Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasady ruchu bezwizowego
01-06-2022, 19:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-06-2022 20:00 przez mlody1989.)
Post: #1
Zasady ruchu bezwizowego
Witam
W służbie jestem od niedawana i nurtuje mnie jedna kwestia związana z ruchem bezwizowym. W jaki sposób obliczamy pobyt dla posiadaczy paszportów biometrycznych ( 90 dni pobytu w ciągu 180 dni). Rozumiem, że osoby posiadające taki paszport mogą przebywać na terenie państw Schengen 90 dni, ale od którego momentu liczymy okres 180 dni?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-06-2022, 05:59
Post: #2
RE: Zasady ruchu bezwizowego
W dniu kontroli cofamy się o 180 dni i w tym okresie sprawdzamy czy z 90 dni coś jeszcze zostało do wykorzystania. W związku z powyższym okres 180 dni jest ruchomy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-06-2022, 21:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-06-2022 21:28 przez niepokorny.)
Post: #3
RE: Zasady ruchu bezwizowego
Od dnia kontroli cofasz się 180 dni. I tylko w tym przedziale czasowym, po datach na stemplach kontroli granicznej, liczysz ile czasu cudzoziemiec spędził w strefie Schengen.
Należy mieć na uwadze, że jeżeli w tym wyliczonym przedziale 180 dni cudzoziemiec przebywał w strefie Schengen na podstawie wizy D lub karty pobytu to okres pobytu na podstawie tych dokumentów NIE WLICZA się do dni pobytu w ramach ruchu bezwizowego. Np. mamy 1 maj a cudzoziemcowi roczna karta pobytu skończyła się 20 kwietnia to okres pobytu w ramach ruchu bezwizowego liczy mu się dopiero od 21 kwietnia. To samo jest z wizą D. Sprawdzamy kiedy cudzoziemiec wykorzystał dni pobytu na tej wizie i dopiero od dnia następnego zaczyna się pobyt w ruchu bezwizowym.

Czasami liczenie po datach na stemplach jest mocno utrudnione bo:
Cały paszport może być ostemplowany i trzeba każdą stronę dokładnie przejrzeć a potem jeszcze sparować stemple datami bo nie każdy kontroler raczy walnąć stempel wyjazdowy obok wjazdowego
Daty na stemplach mogą być niewyraźne i kombinuj co to za cyfra.
Widywałem też stemple które były stawiane jedne na drugich i też nie można było dojść jaka tam jest data.
W takich przypadkach liczenie dni pobytu może zająć naprawdę dłuuuugo.

Najczęstsze błędy z jakimi się spotkałem:
Dni liczy się w dniach a nie w miesiącach. 180 dni i 90 dni nie zawsze jest równe 6 czy 3 miesiącom.
Dni pobytu liczy się od dnia wjazdu a nie od dnia następnego. Nawet jeżeli cudzoziemiec wjeżdża do Schengen o 23.55 to te 5 minut zalicza mu się jako jeden pełny dzień pobytu.
Należy zwracać uwagę z jakiego kraju są stemple. Rumunia i Bułgaria mają takie same stemple jak kraje Schengen a nie są w Schengen i pobyt w tych dwóch krajach nie wlicza się do dni pobytu w ramach ruchu bezwizowego. Dość podobne stemple do schengenowskich ma także Ukraina i Turcja.
Pobyt na wizie D liczy się do dnia kiedy zostały wykorzystane dni pobytu wskazane w wizie a nie od kiedy wiza utraciła ważność.

I jeszcze taka ciekawostka. 90/180 jest ruchome. Może być przypadek, że w dniu kontroli cudzoziemiec przebywa legalnie tj. nie przekroczył tych 90 dni. Ale te 90 dni mógł przekroczyć wcześniej tylko, że wtedy akurat nikt go nie skontrolował. I takiemu cudzoziemcowi powinna być wystawiona decyzja o zobowiązaniu. Więc naprawdę dobrze trzeba te dni liczyć.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS