Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
praca na emce... czy są jakieś korzysci oprócz wypłaty?
12-12-2013, 14:51
Post: #1
praca na emce... czy są jakieś korzysci oprócz wypłaty?
Konkretnie, czy pracodawca musi płacić za mnie zus? Jeżeli tak, to czy ja na tym skorzystam? Czy też moja emerytura już nie ulegnie przeliczeniu po kilku/kilkunastu latach pracy w cywilu (bo jest to inny płatnik emerytury)?
Reasumując... czy odniosę jakąkolwiek korzyść poza pensją? Bo jeśli nie to lepiej na czarnoSmile
Jeśli się powtarzam to sorry. Nie mogę znaleźć podobnego tematu.

P.s. nie mam pełnej wyslugi
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 15:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-12-2013 16:09 przez quasimodo1.)
Post: #2
RE: praca na emce... czy są jakieś korzysci oprócz wypłaty?
(12-12-2013 14:51 )Franz napisał(a):  Konkretnie, czy pracodawca musi płacić za mnie zus? Jeżeli tak, to czy ja na tym skorzystam? Czy też moja emerytura już nie ulegnie przeliczeniu po kilku/kilkunastu latach pracy w cywilu (bo jest to inny płatnik emerytury)?
Reasumując... czy odniosę jakąkolwiek korzyść poza pensją? Bo jeśli nie to lepiej na czarnoSmile
Jeśli się powtarzam to sorry. Nie mogę znaleźć podobnego tematu.

P.s. nie mam pełnej wyslugi
Domyślam się że jesteś emerytem z art 15 -czyli przyjętym do służby przed 01.01.1999 - w twoim przypadku wszystkie okresy pracy z opłacanymi składkami emeryt- rentowymi po ukończeniu przez Ciebie 55 roku życia zostaną Ci doliczone do twojej niepełnej emki ale nie więcej jak do 75% ( za każdy przepracowany rok -1,3 % ) - podstawa prawna art.14 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy ...... Jako emeryt z art 15 - przysługuje Tobie tylko jedna emka - oczywiście możesz wybrać po ukończeniu 67 roku życia emeryturę cywilną jeśli będzie korzystniejsza pod warunkiem posiadania przez Ciebie okresów składkowych i nieskładkowych w ilości 25 lat. Takiego prawa natomiast nie posiadają funkcjonariusze z art.15a czyli przyjęci po 01.01.1999 - oni natomiast będą mogli pobierać dwie emki po ukończeniu 65/67 roku życia emke mundurową i cywilną ( choćby tylko mieli np 3-5 lat pracy w cywilu). Dokumenty potwierdzające okresy składkowe pracy w cywilu przesyłasz po ukończeniu 55 roku życia do ZER-u MSW.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-12-2013, 15:34
Post: #3
RE: praca na emce... czy są jakieś korzysci oprócz wypłaty?
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź kolego. W świetle tego co napisałeś wnioskuję też, że potencjalny pracodawca musi płacić za mnie składkę zus? Pomimo, że emeryturę podwyższoną o kolejne lata pracy będzie płacił mi nadal zer? Trochę to porąbane, bo te składki zusowskie pójdą się je...ć.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-12-2013, 10:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2013 10:39 przez Franz.)
Post: #4
RE: praca na emce... czy są jakieś korzysci oprócz wypłaty?
Jeszcze jedna sprawa jeśli można. Czyli, przykładowo jeśli przepracuje 10 lat, to dojdzie mi 13% po ukończeniu 55 roku życia. Tylko jaka kwota będzie podstawą do przeliczenia tych 13%? Bo od naliczenia emerytury mundurowej minie kilkanaście lat, plus ileś tam waloryzacji...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-12-2013, 11:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2013 11:46 przez quasimodo1.)
Post: #5
RE: praca na emce... czy są jakieś korzysci oprócz wypłaty?
(16-12-2013 10:38 )Franz napisał(a):  Jeszcze jedna sprawa jeśli można. Czyli, przykładowo jeśli przepracuje 10 lat, to dojdzie mi 13% po ukończeniu 55 roku życia. Tylko jaka kwota będzie podstawą do przeliczenia tych 13%? Bo od naliczenia emerytury mundurowej minie kilkanaście lat, plus ileś tam waloryzacji...

Jeśli za X lat ukończysz 55 rok życia i będziesz pobierał wtedy np 4 tysie emki brutto ,to ta suma będzie podstawą do ponownego przeliczenia. Czyli 13% od 4 tysięcy - 520 brutto do przodu. Aha dla zainteresowanych - jeśli posiada się procenty za zdrowie do emki lub się jest rencistą - nie jest wymagana cezura wiekowa 55 lat życia - można wtedy co 3 miesiące przekładać ZER-owi MSW dokumenty o pracy z cywila ,a on co kwartał przelicza na nowo emke z rentą lub rente. Tutaj znajdziesz odpowiedż jakie dokumenty są wymagane http://www.zer.msw.gov.pl/index.php?opti...&Itemid=10 oraz warunki doliczania http://www.zer.msw.gov.pl/index.php?opti...&Itemid=10
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2013, 14:24
Post: #6
RE: praca na emce... czy są jakieś korzysci oprócz wypłaty?
Jeszcze raz wielkie dzięki. Myślę, że temat został wyczerpanyBig Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS