Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
31-08-2022, 10:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-08-2022 10:49 przez keyser soze.)
Post: #1
Exclamation Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
Ostatnio pewne grono funków dyskutowało o przyśpieszeniu zwolnienia funka ze służby.
Np. 15 października składasz raport o zwolnienie z dniem 15 stycznia, a firma zwalnia Cię " po złości" już 15 listopada.
Cel takiego działania jest wiadomy, oszczędności - przepadnie Ci wtedy podwyżka styczniowa. Teraz pytanie, na ile jest to realne w obliczy nadchodzącego tsunami?

Dla "wzmocnienia" dyskusji taki oto cytat:

"Ustawodawca wyznaczył 3-miesięczny okres na zwolnienie policjanta ze służby. Oznacza to, że w tym terminie organ musi wydać rozkaz personalny i zakończyć stosunek służbowy funkcjonariusza. W orzecznictwie zgodnie przyjmuje się, że organ nie jest w tej mierze związany wnioskami policjanta. Oczywiście, może je uwzględnić, jednakże brak przedmiotowego nie wpływa na prawidłowość i skuteczność rozstrzygnięcia. Wyraził to m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 26 października 2017 r. w sprawie III SA/Gd 754/17, podnosząc: Błędne jest stanowisko, że w przypadku złożenia przez funkcjonariusza prośby o zwolnienie go ze służby, organy są związane podaną we wniosku datą zwolnienia ze służby. Raport policjanta o zwolnienie ze służby jest dla organu o tyle wiążący, o ile wyraża wolę odejścia ze służby. Kwestia zaś terminów, sposobu rozwiązania stosunku służbowego ma drugorzędne znaczenie i może, ale nie musi, być przez organ uwzględniona."

Co Wy na to?

Szczęśliwe jest życie emeryta!!!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-08-2022, 17:24
Post: #2
RE: Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
Wielkiej dyskusji w tym temacie nie ma. Wyrok sądu, który zacytowałeś, wydaje się utrwaloną linią orzeczniczą:

NSA I OSK 1840/11
"Organ nie jest związany wskazaną przez policjanta datą rozwiązania stosunku służbowego, ale po otrzymaniu żądania wystąpienia ze służby- w terminie do 3 miesięcy- zobligowany jest rozwiązać z nim stosunek służbowy."

WSA II SA/Wa 701/20 (tym razem Straż Graniczna jeżeliby były wątpliwości w zakresie pragmatyk służbowych)
"Kategoryczne sformułowanie art. 45 ust. 3 ustawy o SG determinuje, iż organ nie ma możliwości wydania innego rozstrzygnięcia niż zwolnienie ze służby. Organowi administracji pozostawiono jednak swobodę w zakresie określenia daty,w jakiej nastąpi zwolnienie funkcjonariusza, z tym zastrzeżeniem, że moment zwolnienia musi zamykać się w okresie do 3 miesięcy od złożenia wniosku".

Reasumując odpowiedź jest prosta- organ SG nie jest związany terminem wskazanym przez f-sza, jest związany oświadczeniem woli f-sza (wnioskiem o zwolnienie ze służby) oraz 3-miesięcznym okresem na załatwienie sprawy tj. zwolnienia.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-09-2022, 20:13
Post: #3
RE: Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
Przecież już rozwiązanie jest podane. 10 minut przed końcem pracy kancelarii idziesz z raportem o zwolnienie i udajesz się do lekarza celem podreperowania zdrowia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-09-2022, 08:55
Post: #4
RE: Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
(01-09-2022 20:13 )Oni napisał(a):  Przecież już rozwiązanie jest podane. 10 minut przed końcem pracy kancelarii idziesz z raportem o zwolnienie i udajesz się do lekarza celem podreperowania zdrowia.
A co to zmienia? Złożyłeś wniosek o zwolnienie, jesteś na L4 czy też nie, mogą zwolnić cię formalnie w dowolnym terminie. Teoretycznie przed 1 stycznia, albo po 1 marca.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-09-2022, 15:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-09-2022 15:06 przez Oni.)
Post: #5
RE: Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
(02-09-2022 08:55 )chomop1 napisał(a):  
(01-09-2022 20:13 )Oni napisał(a):  Przecież już rozwiązanie jest podane. 10 minut przed końcem pracy kancelarii idziesz z raportem o zwolnienie i udajesz się do lekarza celem podreperowania zdrowia.
A co to zmienia? Złożyłeś wniosek o zwolnienie, jesteś na L4 czy też nie, mogą zwolnić cię formalnie w dowolnym terminie. Teoretycznie przed 1 stycznia, albo po 1 marca.

A kto Ci podbije obiegówkę i Cię rozliczy?
Jeszcze na l4 każą Ci przyjechać złożyć oświadczenie majątkowe ?Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-09-2022, 16:22
Post: #6
RE: Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
(02-09-2022 15:05 )Oni napisał(a):  A kto Ci podbije obiegówkę i Cię rozliczy?
Oni, Ty naprawdę uważasz, że zwolnią f-sza dopiero jak się z kwitów i sprzętu rozliczy oraz obiegówkę obskoczy? Nigdy u Was w fabryce nie było przypadku, że gość napisał raport o zwolnienie i powiedział "Rozliczcie mnie" i tyle go widziano. Albo raport z legitymacją przyszedł z zagranicy i koniec?
Wyobraźmy to sobie- koleś przestaje do roboty przychodzić, zero usprawiedliwienia, kontaktu brak. Co można zrobić? Nic, bo nie zwolnimy jak obiegówki nie przyjdzie rozliczyć. Tak interpretujesz?
I jeszcze jedno- oświadczenie majątkowe masz obowiązek złożyć, L4 nie zwalnia Cię z tego obowiązku. Możesz wysłać pocztą, epuapem czy gołębiem. Tylko ciężka choroba, pobyt w szpitalu w stanie który uniemożliwia świadome sporządzenia oświadczenia zwalnia.
Na koniec- L4 to nie panaceum, które rozwiązuje wszystkie problemy służbowe. Właściwą odpowiedzią na to jak się zwolnić w wygodnym dla nas terminie są trzy elementy- data złożenia wniosku, odbiór doręczeń i prawo do wniesienia odwołania.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-09-2022, 18:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-09-2022 18:10 przez niepokorny.)
Post: #7
RE: Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
Jak odchodziłem na emkę to poruszałem tą sprawę z kumpelą z wydziału kadr i szkolenia w oddziale.
Jeżeli chodzi o funkcjonariuszy przechodzących na emeryturę to stwierdziła, że przez blisko 20 lat nie spotkała się z przypadkiem, żeby komendant nie przychylił się do prośby funkcjonariusza i zwolnił go ze służby w innym terminie niż wskazany przez funkcjonariusza. Razem ze mną odchodził funkcjonariusz który obudził się 15 lutego, że chce odejść z końcem lutego. I komendant zwolnił go w ciągu 10 dni.
Inaczej ma się sprawa ze zwolnieniami funkcjonariuszy którzy odchodzą po roku czy dwóch. Tu zdarzały się przypadki, że komendant trzymał takiego młodego funkcjonariusza w służbie niemalże do końca 3 miesięcznego okresu.
Nie dopytałem jak ma się sprawa ze zwolnieniami funkcjonariuszy wobec których toczy się postępowanie dyscyplinarne.
Tak więc głowa do góry. Żaden komendant nie będzie robił pod górkę staremu funkcjonariuszowi. A jeżeli już zdarzyłby się przypadek, że komendant chciałby zwolnić funkcjonariusza wcześniej niż ten wskazał to chyba można wycofać podanie o zwolnienie.

Co do obiegówki to można ją spokojnie spuścić w kiblu. Ja swojej zapomniałem oddać i mam ją nadal w domu. I nikt mnie za to nie ściga. Najważniejsze to rozliczyć się z legitymacji, znaku identyfikacyjnego, kwitów niejawnych i rzeczy za które mogą funkcjonariusza obciążyć finansowo - pobranych mundurów i sprzętu. I nie zapomnieć ostatniego dnia służby złożyć oświadczenia majątkowego.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-09-2022, 20:21
Post: #8
RE: Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
100% racji Niepokorny z wyłączeniem tego:

(02-09-2022 18:08 )niepokorny napisał(a):  A jeżeli już zdarzyłby się przypadek, że komendant chciałby zwolnić funkcjonariusza wcześniej niż ten wskazał to chyba można wycofać podanie o zwolnienie.

Pisemne zgłoszenie wystąpienia ze służby jest oświadczeniem woli do którego ma zastosowanie kodeks cywilny (NSA I OPS 4/11). Niesie to ze sobą istotne konsekwencje jeżeli chodzi o możliwość jego odwołania o czym pisałem jakiś czas temu.
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E8B21679F8
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-09-2022, 23:49
Post: #9
RE: Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
(02-09-2022 16:22 )Pałacowy moniuch napisał(a):  
(02-09-2022 15:05 )Oni napisał(a):  A kto Ci podbije obiegówkę i Cię rozliczy?
Oni, Ty naprawdę uważasz, że zwolnią f-sza dopiero jak się z kwitów i sprzętu rozliczy oraz obiegówkę obskoczy? Nigdy u Was w fabryce nie było przypadku, że gość napisał raport o zwolnienie i powiedział "Rozliczcie mnie" i tyle go widziano. Albo raport z legitymacją przyszedł z zagranicy i koniec?
Wyobraźmy to sobie- koleś przestaje do roboty przychodzić, zero usprawiedliwienia, kontaktu brak. Co można zrobić? Nic, bo nie zwolnimy jak obiegówki nie przyjdzie rozliczyć. Tak interpretujesz?
I jeszcze jedno- oświadczenie majątkowe masz obowiązek złożyć, L4 nie zwalnia Cię z tego obowiązku. Możesz wysłać pocztą, epuapem czy gołębiem. Tylko ciężka choroba, pobyt w szpitalu w stanie który uniemożliwia świadome sporządzenia oświadczenia zwalnia.
Na koniec- L4 to nie panaceum, które rozwiązuje wszystkie problemy służbowe. Właściwą odpowiedzią na to jak się zwolnić w wygodnym dla nas terminie są trzy elementy- data złożenia wniosku, odbiór doręczeń i prawo do wniesienia odwołania.
Pozdrawiam
Ogólnie mnie to nie dotyczy ale ciekawy przypadek także zróbmy studium przypadku na podstawie obserwacji, własnych doświadczeń Smile
Składasz kwit o odejście i prosisz o 3 miesiące wypowiedzenia tj. Chcesz odejść 1 lutego czyli musisz złożyć raport z dniem 1 listopada ? W tym dniu także rzucasz L4, jeżeli idziemy w kierunku fikcji doręczenia to dostajemy dodatkowe 14 dni, następnie prawo do odwołania to kolejne 14 dni wysłane poczta, także czas od nadania leci. Oczywiście odwołanie zajmuje trochę czasu i znowu dostajesz korespondencje, której odbiór także możesz wydłużyć o 14 dni. Chciał, nie chciał jak się uprzesz to odejdziesz z nowym rokiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-09-2022, 08:55
Post: #10
RE: Skrócenie terminu odejścia na emeryturę celem "wyrolowania" funka
(02-09-2022 18:08 )niepokorny napisał(a):  ...przez blisko 20 lat nie spotkała się z przypadkiem, żeby komendant nie przychylił się do prośby funkcjonariusza i zwolnił go ze służby w innym terminie niż wskazany przez funkcjonariusza...

Wcześniejszego zwolnienia niż wskazany termin to faktycznie u mnie nie kojarzę, ale wydłużenie terminu do ustawowych trzech miesięcy (gdy funk wskazał termin krótszy niż 3m) to u mnie norma.

Biorąc pod uwagę skalę odejść, trochę obawiam się podejrzanych ruchów góry, bo zbyt wiele przeszedłem w tej firmie żeby im ufać Big Grin

Trudno, będzie co będzie, trzeba być dobrej myśli i spokojnie dalej skracać centymetrSmile

Szczęśliwe jest życie emeryta!!!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS