Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych - podstawa prawna
06-04-2014, 20:39
Post: #1
Używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych - podstawa prawna
Zastanawiałem się ostatnio nad podstawą prawną do używania sygnałów świetlnych i dźwiękowych przez funkcjonariuszy SG. Szukałem jakiegoś rozporządzenia w ww. sprawie, jednak nie mogłem znaleźć. Jedyne czego się doszukałem to Prawo o Ruchu Drogowym art. 53:
Cytat:2. Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:

1) uczestniczy:

a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo

b) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,

c) w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona;

2) pojazd wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy; po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego;

3) w pojeździe włączone są światła drogowe lub mijania.
Oświeci mnie ktoś bardziej, a mianowicie chodzi mi o to, kto decyduje, okoliczności bardziej rozbudowane itp.Cool
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-04-2014, 21:23
Post: #2
RE: Używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych - podstawa prawna
(06-04-2014 20:39 )Oni napisał(a):  Zastanawiałem się ostatnio nad podstawą prawną do używania sygnałów świetlnych i dźwiękowych przez funkcjonariuszy SG. Szukałem jakiegoś rozporządzenia w ww. sprawie, jednak nie mogłem znaleźć. Jedyne czego się doszukałem to Prawo o Ruchu Drogowym art. 53:
Cytat:2. Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:

1) uczestniczy:

a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo

b) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,

c) w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona;

2) pojazd wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy; po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego;

3) w pojeździe włączone są światła drogowe lub mijania.
Oświeci mnie ktoś bardziej, a mianowicie chodzi mi o to, kto decyduje, okoliczności bardziej rozbudowane itp.Cool

Konia z rzędem temu kto Ci poda naprawde logiczne podstawy prawne. Zawsze jest jakieś drugie ukryte dno. Przez 19 lat wszystkie wyjazdy na kogutach były na gębę. Ani my nie ratujemy życia ( nie licząc zdarzeń pod hasłem kataklizm, poszukiwanie zaginionych ) ani mienia. Każdy wyjazd można byłoby podpiąć pod bezpieczeństwo ale bądź pewny że każdy Twój przełożony który " wydał " polecenie użycia kogutów w razie draki przed prorokiem wszystkiego sie wyprze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-04-2014, 06:55
Post: #3
RE: Używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych - podstawa prawna
Cytat: koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego
mam nadzieję, że ktoś znajdzie bardziej rozbudowane przepisy niż te ww. słowa klucze. Ciekawe jak prokurator by to zinterpretował podczas wypadku na sygnale i podstaw do jego użycia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-04-2014, 21:16
Post: #4
RE: Używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych - podstawa prawna
(07-04-2014 06:55 )Oni napisał(a):  
Cytat: koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego
mam nadzieję, że ktoś znajdzie bardziej rozbudowane przepisy niż te ww. słowa klucze. Ciekawe jak prokurator by to zinterpretował podczas wypadku na sygnale i podstaw do jego użycia.

I o to mi właśnie chodzi. Za każdym razem słysze jedź i masz zgodę. Ale jak coś się stanie nabiorą wody w usta a następnie się wszystkiego wyprą. I jeszcze jedno. Nasze doprowadzenia wykonujemy po autostradach i przed każdą bramką poboru opłat włączamy sygnały świetlne i dźwiękowe i jedziemy tzw. bramką technczną. Obsługa bramek puszcza nas myśląc, że jedziemy na kogutach zgodnie z prawem o ruchu drogowym. ale nie to jest tylko widzimisię przełożonych bo SG trudno załatwic przejazdy ryczałtem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-04-2014, 14:25
Post: #5
RE: Używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych - podstawa prawna
No no, zeby sie jeszcze przyznawac publicznie do uzywania sygnalow niezgodnie z przepisami. My doprowadzen autostradami nie robimy, bo przelozeni nie pozwalaja, ale sami jezdzac w rozne delegacje smigaja autostradkami az milo Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-04-2014, 19:54
Post: #6
RE: Używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych - podstawa prawna
W sumie to cyt. powyżej artykuł 53 PRD enumeratywnie wylicza w jakich sytuacjach pojazd jest uprzywilejowany: zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny etc.

Fakt, że są to pojęcia o szerokim zakresie ale chyba nie ma co się spodziewać, że ustawodawca ureguluje takie kwestie jak np. czy funkcjonariusz SG udając się niezwłocznie (pojazdem służbowym) w miejsce przekroczenia granicy RP może użyć sygnałów świetlnych i dźwiękowych czy też nie - a tym samym "stać się" pojazdem uprzywilejowanym.

Niech mnie ktoś poprawi z obecnych tu prawników, jeżeli się mylę. Wink
Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS