Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Realia pracy w straży i szkolenia podstawowego
05-10-2021, 16:21
Post: #1
Realia pracy w straży i szkolenia podstawowego
Cześć wszystkim Smile
Niedługo planuje składać papiery do straży i podczas gdy na temat samej procedury rekrutacji znalazłem trochę informacji to dalej nurtuje mnie kilka kwestii związanych ze szkoleniem podstawowym i późniejszą zawodową służbą. Pytania dotyczą naprawdę szerokiego zakresu tematów więc ponumeruje je i wypisze poniżej Smile
1 Jak się ma sprawa z pracą w jednostce straży? Wygląda jak normalna praca na etacie w systemie 8h powiedzmy od 7 do 15 i potem wolne aż do dnia następnego?
2 Weekendy są wolne ?
3 Jakie rodzaje służb "dyżurnych" istnieją w straży ?
4 Ile obecnie trwa szkolenie podstawowe i podoficerskie?
5 Jeśli składam papiery w danym oddziale straży (Karpackim) to mogę mieć pewność że dostanę etat w jednostce podlegającej pod ten oddział straży ?
6 Łatwo jest oblać badanie poligraficzne? Jeśli będę mówił samą prawdę i przyznam się że np. Kiedyś skłamałem w instytucji to zostanę odrzucony ? Czy jednak to badanie jest nastawione stricte na prawdomówność i można liczyć na wyrozumiałość?
7 w trakcie zawodowej służby nie potrzebne są żadne przepustki ani nic takiego aby wyjeżdżać z miasta itd. Big Grin mam na myśli to że po godzinach służbowych jest się "wolnym" tak ?

Jeśli jescze coś wpadnie mi do głowy będę pisał a teraz z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-10-2021, 20:55
Post: #2
RE: Realia pracy w straży i szkolenia podstawowego
Jeżeli chodzi o czas szkolenia to się nie wypowiadam.
Jeżeli chodzi o czas służby po zakończeniu szkolenia to:
1. To zależy do jakiej komórki dostaniesz przydział. Są takie komórki gdzie pełnisz służbę w każdy dzień roboczy po 8 godzin np. biurkowi. Są takie gdzie pełnisz służbę po 12 godzin bez względu na to czy dzień roboczy czy weekend np. konwojówka. Są i takie komórki gdzie czas służby jest nienormowany tzn. sam ustalasz sobie grafik - ważne żebyś miał wyniki np. operacyjni. I nie patrz na przydział jaki dostaniesz podczas przyjęcia do służby bo po szkoleniu może się to wszystko zmienić.
2. To zależy do jakiej komórki dostaniesz przydział. Biurkowi zwykle pracują tylko w dni robocze. Konwojówka w każdy dzień kiedy jest potrzebna. Operacyjni - nienormowany czas służby także w nocy.
3. Nie bardzo wiem o co ci chodzi. W każdej jednostce SG jest służba dyżurna czy to w placówce, w oddziale czy w KGSG.
5. Jeżeli składasz dokumenty w Karpackim OSG to na pewno trafisz do jednostki podległej pod ten oddział przy czym niekoniecznie będzie to jednostka najbliższa twojego miejsca zamieszkania. Zwykle dają przydział tam gdzie są największe braki kadrowe i nikogo nie interesuje, że do roboty masz 200 km.
6. Moim zdaniem takie badanie to loteria. Coś jak rzut monetą. Urządzenie to można oszukiwać zarówno w jedną jak mi w drugą stronę. Drobne występki są darowane. Nikt nie jest święty. Nawet papież musiał się spowiadać. Poważniejsze sprawy mogą cię zdyskwalifikować. Przyznasz że raz z ciekawości zapaliłeś jointa - raczej przejdziesz dalej. Przyznasz się, że jesteś nałogowym palaczem marihuany - zapomnij o zostaniu funkcjonariuszem. Przed badaniem warto zastanowić się do czego się przyznać a na jakie pytania beszczelnie kłamać w żywe oczy.
7. O pewnych sprawach "pozasłużbowych" musisz bezwzględnie informować przełożonych. Wyjazd do innego miasta do nich nie należy ale za granicę RP już tak.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-10-2021, 21:13
Post: #3
RE: Realia pracy w straży i szkolenia podstawowego
(05-10-2021 20:55 )niepokorny napisał(a):  Jeżeli chodzi o czas szkolenia to się nie wypowiadam.
Jeżeli chodzi o czas służby po zakończeniu szkolenia to:
1. To zależy do jakiej komórki dostaniesz przydział. Są takie komórki gdzie pełnisz służbę w każdy dzień roboczy po 8 godzin np. biurkowi. Są takie gdzie pełnisz służbę po 12 godzin bez względu na to czy dzień roboczy czy weekend np. konwojówka. Są i takie komórki gdzie czas służby jest nienormowany tzn. sam ustalasz sobie grafik - ważne żebyś miał wyniki np. operacyjni. I nie patrz na przydział jaki dostaniesz podczas przyjęcia do służby bo po szkoleniu może się to wszystko zmienić.
2. To zależy do jakiej komórki dostaniesz przydział. Biurkowi zwykle pracują tylko w dni robocze. Konwojówka w każdy dzień kiedy jest potrzebna. Operacyjni - nienormowany czas służby także w nocy.
3. Nie bardzo wiem o co ci chodzi. W każdej jednostce SG jest służba dyżurna czy to w placówce, w oddziale czy w KGSG.
5. Jeżeli składasz dokumenty w Karpackim OSG to na pewno trafisz do jednostki podległej pod ten oddział przy czym niekoniecznie będzie to jednostka najbliższa twojego miejsca zamieszkania. Zwykle dają przydział tam gdzie są największe braki kadrowe i nikogo nie interesuje, że do roboty masz 200 km.
6. Moim zdaniem takie badanie to loteria. Coś jak rzut monetą. Urządzenie to można oszukiwać zarówno w jedną jak mi w drugą stronę. Drobne występki są darowane. Nikt nie jest święty. Nawet papież musiał się spowiadać. Poważniejsze sprawy mogą cię zdyskwalifikować. Przyznasz że raz z ciekawości zapaliłeś jointa - raczej przejdziesz dalej. Przyznasz się, że jesteś nałogowym palaczem marihuany - zapomnij o zostaniu funkcjonariuszem. Przed badaniem warto zastanowić się do czego się przyznać a na jakie pytania beszczelnie kłamać w żywe oczy.
7. O pewnych sprawach "pozasłużbowych" musisz bezwzględnie informować przełożonych. Wyjazd do innego miasta do nich nie należy ale za granicę RP już tak.

Wielkie dzięki za odpowiedź. A jeśli trafiłbym do konwojówki i pracował w wymiarze 12 h to po takiej służbie przysługuje Ci np dzień przerwy ? Lub jakiś inny rodzaj rekompensaty czy taka służba jest po prostu wymaganym standardem i normą? Jako świeżak po kursie w Karpackim oddziale myślisz że najpewniej trafię do której z tych trzech "specjalizacji" (chyba że to bardzo ciężki do określenia temat).
"W każdy dzień kiedy jest potrzebna" to oznaczać że są dni kiedy konwojówka ma np wolne?
Powtórzę pytanie z drugiego wątku. Z doświadczenia myślisz że służba w straży granicznej (nawet w operacyjnych) daje się pogodzić ze studiami, rodziną itd czy jest to na tyle nieprzyjazny rodzaj służby że trzeba nastawić się na pełne poświęcenie wykonywanemu zawodowi? Zdaje sobie sprawę że to rozległy temat i ciężko go tak jednoznacznie określić ale byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Co do służby dyżurnej pytałem o to gdyż nie wiedziałem czy w straży istnieją służby analogiczne do tych w wojsku czy jednak jest to tutaj rozwiązane całkowicie inaczej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-10-2021, 20:51
Post: #4
RE: Realia pracy w straży i szkolenia podstawowego
W służbie do wypracowania jest miesięczna norma godzinowa którą wylicza się mnożąc ilość dni pracujących w miesiącu przez osiem godzin. To w jaki sposób będziesz miał planowane służby zależy od tego do jakiej komórki trafisz. Biurkowców, konwojówke czy operacyjnych podałem wyłącznie jako przykład. Jest jeszcze kupę innych komórek organizacyjnych np. kontrola paszportowa, pirotechnicy, radiometryści, przewodnicy psów, antyterroryści... Zapewne skierują cię do tej komórki i w takiej jednostce SG gdzie są największe braki. Nie wiem gdzie w Karpackim są największe braki. Niekoniecznie muszą to być komórki wymienione przeze mnie.
Po każdej zakończonej służbie jak najbardziej przysługuje ci czas wolny. O ile pamiętam to nie krótszy niż 11 godzin przy czym ogólny miesięczny czas służby nie może przekroczyć normy miesięcznej więc czasami jest więcej wolnego niż te 11 godzin.
Raczej ciężko będzie pogodzić służbę ze studiami chociaż zapewne znajdą się tacy co jednak dają radę. Twoi przełożeni przede wszystkim muszą zabezpieczyć służbę a dopiero w drugiej kolejności będą brali pod uwagę fakt, że studiujesz i masz zjazdy, sesje czy egzaminy (czy jak to tam się na tych studiach teraz nazywa).

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS