Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiany w systemie emerytalnym
24-04-2018, 05:35
Post: #1261
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
Tutaj zgodzę się tylko częściowo. Tzn. chętni do SG zawsze pojawiali się falami. W 93/96 przyciągały ludzi turbokursy oficerskie, potem był zastój. Zresztą w drugiej polowie lat 90 zaczęto otwierać przejscia i nastało eldorado - przemyt szedł na niespotykaną skalę, nikt nie chciał isc robić w mundur za ulamek tego co mógł zarobić na fajce. Sytuacja znowu się zmieniła po wprowadzeniu euro kursów chorazych pod koniec 2003r. i przez jakies dwa lata bylo mnóstwo chetnych aż do roku2005/2006, gdzie otwarcie granic rynku pracy spowodowało kolejny spadek chetnych.
Aktualny spadek chetnych moze jednak trwac dluzej niz pozostale...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-04-2018, 20:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-04-2018 20:43 przez Escev.)
Post: #1262
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
(23-04-2018 20:54 )quasimodo1 napisał(a):  
(23-04-2018 19:35 )Escev napisał(a):  ograniczeniu praw obywatelskich,

???? O jakich ograniczeniach mówisz ? Ilu osób siedzi dzisiaj w więzieniach za swoje poglądy polityczne ? Masz ograniczoną wolność wypowiedzi ?
Gdyby tak było - to nie pisał byś tego o czym myślisz np na tym forum - z prostego powodu - jego by nie było.

(23-04-2018 19:35 )Escev napisał(a):  służby w "piątek, świątek i niedzielę" etc etc NIE BĘDZIE PEŁNIŁ SŁUŻBY.

1. Polecam czytanie ze zrozumieniem -> jak funkcjonariusz SG masz ograniczone prawa obywatelskie. Jeśli nie wiesz o tym to albo przystosowałeś się do tego jak karaluch (i Twój umysł to wyparł Smile ) albo po prostu nie znasz przepisów regulujących Twoją służbę w SG Smile

2. Rok 2018 nie jest rokiem 1999 - różnic jest cała masa, najważniejsze to - obecnie jest rynek pracy PRACOWNIKA, Straż Graniczna jest na szarym końcu mundurówek jeśli chodzi o płace (i cały system socjalno - bytowy), rynek "cywilny" oferuje większe wynagrodzenia za mniejszy wkład życia własnego. A i zarobki w cywilu ma wyższe. Pisałem już o tym? Smile
No i pokolenie Milenialsów Smile korporacyjne HR'y przygotowywały się do tego od ok 6 lat, a u nas... hmm... taa... Najlepsze jak słyszę biadolenie, że to nie było do przewidzenia ... dziwne, że prasa fachowa (i nie tylko) pisała o zmianach na rynku pracy od 2012-13 roku, o długotrwałym trendzie, o pokoleniu Z i innych takich... No ale...

3. Człowiek młody wybiera zakład pracy oferujący mu więcej TU i TERAZ, bo rodzina, bo zakupy, bo życie. Skoro Straż Graniczna nie ma nic w ofercie (osobna opieka medyczna - skasowana od 1999 roku, emerytura - wydłużony okres pracy do 55 lat w 2013 r. , zwolnienia lekarskie płatne 80% - 2014 r. , a przypomnij mi kiedy i o ile został zwaloryzowany równoważnik za brak kwatery? Aha. ) to wybiera zwykły zakład pracy. Jeśli chce służbę mundurową - to pójdzie tam, gdzie zaoferują mu najlepsze warunki płacowe i socjalno-bytowe. A jak byś może jeszcze wskazał która służba w Polsce, nie będąca służbą specjalną, wymaga od kandydatów do służby poddania się badaniu na wariografie? No tak...

4. W stosunku do cywilnego rynku pracy mamy taką jedną "wadę" - nie da się zatrudnić u nas obcokrajowca w miejsce odchodzącego obywatela RP.

Sytuację uratować może w pierwszej kolejności 300 % wzrost płac i zmiana warunków socjalno-bytowych (zrównanie z MON) - patrz punkt 1 - jeśli chcemy (jako kraj) aby człowiek SŁUŻYŁ krajowi to zapłaćmy mu za ograniczenia praw obywatelskich i za wymogi/warunki służby.

(24-04-2018 05:35 )keyser soze napisał(a):  Aktualny spadek chetnych moze jednak trwac dluzej niz pozostale...

Obawiam się, że bez zmian zarówno w mentalności obywateli RP (m.in. w zakresie współodpowiedzialności za dobro rzadkie jakim jest porządek publiczny) jak i strukturalno-finansowych naszej formacji - spadek ten jest nie do zahamowania i w niedługim okresie czasu pojawią się plany ściślejszej współpracy z XXX, potem konsolidacji pionów logistycznych (no bo przecież można razem taniej a i wyposażenie takie samo) a docelowo - pełna asymilacja w tą albo w tamtą. (o HR i dostosowaniu się do kolejnych generacji na rynku pracy pisałem wyżej).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-04-2018, 20:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-04-2018 21:06 przez quasimodo1.)
Post: #1263
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
(24-04-2018 20:26 )Escev napisał(a):  
(23-04-2018 20:54 )quasimodo1 napisał(a):  
(23-04-2018 19:35 )Escev napisał(a):  ograniczeniu praw obywatelskich,

???? O jakich ograniczeniach mówisz ? Ilu osób siedzi dzisiaj w więzieniach za swoje poglądy polityczne ? Masz ograniczoną wolność wypowiedzi ?
Gdyby tak było - to nie pisał byś tego o czym myślisz np na tym forum - z prostego powodu - jego by nie było.

(23-04-2018 19:35 )Escev napisał(a):  służby w "piątek, świątek i niedzielę" etc etc NIE BĘDZIE PEŁNIŁ SŁUŻBY.

1. Polecam czytanie ze zrozumieniem -> jak funkcjonariusz SG masz ograniczone prawa obywatelskie. Jeśli nie wiesz o tym to albo przystosowałeś się do tego jak karaluch (i Twój umysł to wyparł Smile ) albo po prostu nie znasz przepisów regulujących Twoją służbę w SG Smile

2. Rok 2018 nie jest rokiem 1999 - różnic jest cała masa, najważniejsze to - obecnie jest rynek pracy PRACOWNIKA, Straż Graniczna jest na szarym końcu mundurówek jeśli chodzi o płace (i cały system socjalno - bytowy), rynek "cywilny" oferuje większe wynagrodzenia za mniejszy wkład życia własnego. A i zarobki w cywilu ma wyższe. Pisałem już o tym? Smile
No i pokolenie Milenialsów Smile korporacyjne HR'y przygotowywały się do tego od ok 6 lat, a u nas... hmm... taa... Najlepsze jak słyszę biadolenie, że to nie było do przewidzenia ... dziwne, że prasa fachowa (i nie tylko) pisała o zmianach na rynku pracy od 2012-13 roku, o długotrwałym trendzie, o pokoleniu Z i innych takich... No ale...

3. Człowiek młody wybiera zakład pracy oferujący mu więcej TU i TERAZ, bo rodzina, bo zakupy, bo życie. Skoro Straż Graniczna nie ma nic w ofercie (osobna opieka medyczna - skasowana od 1999 roku, emerytura - wydłużony okres pracy do 55 lat w 2013 r. , zwolnienia lekarskie płatne 80% - 2014 r. , a przypomnij mi kiedy i o ile został zwaloryzowany równoważnik za brak kwatery? Aha. ) to wybiera zwykły zakład pracy. Jeśli chce służbę mundurową - to pójdzie tam, gdzie zaoferują mu najlepsze warunki płacowe i socjalno-bytowe. A jak byś może jeszcze wskazał która służba w Polsce, nie będąca służbą specjalną, wymaga od kandydatów do służby poddania się badaniu na wariografie? No tak...

4. W stosunku do cywilnego rynku pracy mamy taką jedną "wadę" - nie da się zatrudnić u nas obcokrajowca w miejsce odchodzącego obywatela RP.

Sytuację uratować może w pierwszej kolejności 300 % wzrost płac i zmiana warunków socjalno-bytowych (zrównanie z MON) - patrz punkt 1 - jeśli chcemy (jako kraj) aby człowiek SŁUŻYŁ krajowi to zapłaćmy mu za ograniczenia praw obywatelskich i za wymogi/warunki służby.

(24-04-2018 05:35 )keyser soze napisał(a):  Aktualny spadek chetnych moze jednak trwac dluzej niz pozostale...

Obawiam się, że bez zmian zarówno w mentalności obywateli RP (m.in. w zakresie współodpowiedzialności za dobro rzadkie jakim jest porządek publiczny) jak i strukturalno-finansowych naszej formacji - spadek ten jest nie do zahamowania i w niedługim okresie czasu pojawią się plany ściślejszej współpracy z XXX, potem konsolidacji pionów logistycznych (no bo przecież można razem taniej a i wyposażenie takie samo) a docelowo - pełna asymilacja w tą albo w tamtą. (o HR i dostosowaniu się do kolejnych generacji na rynku pracy pisałem wyżej).


1. masz całkowitą rację - żle Ciebie zrozumiałem.
2. dadzą 02-03 po dwie stówy a w przyszłym 3 i pół stówy podwyżki - to i PR będzie ładnie wyglądać i politycy będą się chwalić - młodzi się złapią na lep
3. tutaj młody nie liczy na to - bo nie zna tego - mały procent patrzy na starcie zawodowym o emce.
od tego roku SOP
4. Prawda -ale żadna ze slużb mundurowych oraz ustawodawca do tego nie dąży.


Wzrost płac -tak -ale mówienie o 300% to bujanie w obłokach.Zmiana warunków socjalno-bytowych - zrównanie z MON - jak najbardziej - nie widzę przeciwskazań.Smile
zmiany strukturalne w samej SG - zgadza się - wymusi sytuacja - pomimo oporu samych zainteresowanych - ale nic więcej.
konsolidacja z XXX - raczej nie - bo sam XXX nie chciał i nie chce wrzoda na d... w postaci pionu od granicy i migracji w swoich strukturach -vide sytuacja sprzed 10 lat ,a i także przykład SOK - którego wypiera się jak może w swoich strukturach - i wg ustawodawcy ma powstać kolejna służba pod nazwą Straż Kolejowa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-04-2018, 21:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-04-2018 21:22 przez Pałacowy moniuch.)
Post: #1264
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
(24-04-2018 20:26 )Escev napisał(a):  Sytuację uratować może w pierwszej kolejności 300 % wzrost płac i zmiana warunków socjalno-bytowych (zrównanie z MON) - patrz punkt 1 - jeśli chcemy (jako kraj) aby człowiek SŁUŻYŁ krajowi to zapłaćmy mu za ograniczenia praw obywatelskich i za wymogi/warunki służby.

Kolegę to chyba ułańska fantazja poniosła z tymi 300% wzrostu płac. Oczywiście, zgadzam się że zarobki nie powalają na kolana, ale należy podkreślić, że generalnie w Polsce zarobki są niskie. Straż Graniczna na pewno nie jest na szarym końcu mundurówek, tu chyba odwiecznie zwycięża PSP. Dodatkowy problem to sztywne reguły siatki płać, które są szczególnie niekorzystne dla osób pełniących służbę w dużych miastach, gdzie koszty wynajmu mieszkań są olbrzymie w porównaniu z małymi miejscowościami. A pensja młodszego asystenta w Warszawie i Stuposianach pewnie prawie identyczna. Nawet osławione przez mundurowe ZZ dyskonty różnicują pensje w zależności od lokacji. W takiej Warszawie mieszkania służbowe, internaty są koniecznością. Nie zgodzę się także z tezą, że w cywilu zarobki są wyższe niż u nas, oczywiście w ujęciu globalnym. Wiele osób posługując się zarobkami z cywila podaje płace brutto, a nasze netto. Taki sprytny chwyt marketingowy.
Jak słusznie zauważyłeś aktualna sytuacja na rynku pracy wprowadza presję na pracodawcę. Należy się z tego cieszyć, bo jest to szansa również dla nas. Natomiast kandydaci do służby będą dalej zgłaszać z wielu różnych powodów, problemem pozostanie pozytywne zakończenie procedury. O czym już wcześniej pisałem, jest to powszechny problem formacji mundurowych na świecie. Jedynym rozwiązaniem będzie tu obniżenie kryteriów, innej drogi nie ma. Kolejna sprawa to odejścia ze służby po kilku latach, tutaj kłania się nawet nie wysokość zarobków, a perspektywy rozwoju przez minimum 25 lat pracy. Uważam, że formacje mundurowe będą unikać działań w tym obszarze jak długo będzie to możliwe. Czego najlepszym przykładem jest aktualna podniesienie zarobków dla najmniej zarabiających. Jaki pomysł za dwa lata, powtórka? Żeby funkcjonariusz na 03 grupie zarabiał tak samo jak ten na 06? Kto wie...
Pozdro
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-04-2018, 06:29
Post: #1265
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
,,Żeby funkcjonariusz na 03 grupie zarabiał tak samo jak ten na 06? Kto wie...". Jak nie ma możliwości przeniesienia z 2-3 na 4-6 ( a co za tym idzie wyższy stopień etatowy) to może to jest jakaś rekompensata. Szczególnie że duża część f-szy na niskich grupach ma po kilkanaście lat służby i brak siły przebicia się do grup 4-6.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-04-2018, 08:11
Post: #1266
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
A ja myślę, że danie tym najmniej zarabiającym ma na celu przyciągnięcie nowych chętnych. Rządzący wiedzą, że tych doświadczonych będzie im ciężko zatrzymać i już myślą jak zasypać powstałą po nich dziurę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-04-2018, 10:38
Post: #1267
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
Szczerze? To i tak nic nie da. Nie dziwię się młodym ze rezygnują ze służby skoro osoby na stanowiskach funkcyjnych mają takie podejście. Przykład? Znajomy chciał się przenieść do policji, ze względów ekonomicznych najblizej mu było do jednej z kpp w pewnym mieście. Z racji jakiegoś stażu i grupy wyższej niż 2 u nas a konkretniej 4 czyli to tez nie rarytas liczył ze zaoferują mu coś podobnego jeżeli chodzi o etat. A co usłyszał od zastępcy komendanta w toku rozmowy? Ze on traktuje go " ciut wyżej niż policjanta po szkoleniu". No to sorry.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-04-2018, 18:51
Post: #1268
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
(24-04-2018 21:20 )Pałacowy moniuch napisał(a):  Nie zgodzę się także z tezą, że w cywilu zarobki są wyższe niż u nas, oczywiście w ujęciu globalnym. Wiele osób posługując się zarobkami z cywila podaje płace brutto, a nasze netto. Taki sprytny chwyt marketingowy.

Z tezą możesz się nie zgadzać, rzeczywistość wskazuje na to, że żyjesz w równoległym świecie Smile - w sklepie z przysłowiowymi szmatami koło mnie jest praca od zaraz za 2500 NETTO, umowa na czas nieokreślony, sprzedawca, nie jest wymagane żadne doświadczenie. Przypomnij proszę ile zarabia funkcjonariusz po szkoleniu na 02 grupie uposażenia? oczywiście netto. Widzisz różnicę?
Nie wiem też do jakich grup zawodowych się porównujesz ale jeśli do ochrony w markecie - to faktycznie - zarabiany jeszcze (chyba) więcej Smile jeśli natomiast porównasz zarobki doświadczonego funkcjonariusza z grupy 04 - 06 do zarobków np w budowlance, medycynie (np ratownik medyczny) czy takiego technika chłodnika - serwisanta klimatyzacji w Galerii Bałtyckiej - to porównanie wypada na niekorzyść SG. Jasne, jak ktoś skończył przysłowiową "politologię" czy "dziennikarstwo", nie zna języków obcych - to faktycznie SG ratuje takiej osobie życie, ale nie wrzucaj proszę wszystkich funkcjonariuszy do jednego worka (stąd te oferty kursów organizowanych przez niektóre organizacje związkowe - kurs ochrony 2 stopnia (teraz to kwalifikowany pracownik ochrony chyba Smile )).
Możemy również porównać tożsame zawody - porównaj sobie może zarobki naszych marynarzy a zarobki załóg pływających oferowane przez rynek pracy w cywilu, spójrz również na zarobki pilotów u nas a u przewoźników lotniczych (ich też dosięgnął kanibalizm).
Gdzież będziemy sięgać aż tak wysoko czy daleko - ile zarabia wyszkolony pirotechnik w SG a ile oferują mu inne służby?
Swoją drogą, jeśli chcesz być ochroniarzem - to poducz się trochę języka angielskiego - jakiś czas temu znajomy z Warszawy podesłał mi ofertę pracy jako ochroniarz we Frontexie - pensja ok 7 tys NETTO Smile (z dodatkami).
Chcesz się porównywać - porównuj się do lepszych i bierz przykład np z Norwegów, gdzie WSZYSTKIE zarobki są jawne i każdy może sprawdzić ile wyceniana jest praca jego na tle jego kolegi czy też w innej firmie na tym samym stanowisku. I wiesz co? 4 razy częściej niż średnia europejska Norwedzy negocjują swoje wynagrodzenia Smile.

Nie jest problemem sięgnąć po literaturę fachową z zakresu HR i się z tej działki doszkolić. Wiem. Szok. Czytać coś służbowego po godzinach pracy... Część z czytających to forum o pokoleniu Z dowiedziała się dopiero z mojego poprzedniego posta...


ps. Swoją drogą przypomniały mi się nasze (związkowe) protesty bodajże z 2004 roku, gdy organizacje terenowe wysyłały swoich reprezentantów do Warszawki, aby tam uczestniczyli w przemarszu i proteście z gwizdkami. Była wtedy jedna taka organizacja związkowa, a właściwie jej przedstawiciele, którzy do Warszawki owszem i przyjechali, ale poszli do budynku przy Niepodległości zameldować ówczesnemu 02 o tym, że oni się od tych protestów odcinają... tak jakoś mi się skojarzyło po lekturze niektórych wpisów...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-04-2018, 19:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2018 20:00 przez quasimodo1.)
Post: #1269
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
(25-04-2018 18:51 )Escev napisał(a):  Nie jest problemem sięgnąć po literaturę fachową z zakresu HR i się z tej działki doszkolić. Wiem. Szok. Czytać coś służbowego po godzinach pracy... Część z czytających to forum o pokoleniu Z dowiedziała się dopiero z mojego poprzedniego posta...

i Ty z taką wiedzą siedzisz w SG za "psie pieniądze" ? Smile a może jak to określiłeś we wcześniejszym swoim poście - przystosowałeś się do tego jak karaluch.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-04-2018, 22:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2018 22:57 przez Pałacowy moniuch.)
Post: #1270
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
(25-04-2018 18:51 )Escev napisał(a):  
(24-04-2018 21:20 )Pałacowy moniuch napisał(a):  Nie zgodzę się także z tezą, że w cywilu zarobki są wyższe niż u nas, oczywiście w ujęciu globalnym. Wiele osób posługując się zarobkami z cywila podaje płace brutto, a nasze netto. Taki sprytny chwyt marketingowy.

Z tezą możesz się nie zgadzać, rzeczywistość wskazuje na to, że żyjesz w równoległym świecie Smile - w sklepie z przysłowiowymi szmatami koło mnie jest praca od zaraz za 2500 NETTO, umowa na czas nieokreślony, sprzedawca, nie jest wymagane żadne doświadczenie. Przypomnij proszę ile zarabia funkcjonariusz po szkoleniu na 02 grupie uposażenia? oczywiście netto. Widzisz różnicę?....Możemy również porównać tożsame zawody - porównaj sobie może zarobki naszych marynarzy a zarobki załóg pływających oferowane przez rynek pracy w cywilu, spójrz również na zarobki pilotów u nas a u przewoźników lotniczych (ich też dosięgnął kanibalizm). Gdzież będziemy sięgać aż tak wysoko czy daleko - ile zarabia wyszkolony pirotechnik w SG a ile oferują mu inne służby?
Swoją drogą, jeśli chcesz być ochroniarzem - to poducz się trochę języka angielskiego...Chcesz się porównywać - porównuj się do lepszych i bierz przykład np z Norwegów.....Nie jest problemem sięgnąć po literaturę fachową z zakresu HR i się z tej działki doszkolić. Wiem. Szok. Czytać coś służbowego po godzinach pracy...
Użyłem sformułowania "w ujęciu globalnym", a Ty posługujesz się jednostkowymi przykładami. Do znalezienia na stronie GUS masz przeciętne wynagrodzenie ogółem brutto w marcu 2018 r.- wynosi 4886 PLN. W tym miejscu należy zaznaczyć, że obciążenia wynagrodzeń pracowników cywilnych ubezpieczeniami są wyższe od mundurowych o około 13,5%. Skoro nie jest dla Ciebie szokiem, w przeciwieństwie do nas, ciemnej masy, studiowanie literatury fachowej, to liczę że swoje odmienne zdanie opatrzysz wysokością przeciętnego wynagrodzeniem brutto funkcjonariuszy SG. Wtedy obliczymy jak wyglądają przeciętne kwoty netto dla tych dwóch różnych sektorów, pomyślimy nad uwzględnieniem lub nie nagrody rocznej i dojdziemy do konstruktywnych wniosków.
Do przykładu odnośnie "sprzedawcy szmat" mogę jedynie dodać, że również w SG od kandydata nie jest wymagane żadne doświadczenie. Jeżeli chodzi o marynarzy oraz pilotów to stoję na stanowisku, że charakter ich pracy jest zupełnie różny. Tożsame są nazwy stanowisk, w przypadku marynarzy możliwe, że i uprawnienia, jeżeli chodzi o pilotów to sądzę, że piloci samolotów pasażerskich raczej legitymują się szerszym zakresem szkoleń niż piloci statków powietrznych używanych w SG. Niemniej jednak jest to zupełnie inna praca- patrolowanie niewielkich odcinków morza i powietrza w trakcie kilku godzin lotu lub dni rejsu, w porównaniu z wielomiesięcznymi rejsami i lotami komercyjnymi odrzutowcami pasażerskimi. Jeżeli chodzi o naszych pirotechników to ciężko mi odpowiedzieć, które służby oferują im kokosy- Policja? Nie sądzę. Wojsko- owszem, zarobki są tam nieco wyższe i inne rozwiązania korzystniejsze, ale dotyczy to ogółu żołnierzy, a nie wyłącznie saperów. Jeżeli idzie o porównania do krajów z wyższym HDI niż Polska to posługujesz się truizmami, nie bez powodu nasi rodacy emigrują właśnie tam.
Reasumując temat podwyżek- bardzo mi spodobał billboard ZZ Policjantów z hasłem "Prawnik, psycholog, zapaśnik, kierowca... za 2400 zł" świetnie pokazujący czego się wymaga od funkcjonariusza w zestawieniu z jego zarobkami. Tak powinno być to prowadzone, zostawmy w spokoju pracowników dyskontów.
A teraz wracam do segregatorów z Easy English, to będzie szok... Blush
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-04-2018, 22:52
Post: #1271
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
(25-04-2018 22:07 )Pałacowy moniuch napisał(a):  Jeżeli chodzi o naszych pirotechników to ciężko mi odpowiedzieć, które służby oferują im kokosy- Policja?

miodu nie ma - w Policji przysługuje za piro - dodatek instruktorski i specjalny - w razie zbiegu dwóch - tylko jeden - ten najwyższy - do 30% kwoty bazowej.
Ale jest jeden plus - mozna dorobić w cywilu - dobrze płatne godziny na pokazach pirotechnicznych lub przy wyburzeniach .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-04-2018, 05:23
Post: #1272
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
No i w latach 90-tych piro mogli nieźle dorobić - bomby wybuchały w każdym większym mieście Smile

A tak na powaznie, to faktycznie SG nie jest konkurencyjna. Rozejrzyjcie się u siebie ile np. wyciąga elektryk, hydraulik czy stolarz. A ogłoszenia o pracy za pensje rzędu funka w przygotowawczej to wiszą w co drugim sklepie. Rynek faktycznie ostro poszedł do przodu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-04-2018, 09:55
Post: #1273
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
Nowe rządowe plany waloryzacji emek na przyszłość

https://www.money.pl/gospodarka/unia-eur...04217.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-04-2018, 13:52
Post: #1274
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
Rząd prześwietli emerytury. Czas na zmiany systemowe?

W ocenie ekspertki nowy przegląd emerytalny powinien wypracować rozwiązania spójne, które będą obowiązywać przez kilka dekad, a nie tylko przez jedną kadencję Sejmu.

– Dlatego też warto zastanowić się nad włączeniem służb mundurowych do systemu powszechnego – podkreśla Bogusława Nowak-Turowiecka. – Jeśli za takie osoby resorty siłowe będą płacić składki, to odejście ze służby będzie o wiele prostsze. Nie można zmieniać tylko małego fragmentu systemu emerytalnego, bo to wywołuje bałagan – dodaje.


http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury...lnego.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-04-2018, 17:24
Post: #1275
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
(25-04-2018 22:07 )Pałacowy moniuch napisał(a):  Użyłem sformułowania "w ujęciu globalnym", a Ty posługujesz się jednostkowymi przykładami. Do znalezienia na stronie GUS masz przeciętne wynagrodzenie ogółem brutto w marcu 2018 r.- wynosi 4886 PLN. W tym miejscu należy zaznaczyć, że obciążenia wynagrodzeń pracowników cywilnych ubezpieczeniami są wyższe od mundurowych o około 13,5%. Skoro nie jest dla Ciebie szokiem, w przeciwieństwie do nas, ciemnej masy, studiowanie literatury fachowej, to liczę że swoje odmienne zdanie opatrzysz wysokością przeciętnego wynagrodzeniem brutto funkcjonariuszy SG. Wtedy obliczymy jak wyglądają przeciętne kwoty netto dla tych dwóch różnych sektorów, pomyślimy nad uwzględnieniem lub nie nagrody rocznej i dojdziemy do konstruktywnych wniosków.
Do przykładu odnośnie "sprzedawcy szmat" mogę jedynie dodać, że również w SG od kandydata nie jest wymagane żadne doświadczenie. Jeżeli chodzi o marynarzy oraz pilotów to stoję na stanowisku, że charakter ich pracy jest zupełnie różny. Tożsame są nazwy stanowisk, w przypadku marynarzy możliwe, że i uprawnienia, jeżeli chodzi o pilotów to sądzę, że piloci samolotów pasażerskich raczej legitymują się szerszym zakresem szkoleń niż piloci statków powietrznych używanych w SG. Niemniej jednak jest to zupełnie inna praca- patrolowanie niewielkich odcinków morza i powietrza w trakcie kilku godzin lotu lub dni rejsu, w porównaniu z wielomiesięcznymi rejsami i lotami komercyjnymi odrzutowcami pasażerskimi. Jeżeli chodzi o naszych pirotechników to ciężko mi odpowiedzieć, które służby oferują im kokosy- Policja? Nie sądzę. Wojsko- owszem, zarobki są tam nieco wyższe i inne rozwiązania korzystniejsze, ale dotyczy to ogółu żołnierzy, a nie wyłącznie saperów. Jeżeli idzie o porównania do krajów z wyższym HDI niż Polska to posługujesz się truizmami, nie bez powodu nasi rodacy emigrują właśnie tam.
Reasumując temat podwyżek- bardzo mi spodobał billboard ZZ Policjantów z hasłem "Prawnik, psycholog, zapaśnik, kierowca... za 2400 zł" świetnie pokazujący czego się wymaga od funkcjonariusza w zestawieniu z jego zarobkami. Tak powinno być to prowadzone, zostawmy w spokoju pracowników dyskontów.
A teraz wracam do segregatorów z Easy English, to będzie szok... Blush

I z całego Twojego wywodu dowiedzieliśmy się ... no właściwie nic. Nie używasz konkretów, nie masz wiedzy na temat uprawnień wymaganych na konkretnych stanowiskach, nie masz pojęcia o konkurencyjnych słuzbach (tak - Policja czy ŻW jest konkurencyjna dla pirotechnika wyszkolonego w SG), używasz całej masy pustych frazesów, z których nic nie wynika. Generalnie odnoszę wrażenie, że jesteś zainteresowany jedynie nakierowywaniem dyskusji na boczne tory, próbą ośmieszenia interlokutorów tak, aby nie brać żadnych ich wypowiedzi na poważnie.
Jedyną Twoją propozycją rozwiązania problemu jest ... obniżenie wymagań od kandydatów. Czyżby? Już dziś nie wymagamy NIC oprócz wykształcenia średniego (BEZ MATURY!), sprawności fizycznej, zdrowia i nieposzlakowanej opinii. Chcesz obniżyć wymogi? Zaczniemy przyjmować osoby z "pośredniaka", które będą dostawać skierowanie do SG bo nigdzie indziej nie były w stanie utrzymać się w pracy? Smile Świetny pomysł!! Normalnie efekt WoW! Bądźmy może jeszcze zakładem prac interwencyjnych...

Nie, to nie wymogi są zbyt wysokie - to pensja jest zbyt niska.
Obniżenie wymagań spowoduje, że do służby będą trafiać osoby, których zachowanie/braki intelektualne/psychofizyczne będą rzutowały na odbiór całej formacji, a przez to - na każdego z nas. Drogą tą poszła TSA w USA, zaczęła zatrudniać wszystkich chętnych i obecnie wśród innych służb amerykańskich ma renomę gorszą niż ochroniarze z mall czy crossing wardens.

Podałeś przykład bilboardu Policji - uważam, że strzelili sobie nim w kolano. Czemu? Ponieważ w sytuacji braków kadrowych stwierdzenie, że za 2400 będziemy wymagali od funkcjonariusza realizacji zadań wszystkich tych profesji każdej inteligentnej osobie da do myślenia, że to nie tędy droga i należy wybrać inny zawód ergo - mniej kandydatów do służby. A wróć - zawsze można obniżyć wymagania... Bilboard ten odsłania także inny mankament służby - brak specjalizacji, aczkolwiek z tym u nas nie ma problemu (do pewnego stopnia) - dochodzeniowiec nie będzie robił klz, szef nie będzie siedział na kabinie.

Nie mniej jednak - jeśli rządzących stać na odpływ funkcjonariuszy ze służby w związku z próbami dokonywania zmian w zaopatrzeniowym systemie emerytalnym... Hmm w sumie... czasami jak czytam niektóre wypowiedzi (które też czytają osoby postronne) to dochodzę do wniosku, że żadnego znacznego odpływu nie będzie ponieważ większość z wypowiadających się sprawia wrażenie, że SG jest dla nich "programem pierwsza praca" i/lub formacja życie im uratowała przyjmując do swoich szeregów. Zastanówcie się co i gdzie piszecie oraz w jakim tonie się wypowiadacie i do jakiej grupy się równacie...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-04-2018, 19:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-04-2018 20:39 przez Pałacowy moniuch.)
Post: #1276
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
Escev,
zacznę może od tego, że hipokryzją jest stwierdzenie, że próbuję ośmieszyć rozmówców ze strony osoby, która w tejże dyskusji używa stwierdzeń cyt. "Nie jest problemem sięgnąć po literaturę fachową z zakresu HR i się z tej działki doszkolić. Wiem. Szok. Czytać coś służbowego po godzinach pracy..." oraz "...większość z wypowiadających się sprawia wrażenie, że SG jest dla nich "programem pierwsza praca" i/lub formacja życie im uratowała przyjmując do swoich szeregów..."
Nie używam konkretów, cóż podałem publikowane przez GUS dane w odniesieniu do sektora prywatnego. Poprosiłem Cię o takie dane dla naszej formacji, konkretów nie zobaczyliśmy. Przyznaję Ci rację, że nie mam wiedzy o wielu sprawach lecz nie czyni mnie to idiotą. Jeżeli nie zgadzasz się z moimi wypowiedziami używaj argumentów, a nie wielkich kwantyfikatorów typu "nie masz wiedzy na temat uprawnień wymaganych na konkretnych stanowiskach", czy "nie masz pojęcia o konkurencyjnych służbach". Jakieś pojęcie mam choćby o SZRP, spędziłem tam parę lat.
Mógłbym tak jeszcze długo, ale walka z internetowymi komandosami jest stratą czasu, uznaje więc Twoją supremację.
I na marginesie muszę Ci przyznać całkowitą rację w tym co napisałeś, że żyję w równoległym świecie. W mojej alternatywnej rzeczywistości pracownicy sektora prywatnego i państwowego mogą kierować swoim życiem, mogą zmieniać pracę na lepszą i przynoszącą wyższe dochody. Nawet funkcjonariusze mundurowi mogą zmieniać formacje na te które oferują im lepsze warunki. Są tu też osoby, które pomimo posiadania kompetencji otwierających im drzwi do wyższych zarobków, świadomie i z wielu różnych powodów zdecydowały się na wykonywanie pracy czy służby gorzej opłacanych. Kibicuję w tym świecie podwyżkom dla funkcjonariuszy szczególnie PSP, Policji oraz SG ponieważ uważam, że w pełni na nie zasługują.

Edyta.
Zachęciłeś mnie do przyjrzenia się bliżej TSA i jej sytuacji. Płyną z tego ciekawe wnioski, oczywiście bazując tylko na pobieżnej analizie. Federal Air Marshall to taki nasz odpowiednik funkcjonariusza pełniącego wartę ochronną na pokładzie statku powietrznego. Poniżej link do wymagań od kandydata:
https://www.federallawenforcement.org/air-marshal/
Nie są one bynajmniej zaniżone w stosunku do innych zatrudniających LEO. Służba ta podlega pod TSA i dalej DHS. Poniżej link do programu ich szkolenia:
https://www.federallawenforcement.org/ai...-training/
Nota bene mają naprawdę trudny kwalifikacyjny test praktycznego strzelania z pistoletu (link dla zainteresowanych):
http://www.gunlaws.com/pdf/Air%20Marshal...0Drill.pdf
Ich zarobki na start nie są złe- w przedziale 40-60k USD. I teraz to o czym pisałeś czyli problemy nękające TSA w raporcie Komitetu Bezpieczeństwa Krajowego z 2016 t. str. 4- trzech Air Marshall'i zamówiło sobie prostytutki, a za państwowe pieniądze zapłacili za pokoje, w których się z nimi bawili. Czyli nie tylko obniżenie wymagań w prostej drodze prowadzi do nadużyć czy złego odbioru społecznego. Raport poniżej:
https://homeland.house.gov/wp-content/up...Report.pdf
Pozdro
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2018, 19:25
Post: #1277
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
najnowszy artykuł:
http://biznes.interia.pl/news/rzad-przes...66023,1021
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-05-2018, 21:02
Post: #1278
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
(24-04-2018 20:26 )Escev napisał(a):  3. . A jak byś może jeszcze wskazał która służba w Polsce, nie będąca służbą specjalną, wymaga od kandydatów do służby poddania się badaniu na wariografie?

Od tego roku SOP oraz kandydaci z SG oraz Policji do służby w ŻW.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2019, 15:34
Post: #1279
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
Info dla emerytów lub przyszłych emerytów którzy będa mieli prawo do emki na dzień 30.04.2019.
Projekt ustawy emerytura plus

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12...384155.pdf
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2019, 16:57
Post: #1280
RE: Zmiany w systemie emerytalnym
To już trzecia trzynastka w tym roku będzieSmile Miłe uczucie odpoczywać na emce. Pozdrawiam wszystkich z forumSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS