Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kontrola osobista
08-05-2015, 16:02
Post: #1
kontrola osobista
Witam,
Powiedzcie mi na jakiej podstawie mogę przeprowadzić kontrole osobistą na granicy zielonej ? Jaka jest tego podstawa prawna ?
i co w sytuacji jeśli osoba dobrowolnie nie chce okazać przedmiotów ? Przeszukanie ?
Dzieki za odpowiedź ! Pozdrawiam !Rolleyes
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-05-2015, 18:10
Post: #2
RE: kontrola osobista
A raczyłeś zajrzeć w przepisy czy od razu walisz na forum?

Na granicy zielonej (poza przejściem granicznym) nie ma mowy o kontroli osób, czy jak zwał "kontroli osobistej", ani środków transportu. Jeżeli jesteś na zielonej i masz człowieka w bezpośrednim styku granicy, ponadto masz podejrzenie, że może on mieć przy sobie przedmioty, których posiadanie jest zabronione to robisz zgodnie z kpk przeszukanie osoby i jej podręcznych bagaży. Jeżeli osoba nie chce się poddać procesowej czynności przeszukania, wówczas zatrzymujesz ją i robisz swoje, tj. przeszukujesz. Oczywiście z czynności sporządzasz stosowny protokół lub protokoły.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-05-2015, 21:11
Post: #3
RE: kontrola osobista
Kolego nie sugeruj się podpowiedzią niedouczonej koleżanki (Boże patrzysz a nie grzmisz, jak ktoś taki może się uchować w SG). Proponuję zapoznać się z takimi terminami jak, które pokrótce postaram Ci przybliżyć
- "zatrzymywanie osób" zwłaszcza obowiązkiem funkcjonariusz SG do sprawdzania, czy osoba zatrzymana posiada przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub wykroczenia skarbowego albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi;(podpowiem, że istnieje stosowne rozporządzenie w tej sprawie)
- kontrolą osobistą jako czynnością nieprocesową (również istniej stosowne rozporządzenie), Jako, że kontrola osobista nie jest czynnością procesową, nie zawiera się też w katalogu czynności operacyjno- -rozpoznawczych, należy ją zakwalifikować do czynności administracyjno- -porządkowych, z położeniem nacisku na czynność porządkową. przy wykonywaniu niektórych uprawnień SG. Kontrola osobista, przeglądanie zawartości bagaży oraz sprawdzanie ładunku mogą być dokonywane w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary. Muszą zatem zaistnieć jakieś okoliczności dające SG i podstawę do przyjęcia, że ma do czynienia z czynem zabronionym. Czynności te nie mogą być przeprowadzone samorzutnie, bezpodstawnie pomimo swego porządkowego czy prewencyjnego charakteru. Zakres kontroli osobistej jest mniejszy niż przeszukania i nie jest ona obwarowana takimi przepisami, jak kodeks postępowania karnego lub kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Z założenia kontrola osobista jest mniej sformalizowana niż przeszukanie, nie wymaga zatwierdzenia czynności przez prokuratora ani obligatoryjnego sporządzenia protokołu. Można więc przyjąć, że ma za zadanie ułatwić i usprawnić pracę SG podczas bezpośrednich czynności interwencyjnych, wykonywanych w momencie pojawienia się uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary, gdy brak jeszcze podstaw do dokonania przeszukania.
- przeszukanie osoby - mówimy tu już o czynności procesowej. Co do zasady przeszukanie osoby powinno być zrealizowane na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora, jednakże w wypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania.
Pamiętaj w pierwszej kolejności musi bowiem zaistnieć uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary, w wyniku czego SG przeprowadza kontrolę osobistą, i np. dopiero w przypadku ujawnienia przedmiotów, których posiadanie jest zabronione (np. środków odurzających, innych zabronionych), dokonuje ewentualnego zatrzymania osoby w trybie przepisów art. 244 § 1, 1a, 1b k.p.k. lub art. 45 § 1 k.p.ow.
To tak pokrótce Smile. Zatem musisz odnaleźć raptem dwa rozporządzanie dotyczące SG dotyczące zatrzymania osób i kontroli osobistej odnaleźć stosowne paragrafy i w trakcie pełnienia służby, legitymowania, zatrzymywania odpowiednio stosować.
ps. co do koleżanki wiedźmy, proponuję zajrzeć w przepisy, a później walić na forum bo wstyd jak inne służby czytają taki bełkot Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-05-2015, 21:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-05-2015 21:25 przez wiedźma.)
Post: #4
RE: kontrola osobista
Pytanie do mistrza z postu powyżej....

Poproszę o podstawę prawną tej kontroli osobistej - błagam, zdradź które rozporządzenie to reguluje. Bo napisałeś wiele ale bez podania konkretnych przepisów prawnych.
Kolega z pierwszego posta zapytał wprost, co jeżeli osoba nie chce "pokazać" co przy sobie ma...co wtedy zrobisz? Użyjesz magicznych okularów RTG?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-05-2015, 21:25
Post: #5
RE: kontrola osobista
Koleżanko niedouczona i niepraktykująca proszę zajrzeć do przepisów a później na forum. Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-05-2015, 21:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-05-2015 21:28 przez wiedźma.)
Post: #6
RE: kontrola osobista
A tak na marginesie to pewnie jesteś super mega specjalistą z Koszalina lub Kętrzyna co to na żadnym przeszukaniu w życiu nie był Wink

He he...ot i cała kwintesencja...
Zajrzałam i nie znalazłam przepisów o których tu mówisz... Proszę w imieniu całej braci granicznej OŚWIEĆ Nas. Zdradź jakie to przepisy regulują o kontroli osobistej ludzi "w terenie".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-05-2015, 22:28
Post: #7
RE: kontrola osobista
skoro już wchodzimy na margines to jesteś zapewne jakąś mistrzynią z KGSG lub biurowca w oddziale przyspawaną do stołeczka, z różowymi paznokciami lub gwiazdą PSG z blond grzywką, za którą "prawdziwi" funkcjonariusze odwalają robotę a Pani coś się tam wydaje Wink a nagrody chce brać za kolor szminki
Hehehhe ot i cała kwintesencja..
Skoro nie znasz podstaw dotyczących zatrzymywania, kontroli osobistej czy też przeszukania to o czym mamy rozmawiać "Gwiazdo". Po twoich wpisach (specjalnie z małej t) widać że o pracy to ty słyszałaś chyba przy kawie ja wiem jak zatrzymać osobę i ją "przeszukać" zgodnie z przepisami i to robię więc przestań tu gwiazdorzy i innych pouczać bo przynosić wstyd naszej formacji takimi wpisami. Trochę pokory.
ps. jak nie znasz podstaw prawnych faktycznie zadzwoń do jakiegoś mega specjalisty z Koszalina lub Kętrzyna, jestem pewny że wszytko ci wyjaśnią lub poproś posterunkowego żeby ci wyjaśnił co to jest kontrola osobista i kto może ją robić tylko nie mów że robisz .. wróć jesteś z SG bo wstyd oj wstyd ( mała podpowiedz żebyś miała co szukać - art. 11 (ale gdzie to już się wysil) tylko błagam czytaj ze zrozumieniem, a zanim coś napiszesz skonsultuj to z jakimś "robolem" na PSG
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-05-2015, 05:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2015 06:11 przez wiedźma.)
Post: #8
RE: kontrola osobista
Geniuszu - przez wielkie G - skoro powołujesz się na art. 11 to wysil się i znajdź jeszcze akt wykonawczy, w którym zapisane jest w jakich konkretnych przypadkach dokonuje się kontroli osobistej.

Tylko nie pytaj o to "posterunkowego" bo w Policji tę kwestię regulują odrębne przepisy Wink

(08-05-2015 21:11 )smog napisał(a):  Kolego nie sugeruj się podpowiedzią niedouczonej koleżanki (Boże patrzysz a nie grzmisz, jak ktoś taki może się uchować w SG). Proponuję zapoznać się z takimi terminami jak, które pokrótce postaram Ci przybliżyć
- "zatrzymywanie osób" zwłaszcza obowiązkiem funkcjonariusz SG do sprawdzania, czy osoba zatrzymana posiada przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub wykroczenia skarbowego albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi;(podpowiem, że istnieje stosowne rozporządzenie w tej sprawie)
- kontrolą osobistą jako czynnością nieprocesową (również istniej stosowne rozporządzenie), Jako, że kontrola osobista nie jest czynnością procesową, nie zawiera się też w katalogu czynności operacyjno- -rozpoznawczych, należy ją zakwalifikować do czynności administracyjno- -porządkowych, z położeniem nacisku na czynność porządkową. przy wykonywaniu niektórych uprawnień SG. Kontrola osobista, przeglądanie zawartości bagaży oraz sprawdzanie ładunku mogą być dokonywane w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary. Muszą zatem zaistnieć jakieś okoliczności dające SG i podstawę do przyjęcia, że ma do czynienia z czynem zabronionym. Czynności te nie mogą być przeprowadzone samorzutnie, bezpodstawnie pomimo swego porządkowego czy prewencyjnego charakteru. Zakres kontroli osobistej jest mniejszy niż przeszukania i nie jest ona obwarowana takimi przepisami, jak kodeks postępowania karnego lub kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Z założenia kontrola osobista jest mniej sformalizowana niż przeszukanie, nie wymaga zatwierdzenia czynności przez prokuratora ani obligatoryjnego sporządzenia protokołu. Można więc przyjąć, że ma za zadanie ułatwić i usprawnić pracę SG podczas bezpośrednich czynności interwencyjnych, wykonywanych w momencie pojawienia się uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary, gdy brak jeszcze podstaw do dokonania przeszukania.
- przeszukanie osoby - mówimy tu już o czynności procesowej. Co do zasady przeszukanie osoby powinno być zrealizowane na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora, jednakże w wypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania.
Pamiętaj w pierwszej kolejności musi bowiem zaistnieć uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary, w wyniku czego SG przeprowadza kontrolę osobistą, i np. dopiero w przypadku ujawnienia przedmiotów, których posiadanie jest zabronione (np. środków odurzających, innych zabronionych), dokonuje ewentualnego zatrzymania osoby w trybie przepisów art. 244 § 1, 1a, 1b k.p.k. lub art. 45 § 1 k.p.ow.
To tak pokrótce Smile. Zatem musisz odnaleźć raptem dwa rozporządzanie dotyczące SG dotyczące zatrzymania osób i kontroli osobistej odnaleźć stosowne paragrafy i w trakcie pełnienia służby, legitymowania, zatrzymywania odpowiednio stosować.
ps. co do koleżanki wiedźmy, proponuję zajrzeć w przepisy, a później walić na forum bo wstyd jak inne służby czytają taki bełkot Smile

Poza tym panie mega-dochodzeniowcu jeżeli już się coś wpisuje na forum a nie są to własne myśli to wypadałoby podać źródło, nie tak? Bo w innym przypadku jeżeli przypisuje się sobie cudze stwierdzenia to jak to się nazywa?

Ładnie to tak zamieszczać gotowy wykład Panów: G. Babieracki, J. Konewko i S. Młynarski z ich materiałów dydaktycznych tj. "Sprawdzenie osoby, kontrola osobista a przeszukanie w codziennej pracy policjanta" Wydawnictwo Szkoły Policji w Słupsku; 2011 rok;

Ehh...z takim podejściem to ty co najwyżej możesz w okolicznych wioskach kury macać a nie przeprowadzać kontrolę osobistą Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-05-2015, 07:57
Post: #9
RE: kontrola osobista
koleżanko wiedźmo domniemam, że udało się odnaleźć art 11 Smile i została koleżanka oświecona, że są podstawy prawne przeprowadzenia kontroli osobistej w trakcie wykonywania czynności służbowych w SG Smile zatem już podstawę mamy, gratuluję. Jestem pod wrażeniem, że subtelna podpowiedź o posterunkowym zadziałała, mam nadzieję że lektura notabene ciekawego materiału wpłynie na rozwój zawodowy koleżanki. Co do przepisów wykonawczych hmmm dlaczego ja mam się wysilać skoro je znam ale podpowiem proszę szukać paragrafu 12 i w drugim rozporządzeniu paragraf 5. Koleżanka powinna się w końcu bardziej wysilić i poszukać przez co zdobędzie troszkę wiedzy, a doświadczenie przyjdzie jak zacznie się w końcu wykonywać konkretne czynności Wink a z takim podejściem jaki teraz koleżanka prezentuje może co najwyżej na wiosce koguta za jaja złapie w trakcie kontroli osobistej Smile. Martwi mi jednak to, że dalej koleżanka idzie w zaparte, przecież wystarczy napisać przepraszam nie znam się, nie służyłam na zielonej, nie miałam z tym do czynienia, tylko proszę nie pisać że mnie nie nauczyli lepsze będzie sformułowanie "nie nauczyłam się" Wink. Jeżeli koleżanka nie wie co zrobić "jeżeli osoba nie chce "pokazać" co przy sobie ma...co wtedy zrobisz? Użyjesz magicznych okularów RTG?" i chce aby jej "Zdradź jakie to przepisy regulują o kontroli osobistej ludzi "w terenie"." to bardzo źle świadczy o przygotowaniu koleżanki do wykonywania czynności służbowych. Chyba że koleżanka wiedźma służy (pracuje Wink) w innej specjalności no to może być to zrozumiałe ale wtedy proszę się nie wypowiadać w tematach o których mamy blade pojęcie bo wstyd.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-05-2015, 09:21
Post: #10
RE: kontrola osobista
Kolego bzyko666 na PW wysłałem Tobie podstawy prawne wykonywania kontroli osobistej przez SG wraz z rozporządzeniem je regulującym. Sukcesów w służbie życzę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-12-2017, 10:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2017 10:15 przez ezech.)
Post: #11
RE: kontrola osobista
Wyrok TK w sprawie kontroli osobistej, przeszukania osoby, przeszukania rzeczy osoby

Dość istotne właściwie dla wszystkich:

http://www.rp.pl/Bezpieczenstwo/17121935...ith_blocks

To link z rzepy
I 12 mcy na zmianę stosownego rozp., i 18 na zmianę u o SG; działy prawne będą miały co robić

Tak na marginesie: pięknie tu widać idee istnienia TK i RPO w miarę niezależnych

A tu link do wyroku:
http://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-or...-pojazdow/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS