Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pozwolenie na broń ostrą
18-08-2012, 14:39
Post: #1
Pozwolenie na broń ostrą
Jak w temacie ,czy któryś z forumowiczów wie jaka jest procedura zdobycia pozwolenia na broń ostrą? Nie chodzi mi zdobywanie licencji ochroniarskiej(no chyba że bez tego nie da rady),tylko na użytek(do użytku prywatnego).Czy jest szansa że mundurowy że tak się wyrażę ma procentowo większe szanse na załatwienie takiego pozwolenia ,proszę o jakieś sugestie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-08-2012, 16:15
Post: #2
RE: Pozwolenie na broń ostrą
Proponuję poczytać sobie Ustawę o broni i amunicji. W szczególności art. 10. Są tam niezbędne warunki wymagane do uzyskania pozwolenia na broń zależne od tego do jakich celów chcesz mieć broń.
Przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na broń nie są dość precyzyjne. Dlatego w tym temacie występuje pełna uznaniowość komendantów wojewódzkich. Dwie identyczne sprawy i w jednej komendant wyda pozwolenie a w drugiej odmówi. I w jednym i w drugim przypadku będzie miał rację.
Podpowiem, że broń do ochrony osobistej ciężko uzyskać. Ale broń do celów myśliwskich czy sportowych już nie.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-08-2012, 20:45
Post: #3
RE: Pozwolenie na broń ostrą
No ja właśnie te lekturę przestudiowałem miałem nadzieję że odezwie się ktoś kto już ma za sobą takie doświadczenie(pozwolenie) ta uznaniowość komendantów bez uzasadnienia mnie martwiUndecided
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-08-2012, 21:25
Post: #4
RE: Pozwolenie na broń ostrą
Do WPA KWP każdy mundurowy występuje jako osoba prywatna i ma szanse na zdobycie pozwolenia tak jak reszta. Nie jesteś zwolniony z opłaty skarbowej, jako mundurowy nie płacisz jedynie za sam egzamin i nie przechodzisz badań psychologicznych bo z tego zwalnia Ciebie U o BiA.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-08-2012, 22:26
Post: #5
RE: Pozwolenie na broń ostrą
Co do egzaminu to funkcjonariusz nie tylko za niego nie płaci ale w ogóle jest z takiego egzaminu zwolniony. Do WPA trzeba dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu (pełnieniu służby).
Ja bym pisał o pozwolenie. To nic nie kosztuje. Opłatę za pozwolenie trzeba zapłacić ale w przypadku decyzji odmownej ta opłata jest zwracana. Więc zero ryzyka - a w szczególności zero utraty kasy. Problem w tym by dobrze podanie umotywować - patrz warunki uzasadniające wydanie pozwolenia.
Dla analityków - statystyka pozwoleń na broń:
http://www.statystyka.policja.pl/portal/...lenia.html
Ilość pozwoleń wzrasta więc komuś jednak udaje się je uzyskać.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-08-2012, 22:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-08-2012 22:55 przez quasimodo1.)
Post: #6
RE: Pozwolenie na broń ostrą
(18-08-2012 22:26 )niepokorny napisał(a):  Co do egzaminu to funkcjonariusz nie tylko za niego nie płaci ale w ogóle jest z takiego egzaminu zwolniony
Masz rację .

(18-08-2012 22:26 )niepokorny napisał(a):  Do WPA trzeba dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu (pełnieniu służby).

Gdy dostarczysz zaświadczenie o tym że jesteś mundurowym , WPA zwróci się do twoich przełożonych o opinie Twojej osoby.
(18-08-2012 22:26 )niepokorny napisał(a):  Ja bym pisał o pozwolenie. Problem w tym by dobrze podanie umotywować - patrz warunki uzasadniające wydanie pozwolenia.
Dla analityków - statystyka pozwoleń na broń:
http://www.statystyka.policja.pl/portal/...lenia.html
Ilość pozwoleń wzrasta więc komuś jednak udaje się je uzyskać.
Generalnie nie wydają pozwolenia mundurowym na broń dla celów ochrony osobistej za wyjątkiem pozwoleń na broń sportową,myśliwską czy kolekcjonerską.Opiniują to tym iż mundurowy starający się o pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej , posiada broń służbową w miejscu pełnienia służby i powinien się zwrócić do swojego właściwego w sprawach przełożonego o wydanie zgody na posiadanie broni służbowej poza służbą.I tak się koło zamyka.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-08-2012, 18:52
Post: #7
RE: Pozwolenie na broń ostrą
O tym czy WPA występuje o opinię do przełożonych nie wiem. To są już wewnętrzne wytyczne WPA. Pewnie tak jest.
Co do broni służbowej to znam funkcjonariuszy którzy od 01 oddziału dostali zgodę na zabieranie jej do domu. I wcale nie są to operacyjni narażeni na zemstę gangsterów. Wcześniej upoważniony funkcjonariusz sprawdził tylko czy spełniają warunki dotyczące przechowywania broni.
Z całym szacunkiem ale nie ma co słuchać rad osób którzy coś tam słyszeli. Trzeba próbować samemu. Tym bardziej, że jak wcześniej wspomniałem, nie ma żadnego ryzyka. Co najwyżej dostanie się odmowę.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-08-2012, 20:26
Post: #8
RE: Pozwolenie na broń ostrą
Wtrącę tylko jedną kwestię dla ostudzenia zapałów do broni - przypomnijcie sobie, jak wyglądały sprawy gdy np. emerytowany płk zastrzelił złodzieja okradającego mu auto w nocy, albo gdy mężczyzna zastrzelił (w swoim domu, też w nocy) pijanego gówniarza gdy ten włamał mu się na kwadrat? A babka, która zastrzeliła (i znów w nocy) żula, który kradł miedź z trafo stojącego na jej posesji?
W tym kraju bandyta ma większe prawa niż napadnięty, pamiętajcie o tym - czasem lepiej dostać w ryj niż pójść garować za frajer.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-08-2012, 22:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-08-2012 22:16 przez quasimodo1.)
Post: #9
RE: Pozwolenie na broń ostrą
(19-08-2012 18:52 )niepokorny napisał(a):  Co do broni służbowej to znam funkcjonariuszy którzy od 01 oddziału dostali zgodę na zabieranie jej do domu. I wcale nie są to operacyjni narażeni na zemstę gangsterów. Wcześniej upoważniony funkcjonariusz sprawdził tylko czy spełniają warunki dotyczące przechowywania broni.
Z całym szacunkiem ale nie ma co słuchać rad osób którzy coś tam słyszeli. Trzeba próbować samemu. Tym bardziej, że jak wcześniej wspomniałem, nie ma żadnego ryzyka. Co najwyżej dostanie się odmowę.

Masz rację - ale chyba żle mnie zrozumiałeś. Koledze KANTOWI najprawdopodobniej chodziło o uzyskanie pozwolenia na broń ostrą w celu ochrony osobistej - bo tylko takie pozwolenie jest wydawane osobom fizycznym oprócz tych które wymieniłem w/w swoim poście. Broń służbową "do domu " może dostać każdy funk który spełni wymienione przez ciebie warunki.3/4 decyzji WPA dot. pozwoleń na broń do celów ochrony osobistej dla osób "mundurowych " jest negatywna - motywowane jest to tym iż jako mundurowy posiadasz broń służbową - a ją możesz uzyskać "do domu " poprzez zgodę swojego przełożonego . Oczywiście gdy spełnisz warunki WPA gdy chcesz postrzelać sobie sportowo czy myśliwsko to otrzymasz pozwolenie na taki rodzaj broni. Po prostu uszczęśliwiają ciebie twoim plastikowym walterem a kant może ma ochotę na posrebrzanego colta M1911 z perłowymi okładzinami rękojeści. Ale jak mówisz - trzeba próbować.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-08-2012, 09:31
Post: #10
RE: Pozwolenie na broń ostrą
keyser zone tak się składa, że dośc dobrze znam te przypadki użycia broni i mam swój pogląd na to. Ani emeryt biegnący za złodziejem ani kobieta w domu której zgasło światło nie byli bezpośrednio narażeni na utratę zdrowia czy życia.
Nie wystarczy broń mieć. Trzeba ją jeszcze umieć używać.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2012, 19:49
Post: #11
RE: Pozwolenie na broń ostrą
Dziękuję koledzy za tak wyczerpujące info. i tak do wiadomości Waszej to mam zamiar wystąpić o pozwolenie jak już na emce będę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2012, 21:00
Post: #12
RE: Pozwolenie na broń ostrą
Jako funkcjonariusz jesteś zwolniony z egzaminu i badań psychologicznych. A to niemałe siano do zaoszczędzenia. Ja bym raczej wystąpił jeszcze jako funkcjonariusz z zaznaczeniem, że rzuciłem kwitem emerytalnym. Wtedy odpadnie im argument, że możesz nosić broń służbową.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-08-2012, 10:11
Post: #13
RE: Pozwolenie na broń ostrą
A kolega nie szykuje się na jakiś kantor?

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?...ce=message

Sad
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-08-2012, 19:34
Post: #14
RE: Pozwolenie na broń ostrą
(20-08-2012 09:31 )niepokorny napisał(a):  ... nie byli bezpośrednio narażeni na utratę zdrowia czy życia.
...

Nie ważne. Jeżeli ktoś wchodzi na moją posesję/mieszkanie i kradnie mi cokolwiek (choćby i jabłko) to powinien się liczyć z tym, że zostanie odstrzelony.
Jestem gorącym zwolennikiem zasady "home is my castle".
Ale, że w tym kraju nie można strzelić do bandziora który idzie na ciebie z kijem, więc nie wiem po co komu broń. Tylko więcej z niej problemu niż pożytku.
Tym bardziej, że broń w "niecnych" celach można nabyć dosyć łatwo, zaś uczciwemu obywatelowi w legalnym zdobyciu robi się problemy.Exclamation

Ale co do rady aby wystąpić o zezwolenie jeszcze jako mundurowy (przed samą emką) to faktycznie może to trochę uprościć procedurę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-08-2012, 19:55
Post: #15
RE: Pozwolenie na broń ostrą
(24-08-2012 10:11 )Alzheimer napisał(a):  A kolega nie szykuje się na jakiś kantor?

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?...ce=message

.....hehehe to było w gazecie "były funkcjonariusz SG" napadł itd itp człowiek jak nawet w "cywilu" będzie to wiele nie zmieniTongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-08-2012, 11:52
Post: #16
RE: Pozwolenie na broń ostrą
Akurat interesuje się sprawami obrony koniecznej a w szczególności użyciem broni w ramach obrony koniecznej. Dlatego pozwoliłem sobie na komentarz do postu keyser soze.
Nie chce mi się analizować konkretnych przypadków. Z obroną konieczną to jest tak, że dużo zależy od widzimisię sądu. Znam przypadki gdzie ewidentnie była przekroczona obrona konieczna a sąd klepnął, że wszystko było OK. I znam przypadki gdzie była zastosowana obrona konieczna a sąd uznał, że coś tam... coś tam... i zapadł wyrok "winny".
Ktoś może się ze mną niezgodzić ale w obronie koniecznej na pierwszym miejscu umieściłbym - zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku. Dopiero na drugim miejscu - w ramach obowiązującego prawa.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-11-2013, 10:51
Post: #17
RE: Pozwolenie na broń ostrą
a jak to jest z naszą bronią służbową można wystosować pismo do Komendanta G/O o to żeby broń służbową zabierać z sobą (tak jak to policjanci robią) i używać jej do celów sportowych na strzelnicy? Szukałem w naszej ustawie i paru innych i nie znalazłem zapisku żeby SG mogła wystosować takie pismo, a może ktoś z was zna akt prawny gdzie można o tym poczytać?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-11-2013, 22:40
Post: #18
RE: Pozwolenie na broń ostrą
Broń służbową, za zgodą przełożonych, można przechowywać w domu. Mówi o tym Zarządzenie KGSG w sprawie zasad gospodarowania mieniem będącym w zarządzie SG. Więc może i w tym akcie prawnym znajdziesz potrzebne ci informacje.
A jeszcze podpytam co rozumiesz pod pojęciem "cele sportowe"? Czy chodzi o poćwiczenie sobie na strzelnicy czy uczestnictwo w zawodach sportowych. A jeżeli chodzi tylko o poćwiczenie sobie to raczej nie wyrazili by na to zgody chyba, że były by to zgodne z planem szkolenia. Jeżeli chodzi o to drugie to przełożeni mogliby ewentualnie wyrazić zgodę pod warunkiem, że będziesz występował w zawodach jako oficjalna reprezentacja SG.
Każdy ma swoje upodobania ale moim zdaniem z naszym "waldkiem" to sukcesów w sporcie strzeleckim nie osiągniesz.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-12-2015, 23:26
Post: #19
RE: Pozwolenie na broń ostrą
A takie pytanie: czy funkcjonariusz, który chce pozwolenie na broń sportową musi należeć do jakiegoś koła/związku strzeleckiego?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2015, 00:15
Post: #20
RE: Pozwolenie na broń ostrą
Art. 10 ust. 3 pkt 3 ustawy o broni i amunicji. Za ważną przyczynę posiadania broni do celów sportowych uważa się udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego.
Zachęcam wszystkich do posiadania prywatnej broni palnej. Tym bardziej, że jako funkcjonariusze mamy nieco ułatwione zadanie podczas ubiegania się o pozwolenie. Oczywiście mowa o broni do celów sportowych, łowieckich, kolekcjonerskich, rekonstrukcyjnych bo o broni do celów ochrony to możemy sobie tylko pomarzyć.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS