Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gapy na umundurowanie
15-06-2014, 07:39
Post: #1
Gapy na umundurowanie
Witam.

Które akt prawny mówi o gapach na mundur wyjściowy,
jestem skoczkiem spadochronowym i chciałem przyczepić gapę skoczka na mundur, ale nie mogę dotrzeć do aktu który to reguluje, proszę o pomoc
Odpowiedz cytując ten post
15-06-2014, 10:15
Post: #2
RE: Gapy na umundurowanie
Art. 65 ust. 3 ustawy o Straży Granicznej

Funkcjonariusze noszą ordery, odznaczenia i odznaki według zasad obowiązujących w Wojsku Polskim.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?i...0111160675

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez żołnierzy zawodowych.
§ 5. W Wojskach Lądowych nad lewą górną kieszenią kurtki munduru nosi się odznakę instruktora spadochronowego lub skoczka spadochronowego na wysokości 55 mm powyżej klapy, lekko pochyloną w stronę lewego rękawa, pomiędzy guzikiem a zewnętrznym brzegiem klapy. Odległość liczona jest do dolnej krawędzi odznaki.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?i...0041431517
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-06-2014, 15:53
Post: #3
RE: Gapy na umundurowanie
Witam
a jeśli chodzi o brązową odznakę honorowego dawcy krwi, do gdzie ją umieścić po prawej stronie? a jakieś odległości?
pozdrawiamConfused
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-06-2014, 20:54
Post: #4
RE: Gapy na umundurowanie
Paragraf 7 ust. 2 podanego wyżej rozporządzenia oraz (graficznie) pierwsza strona załączników. Czyli prawa klapa kieszeni, na wysokości guzika, środek w kierunku rozpięcia marynarki. W tym miejscu gdzie na grafice znajduje się odznaka WOSF. Jeżeli już masz WOSF lub inną odznakę honorową, sportową lub stowarzyszeń to po drugiej stronie (dokładanie tak jak przedstawiono na grafice). Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi. I jeszcze skoro o tym mowa to nie można nosić baretek za honorowe krwiodawstwo. Baretki były do starych odznaczeń, wg nowych przepisów są odznaki do których nie ma wstążek, a co za tym idzie baretek. Oczywiście osoby, które otrzymały odznaczenia za honorowe krwiodawstwo na starych zasadach mogą je nadal nosić.
Pozdro!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-06-2014, 21:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-06-2014 21:45 przez xRobson.)
Post: #5
RE: Gapy na umundurowanie
Odznaki WOSF nie posiadam, tylko zasłuzony brązowy HDK, rozumiem że ma wisieć w dół równo z klapą kieszeni? tak
pozdrawiam
nie chce walnąć babola rozumieszSmile

taka odznaka


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-06-2014, 21:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-06-2014 21:49 przez Pałacowy moniuch.)
Post: #6
RE: Gapy na umundurowanie
Powinna być na środku, dolna krawędź odznaki nie musi stykać się z krawędzią klapy. Odznakę znam, jeszcze literek to sobie przypnę... ;P
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-06-2014, 21:09
Post: #7
RE: Gapy na umundurowanie
Do odznaki skoczka spadochronowego o której tu mówimy wydawana jest legitymacja. Odznaka odzwierciedla nie tylko ilość oddanych skoków, ale fakt ukończenia stosownego przeszkolenia spadochronowego dla pododdziałów powietrzno-desantowych SZRP.
Z tego co napisałeś wynika, że oddałeś skoki w aeroklubie cywilnym i tam też odbyłeś stosowne przeszkolenie. Wobec powyższego tej odznaki nie masz prawa nosić.
Niektóre kluby organizują szkolenie ze skokami i na końcu nadają odznakę identyczną z gapą. Następnie funkcjonariusze noszą ją tak samo jak autentyczną odznakę skoczka spadochronowego. Jest to postępowanie niezgodne z przepisami.
Pozdro
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-06-2014, 23:24
Post: #8
RE: Gapy na umundurowanie
(27-06-2014 23:12 )Ryan napisał(a):  
(27-06-2014 21:09 )Pałacowy moniuch napisał(a):  Do odznaki skoczka spadochronowego o której tu mówimy wydawana jest legitymacja. Odznaka odzwierciedla nie tylko ilość oddanych skoków, ale fakt ukończenia stosownego przeszkolenia spadochronowego dla pododdziałów powietrzno-desantowych SZRP.
Z tego co napisałeś wynika, że oddałeś skoki w aeroklubie cywilnym i tam też odbyłeś stosowne przeszkolenie. Wobec powyższego tej odznaki nie masz prawa nosić.
Niektóre kluby organizują szkolenie ze skokami i na końcu nadają odznakę identyczną z gapą. Następnie funkcjonariusze noszą ją tak samo jak autentyczną odznakę skoczka spadochronowego. Jest to postępowanie niezgodne z przepisami.
Pozdro

Tak, w aeroklubie cywilnym, a co moge zrobic aby dostac taka legitymacje, zeby to wszystko stalo sie legalne?

Ryan ,co ty masz takie parcie na biżuterię wojskową. Nie masz praw do jej noszenia ,chociążbyś wykonał i 500 skoków spadochronowych w aeroklubie cywilnym.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-06-2014, 23:57
Post: #9
RE: Gapy na umundurowanie
(27-06-2014 23:12 )Ryan napisał(a):  
(27-06-2014 21:09 )Pałacowy moniuch napisał(a):  Do odznaki skoczka spadochronowego o której tu mówimy wydawana jest legitymacja. Odznaka odzwierciedla nie tylko ilość oddanych skoków, ale fakt ukończenia stosownego przeszkolenia spadochronowego dla pododdziałów powietrzno-desantowych SZRP.
Z tego co napisałeś wynika, że oddałeś skoki w aeroklubie cywilnym i tam też odbyłeś stosowne przeszkolenie. Wobec powyższego tej odznaki nie masz prawa nosić.
Niektóre kluby organizują szkolenie ze skokami i na końcu nadają odznakę identyczną z gapą. Następnie funkcjonariusze noszą ją tak samo jak autentyczną odznakę skoczka spadochronowego. Jest to postępowanie niezgodne z przepisami.
Pozdro

Tak, w aeroklubie cywilnym, a co moge zrobic aby dostac taka legitymacje, zeby to wszystko stalo sie legalne?
w Kodeksie Wykroczeń nasz to ładnie i klarownie opisane
Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój mundur, do których nie ma prawa,podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-06-2014, 00:31
Post: #10
RE: Gapy na umundurowanie
(27-06-2014 23:12 )Ryan napisał(a):  Tak, w aeroklubie cywilnym, a co moge zrobic aby dostac taka legitymacje, zeby to wszystko stalo sie legalne?

Aby dostać taką odznakę musisz ukończyć stosowne szkolenie w pododdziałach powietrzno-desantowych lub wojskach specjalnych SZRP. Osobiście również skakałem tylko w aeroklubach cywilnych i takiej odznaki nie noszę. W końcu lat 90-tych po ukończeniu szkolenia o którym mowa wyżej, jeżeli żołnierz skakał w aeroklubie cywilnym i ukończył wojskowe przeszkolenie, dopisywali mu te skoki cywilne do odznaki (nie wiem jaka praktyka jest obecnie). Czyli robiłeś przeszkolenie, skakałeś 7 razy (od lat 2000+ 5 razy) i dostawałeś odznakę z ilością skoków ze szkolenia plus to co wyskakałeś poza armią.
Pozdro!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-06-2014, 08:53
Post: #11
RE: Gapy na umundurowanie
(28-06-2014 00:31 )Pałacowy moniuch napisał(a):  (od lat 2000+ 5 razy)
Pozdro!
4 turystyczne , 1 z zasobnikiem nocny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-06-2014, 14:00
Post: #12
RE: Gapy na umundurowanie
Nie wiem jaki WP miałoby interes i cel, żeby szkolić w tym zakresie funkcjonariuszy SG. Jedyną szansę widzę dla f-szy WZD, którzy mają dobre układy z lokalnymi jednostkami powietrzno-desantowymi. Wtedy można próbować się wkręcić na taki kurs.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-06-2014, 23:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-06-2014 23:08 przez wiedzmin.)
Post: #13
Wink RE: Gapy na umundurowanie
(28-06-2014 13:25 )Ryan napisał(a):  Czy moge zglosic sie na takie szkolenie indywidualnie, we wlasnym zakresie, czy musze zostac wyslany przez przolozonego? Jak to jest w SG? Oznaczenia mamy jak w WP więc jak to wyglada?
Gapa to odznaka wojskowych skoczków. Jako obywatel Polski masz prawo do zostania żołnierzem WP. We własnym zakresie to sobie możesz skakać w cywilnym aeroklubie. Przełożony Cie wyśle jeżeli będzie taka potrzeba. Oznaczenia WP mamy prawo nosić bo cześć z nas była w wojsku. To przecież wszystko bardzo prosteShy

Ryan byłeś ty w ogóle w wojsku? i złożyłeś przysięgę wojskową ? czy jesteś zwykłym cywilem który wybrał np zastępczą służbę wojskową w SG
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-07-2014, 01:12
Post: #14
RE: Gapy na umundurowanie
Co do odznaki to skoki wg regulaminu wojskowego i tyle! - koledzy wyjaśnili mam nadzieję Smile. Ja również mam "kilka....." skoków, ale nie przyszło mi do głowy co by "GAPĘ" przypinać, bo moje są cywilne - sportowe - koniec tematu. Znam niestety , kilku Jego Mościów Smile, którzy noszą bezpodstawnie takie odznaczenia, zostawiam to bez komentarza....
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS