Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
II filar OFE a funkcjonariusze
24-03-2013, 20:47
Post: #1
II filar OFE a funkcjonariusze
Jak zaczynalem przygode z SG mialem przepracowane kilka lat w cywilu oraz odprowadzane skladki do OFE, ktore na dzien dzisiejszy wynosza cos ok 10 tys zl. Tak sie zastanawiam czy jest jakas opcja, zeby wyplacic te srodki, albowiem i tak ich nie dostane po przejsciu na emke.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2013, 21:30
Post: #2
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
Niestety przepadły. Wycofac składki można tylko z 3 filaru, jeśli ktoś go miał/ma.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2013, 22:39
Post: #3
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
Kiedys byl chyba jakis projekt ustawy/rozporzadzenia, ktory zakladal, ze mozna bedzie dowolnie dysponowac zgromadzonymi srodkami i wyplacac je na dowolny cel. Jak mniemam pewnie projekt przepadl w odmetach ciemnosci.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 15:34
Post: #4
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
(24-03-2013 20:47 )qualin napisał(a):  Jak zaczynalem przygode z SG mialem przepracowane kilka lat w cywilu oraz odprowadzane skladki do OFE, ktore na dzien dzisiejszy wynosza cos ok 10 tys zl. Tak sie zastanawiam czy jest jakas opcja, zeby wyplacic te srodki, albowiem i tak ich nie dostane po przejsciu na emke.

a te środki nie są wypłacane po przejściu na emke?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 19:19
Post: #5
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
Funkcjonariusze czy prokuratorzy i sedziowie nie naleza do ZUSow wiec nie mogli tez zapisywac sie do OFE. Jedyna opcja to zapisac sie w cywilu, a potem wstapic w mundur. W takiej sytuacji jestem ja i tak rozkminiam wlasnie co sie stanie z moimi odprowadzonym przez pare lat skladkami. Zapewne sporo jest takich osob, wiec i kasa calkiem niemala jak sie zsumuje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 20:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-03-2013 20:10 przez bociekk.)
Post: #6
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
ja również jestem w takiej sytuacji. Do emki jeszcze daleko, ale co jakiś czas dostaję z OFE "bilans" zgromadzonych jeszcze w cywilu środków. Nie chcę wprowadzać w błąd, ale wydaje mi się, że kiedyś dzwoniłem do nich i otrzymałem info, że te środki są nie do ruszenia, aż do momentu przejścia na emkę, ale potem zostaną wypłacone.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 21:05
Post: #7
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
Tylko formalnie nie mozesz pobierac 2 emerytur, albo mundurowa albo cywilna. Nie matak, ze wezmiesz jedno i drugie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 21:21
Post: #8
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
(25-03-2013 21:05 )qualin napisał(a):  Tylko formalnie nie mozesz pobierac 2 emerytur, albo mundurowa albo cywilna. Nie matak, ze wezmiesz jedno i drugie.

Nie dotyczy to funkcjonariuszy przyjętych do służby po 01.01.1999 roku - im po ukończeniu 65/67 roku życia oprócz emki mundurowej przysługuje emka także cywilna - podstawa prawna art 95.1 ustawy emerytalnej FUS z 17.12 .1998 r http://idn.org.pl/sonnszz/emeryturyfus.htm Ponadto więcej na ten temat znajdziesz tutaj - polecam Ci ostatni post w tym temacie kolegi lenka http://forumsg.pl/showthread.php?tid=180&page=2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 16:50
Post: #9
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
Tylko że trzeba skończyć 65 lat i mieć przepracowane 25 lat w cywilu...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 19:23
Post: #10
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
(26-03-2013 16:50 )keyser soze napisał(a):  Tylko że trzeba skończyć 65 lat i mieć przepracowane 25 lat w cywilu...

Następny co nie czyta ze zrozumieniem ustaw - przeczytaj ustawę o FUS post wyżej oraz post lenka a póżniej pisz bzdury - to co napisałeś dotyczy osób urodzonych przed 01.01.1949 rokiem oraz między 1949 a 1969 ,które nie przystąpiły do OFE.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 21:47
Post: #11
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
To jest twoje zdanie badaczu pisma.
A ja znam osobę, ktora zwróciła się z takim mniej wiecej zapytaniem do zus:
- czy funkcjonariusz przyjęty po 99, 15 lat służby rok za rok, odchodząc na emke w wieku 44 lat, dostanie emke za kilka lat pracy w cywilu?
Odpowiedź brzmiała: tak, jeśli skonczy 65 lat i będzie miał 25 lat okresów nie/składkowych.
I co ty na to?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 22:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-03-2013 23:13 przez quasimodo1.)
Post: #12
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
(26-03-2013 21:47 )keyser soze napisał(a):  To jest twoje zdanie badaczu pisma.
A ja znam osobę, ktora zwróciła się z takim mniej wiecej zapytaniem do zus:
- czy funkcjonariusz przyjęty po 99, 15 lat służby rok za rok, odchodząc na emke w wieku 44 lat, dostanie emke za kilka lat pracy w cywilu?
Odpowiedź brzmiała: tak, jeśli skonczy 65 lat i będzie miał 25 lat okresów nie/składkowych.
I co ty na to?

No niestety ta osoba trafiła na niekompetentną osobę nie znającą aktualnych aktów prawnych , niestety dość częsty dzisiaj przypadek w polskich urzędach - także w SG . Ja natomiast trafiłem do żródła - i telefonicznie ustaliłem w departamencie emerytalno-rentowym ZUS - tak jak mówię w postach powyższych. Miła Pani zacytowała art 95 .1.2 ustawy o FUS który rozwiewa wszelkie wątpliwości na dzisiejszy dzień stanu prawnego .Ponadto przeczytaj uważnie postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 07.11.2012 roku .Patrz pkt 2.1 uzasadnienia http://nszzfsg.org/dokumenty/odpis-posta...d-2012.pdf
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-03-2013, 01:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-03-2013 13:15 przez waldisg.)
Post: #13
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości wystąpiłem z zapytaniem do ZUS o udzielenie informacji w tej sprawie. Myślę, że to będzie najrozsądniejsze rozwiązanie. O odpowiedzi poinformuję szanownych kolegów w tym dziale.
Mam nadzieję trafić na kompetentną osobę.
Choć wydaje mi się, że należałoby wystąpić również do OFE z zapytaniem co dalej z uzbieranym kapitałem.

http://www.zmieleni.pl/
https://www.youtube.com/watch?feature=pl...ckjYVki0-s
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-03-2013, 07:48
Post: #14
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
(26-03-2013 21:47 )keyser soze napisał(a):  To jest twoje zdanie badaczu pisma.
A ja znam osobę, ktora zwróciła się z takim mniej wiecej zapytaniem do zus:
- czy funkcjonariusz przyjęty po 99, 15 lat służby rok za rok, odchodząc na emke w wieku 44 lat, dostanie emke za kilka lat pracy w cywilu?
Odpowiedź brzmiała: tak, jeśli skonczy 65 lat i będzie miał 25 lat okresów nie/składkowych.
I co ty na to?
Ty jednak jesteś z innej planety, he he.

Sad
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-03-2013, 13:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-03-2013 15:12 przez waldisg.)
Post: #15
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
(25-03-2013 21:21 )quasimodo1 napisał(a):  
(25-03-2013 21:05 )qualin napisał(a):  Tylko formalnie nie mozesz pobierac 2 emerytur, albo mundurowa albo cywilna. Nie matak, ze wezmiesz jedno i drugie.

Nie dotyczy to funkcjonariuszy przyjętych do służby po 01.01.1999 roku - im po ukończeniu 65/67 roku życia oprócz emki mundurowej przysługuje emka także cywilna - podstawa prawna art 95.1 ustawy emerytalnej FUS z 17.12 .1998 r http://idn.org.pl/sonnszz/emeryturyfus.htm Ponadto więcej na ten temat znajdziesz tutaj - polecam Ci ostatni post w tym temacie kolegi lenka http://forumsg.pl/showthread.php?tid=180&page=2

Art. 95 ust 1 ustawy o FUS mówi, że możesz pobierać jedno świadczenie - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Gdzie tam napisane, że masz prawo do dwóch emerytur ?? Mowa w tym artykule jest o świadczeniach - emerytury, renty, renty rodzinne i chodzi o ich zbieg.
Inną sprawą jest, że mowa w tej ustawie jest o świadczeniach wypłacanych z FUS czyli z funduszu państwowego, którego środkami dysponuje ZUS. Jak możesz nabyć prawo do emerytury z FUS nie płacąc składek ? W tej ustawie o FUS w art.15.1 jest mowa o 20 letnim okresie składkowym i bezskładkowym z czego zainteresowany do wyliczenia wybiera 10 lat dla niego najkorzystniejszych.
Popraw mnie jeśli uważasz, że nie czytam ze zrozumieniem.
Odsyłasz nas do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w związku z wnioskiem złożonym przez NSZZ FSG - pkt 2.1 Uzasadnienia - osoba otrzyma świadczenie z FUS ZA OKRESY SKŁADKOWE I NIESKŁADKOWE - jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać emkę z FUS ? O tym mówi art. 15.1 FUS.
Tutaj dla kolegów link z orzeczenia SN - mundurowy może brać dwie emki jeśli spełni warunki zawarte w ustawie o FUS - http://praca.wp.pl/title,Zolnierz-ma-pra...aid=1104e0

http://www.zmieleni.pl/
https://www.youtube.com/watch?feature=pl...ckjYVki0-s
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-03-2013, 18:48
Post: #16
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
Tak na szybko.

Ustawa o emkach cywilnych:
Art. 95.
1. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również, z uwzględnieniem art. 96, w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty określonych w ustawie z prawem do świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym osób, o których mowa w art. 2 ust. 2, z wyjątkiem przypadku, gdy emerytura wojskowa lub policyjna została obliczona według zasad określonych w art. 15a ustawy o emkach mundurowych.


Ustawa o emkach mundurowych
Art. 15a.
Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2–5.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-03-2013, 19:23
Post: #17
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
Ciekawe ile jeszcze razy wrócimy do tego samego. Sad
Fora i grupy dyskusyjne służą do czytania, pisanie jest czynnikiem ubocznym Smile.
Lecz znam takich co twierdzą, że od samego mieszania w betoniarce ilość zaprawy wzrasta.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-03-2013, 19:31
Post: #18
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
Też mnie denerwują pytania na które można znaleźć odpowiedzi w kilka chwil na goglach. Pocieszające jest to, że dzięki temu to forum żyje a nie umiera (umarło) jak forum związkowe.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-03-2013, 19:40
Post: #19
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
Tak jest, ustęp 2 artykułu 95 ustawy o FUS stosuje się do mundurowych na podstawie ich przepisów emerytalnych. Czyli mówi o zbiegu świadczeń !!!

http://www.zmieleni.pl/
https://www.youtube.com/watch?feature=pl...ckjYVki0-s
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-03-2013, 19:50
Post: #20
RE: II filar OFE a funkcjonariusze
@Niepokorny - mam nieco inne zdanie na temat spamu. Problem nie pojawia się kiedy piszesz tylko kiedy szukasz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS