrzymuje 80% uposażenia…)
Zgodnie z pierwszą regulacją w razie urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych oraz w okresie pozostawania bez przydziału służbowego policjant otrzymuje uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia o charakterze stałym i inne należności pieniężne należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym – z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na prawo do uposażenia i innych należności pieniężnych lub na ich wysokość. Zgodnie z drugą w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim ma on prawo do 80 proc. uposażenia.
Wydaje się, że okres, który nas tu interesuje, mieści się w pojęciu „zwolnienie od zajęć służbowych, które uprawnia policjanta do 100 proc. uposażenia. Za przyznaniem funkcjonariuszowi prawa do pełnego wynagrodzenia w tym okresie przemawia także fakt, że choć zgodnie z uchwałą NSA orzeczenie komisji lekarskiej może zastępować zaświadczenie lekarskie, co mogłoby przemawiać za wypłatą mu jedynie 80 proc. uposażenia, to zgodnie z utrwalonym już orzecznictwem zarówno Sądu Najwyższego, jak i NSA przepisy dot. wynagrodzeń zawsze należy interpretować ściśle.
Uposażenie wypłacane funkcjonariuszom służb mundurowych, jak każde inne wynagrodzenie, korzysta zatem ze szczególnej ochrony, przejawiającej się m.in. tym, że jakiekolwiek potrącenia z niego lub obniżki mogą być dokonywane tylko wtedy, gdy konkretny przepis prawa tak stanowi.
W sytuacji jego braku, tak jak to jest w tym przypadku, obniżka uposażenie policjanta do 80 proc. jest niemożliwa.
Pewien kłopot może powstać, kiedy zwolniony z zajęć służbowych przez przełożonego funkcjonariusz dostarczy dodatkowo zwolnienie lekarskie. Zgodnie bowiem z art. 121b ust. 1 uop w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje mu 80 proc. uposażenia, a żaden przepis takiej kolizji uprawnień nie rozstrzyga.

Przedstawię teraz treść postu Pana Roberta Kłosińskiego:

Wysokość uposażenia funkcjonariusza po wydaniu ostatecznego orzeczenia komisji lekarskiej lub uprawomocnienia się orzeczenia komisji lekarskiej pierwszej instancji lub po zwolnieniu funkcjonariusza od zajęć służbowych i w razie zaistnienia innych okoliczności faktycznych określonych w art. 125 UoSG.

Zgodnie z § 18 pkt. 1) Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej z dnia 14 czerwca 2002 r. (Dz.U. Nr 97, poz. 879 z późn. zm.)

Przełożony właściwy w sprawach osobowych z urzędu:
1) zwalnia od zajęć służbowych funkcjonariusza, wobec którego prowadzone jest postępowanie w sprawie zwolnienia ze służby w związku z zaistnieniem przesłanek, o których mowa w art. 45 ust. 1 ustawy, na okres tego postępowania.
Powyższe regulacje wskazują w sposób jednoznaczny, że z chwilą gdy wobec funkcjonariusza zostanie wydane orzeczenie o trwałej niezdolności do służby - to przełożony powinien zwolnić go od zajęć służbowych na okres do dnia zwolnienia ze służby. Z chwilą zwolnienia - bez względu na to jaka była treść orzeczenia komisji lekarskiej - funkcjonariusz nabywa prawo do 100% uposażenia. Wszelkiego rodzaju naruszenia prawa polegające na zaniechaniu zwolnienia funkcjonariusza niezwłocznie po uzyskaniu przez przełożonego wiadomości na temat wydania orzeczenia przez komisję lekarską, a już na pewno z chwilą doręczenia egzemplarza tego orzeczenia do organu - w sytuacji dokonywania potrącenia z uposażenia jakichkolwiek kwot obciążać będą organ. Podkreślenia wymaga również, że w takiej sytuacji funkcjonariusz może domagać się wypłaty odsetek za zwłokę .

Przesyłam załącznik z Biura Prawnego KGP:

http://nszzp.wroclaw.pl/wp-content/uploa...res_l4.pdf

Pozdrawiam. Walczcie o swoje. Aby dowiedzieć się więcej czytajcie forum policyjne: Glino Pomóż sobie sam... !
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2018, 09:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2018 09:40 przez arek32.)
Post: #3
RE: Po orzeczeniu komisji lekarskiej-Oddział dalej potrąca 20 procent
Proszę o info jeżeli ktoś z funkcjonariuszy jest po komisji i otrzymuje 100 procent uposażenia.Prośba do związków zawodowych aby zajęły się powyższym tematem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-01-2018, 09:33
Post: #4
RE: Po orzeczeniu komisji lekarskiej-Oddział dalej potrąca 20 procent
Witam.Po orzeczeniu Komisji,przebywając na zwolnieniu od zajęć do czasu zwolnienia ze służby, nie przedstawiałem żadnych zwolnień lekarskich. Z doświadczenia wiem, że na pomoc związków bym nie liczył. Jak sami nie zajmiemy się tym tematem, to nikt nam nie pomoże.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS