Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
09-07-2015, 05:59
Post: #1
Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
Dzień dobry, nie mam długiego stażu w służbie, bo nie całe 5 lat, ale chciałabym dowiedzieć się na temat kilku kwestii odnośnie honorowego krwiodawstwa i jak to wygląda dokładnie z prawnego punktu widzenia.

Na stacji HDK, udzielono mi informacji, że nie ważne gdzie pracuję (czy cywil czy służba) przysługuje mi wolne za oddanie krwi bądź dopisane godziny. Na wolnym dniu oddałam krew, następnie na drugi dzień w służbie zgłosiłam to swojemu przełożonemu, który stwierdził, że nie może nic z tym zrobić, bo powinnam zgłosić to wcześniej, zdjęli by mi służbę i wtedy mogłabym oddać krew (wydaje mi się to troche paranoją - ponieważ widzę wybiórcze traktowanie prawa - wiem, że są osoby w mojej placówce, które były w ten sposób oddawać krew (tj. na wolnym swoim dniu) i miały później po prostu dopisane 8h do wypracowanych godzin) Więc jak to jest ? Gdzie znajdę jakieś podstawy prawne odnośnie tego krwiodawstwa i przepisów z tym związanych ? Będę wdzięczna za pomoc - pozdrawiam serdecznie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 09:07
Post: #2
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
Ustawa o SG:
Art. 125b.
5. Jeżeli zwolnienie lekarskie obejmuje okres, w którym funkcjonariusz jest zwolniony od zajęć służbowych z powodu:
6) oddania krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub z powodu badania lekarskiego dawców krwi
— zachowuje on prawo do 100% uposażenia.
Do zeszłego roku regulowało to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej.
w §12 ale został on wykreślony.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 12:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2015 12:20 przez Gotika.)
Post: #3
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
Okej, dziękuję za te informacje - ale chodzi mi też o to, jak ma się to w praktyce. W kadrach nie potrafili mi jednoznacznie odpowiedzieć (tak uważam), poza tym dotarłam do osób z mojej placówki, które np. oddały krew na wolnym dniu, a potem miały dopisane do wypracowanych godzin te 8h. A w moim przypadku odmówiono mi takiej kwestii. Zaznaczam, że nie chodzi mi o jakieś zdobywanie godzin dodatkowych, bo i tak przecież jako kobieta mogę oddać ją tylko 4 razy w roku. Chodzi mi po prostu o jakąś sprawiedliwość, której tak często w naszej firmie nie ma...
Zakładając czysto hipotetycznie, mam jutro slużbę, 12godzinną w dzień, dziś zgłaszam przełożonemu, że jutro idę oddać krew. Przełożony zdejmuję mi 12godzinną służbę, i dopisuje 8h za to, że jestem na hdk. Więc zastanawiam się, co to za "interes" jeśli idąc w tak szczytnym celu, oddając krew (gdzie przysługuje mi przecież dzień wolny za to) tracę i tak na godzinach i jestem na minusie 4 godziny....trochę tego nie rozumiem, i mam wrażenie, że jest to wybiórcze traktowanie przepisów raz, że z krwiodawstwa, dwa, że z naszych...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 13:11
Post: #4
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
Tak to u nas jest, ze jak masz 12tki to zawsze bedziesz pokrzywdzona. Wszystko liczone jest na 8 godzin, dni wolne, ZZS, chorobowe, urlop czy opieka nad dzieckiem. Niestety tylko osemkowi maja sprawiedliwie. Tak samo jak oni zeby wziac 2 tyg urlopu rozpisuja tylko 10 dni, a ci co na 12tkach musza rozpisac dni 12. W ten sposob ci na 8kach maja 6 tyg urlopu, a na 12tkach tylko 5. Ot taka sprawiedliwosc.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 13:14
Post: #5
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
No dobrze - ale czy nie powinno być tak, że powinnam iść na oddanie krwi, kiedy ja chcę, a nie dostosowywać się do tego co życzy sobie przełożony ? I powinnam mieć tak czy siak dopisane te 8h za to, że oddałam krew ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 13:32
Post: #6
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
Z tym dopisywaniem to nie bylbym taki pewny bo to sa przepisy dla tych co nie maja mozliwosci isc na dniu wolnym oddac krwi, wiec dla nich sa te zwolnienia. Jezeli ktos oddaje krew w dniu wolnym to z jakiej racji ma dostac w gratisie 8h? Zwolnienie jest tez po to, zeby zregenerowal sie organizm bo po oddaniu krwi jest oslabiony i nie powinno sie wracac do pracy. Wiec chodzi tez o wykluczenie sytuacji, ze ktos rano idzie oddac krew i zaraz leci do pracy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 13:44
Post: #7
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
Hmm no ale sluchaj, jak ludzie nie mają możliwości iść na dniu wolnym oddac krwi ? Stacje krwiodawstwa pracują on poniedziałku do soboty - kto chcę, tak naprawdę znajdzie czas na to i na dniu wolnym. Piszesz, o tym, że z jakiej racji ktoś ma dostać w gratisie 8h jeśli oddaje krew na dniu wolnym - w jakim gratisie ? Oddał krew (nie ważne czy w dniu wolnym czy w innym) i te godziny mu się chyba należą z samego faktu, że po prostu tę krew ODDAŁ. Poza tym widzisz, niektóre osoby, które pracują ze mną na 12tkach miały dopisane, niektóre nie...więc ja już tego nie rozumiem. W kadrach mówiły mi dziewczyny, ze możliwe, że przełożony się zakręcił...

Ktoś musiałby być totalnym idiotą, żeby iść po krwi do pracy, ja bym padła, ostatnio to przespałam 3-4h.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 13:59
Post: #8
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
(09-07-2015 13:44 )Gotika napisał(a):  Oddał krew (nie ważne czy w dniu wolnym czy w innym) i te godziny mu się chyba należą z samego faktu, że po prostu tę krew ODDAŁ.

Nie, nie nalezy sie. Krew oddaje sie HONOROWO wiec bez zadnych wzglednych korzysci z tego. I tak masz korzysc w postaci czekolad to raz i dwa jak oddasz odpowiednia ilosc krwi to zyskasz darmowe przejazdy komunikacja miejska, znizke na leki, wizyty u lekarza poza kolejka czy tez mozliwosc odpisania krwi od podatku. Jeszcze Ci malo?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 14:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2015 14:01 przez lenek.)
Post: #9
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
(09-07-2015 13:11 )qualin napisał(a):  Tak samo jak oni zeby wziac 2 tyg urlopu rozpisuja tylko 10 dni, a ci co na 12tkach musza rozpisac dni 12. .... Ot taka sprawiedliwosc.
11 lub 12
Najpierw doucz się a później o pisz sprawiedliwości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 14:04
Post: #10
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
(09-07-2015 14:00 )lenek napisał(a):  
(09-07-2015 13:11 )qualin napisał(a):  Tak samo jak oni zeby wziac 2 tyg urlopu rozpisuja tylko 10 dni, a ci co na 12tkach musza rozpisac dni 12. .... Ot taka sprawiedliwosc.
11 lub 12
Najpierw doucz się a później o pisz sprawiedliwości.

czego mam sie douczyc? tydzien ma 7 dni z czego dwa s awolne od pracy, wiec jak ktos chce wziac tydzien urlopu to pisze urlop na 5 dni (poniedzialek-piatek) na dwa tygodnie jest to 10 dni. Natomiast ci co pracuja na 12 musza pisac 6 dni urlopu zeby miec tydzien wolnego, wiec na dwa tygodnie tracimy 12 dni.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 14:45
Post: #11
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
(09-07-2015 14:04 )qualin napisał(a):  czego mam sie douczyc? tydzien ma 7 dni z czego dwa s awolne od pracy, wiec jak ktos chce wziac tydzien urlopu to pisze urlop na 5 dni (poniedzialek-piatek) na dwa tygodnie jest to 10 dni.
I przełożony zgodzi się na rozdzielenie urlopu weekendem Smile Smile Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 15:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2015 15:05 przez straznik123.)
Post: #12
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
No wlasnie jak ktos pracuje na 8mki (mam glownie na mysli komendy oddzialow, nie operacyjnych czy innych placowkowych roboli) to nie ma takiej mozliwosci, ze mialby przyjsc do pracy na weekend, ale zeby nie bylo to na wszelki wypadek ludzie pisza dwa wnioski po 5 dni i tym sposobem maja 2 tygodnie urlopu kosztem tylko 10 dni. Tak niestety to wyglada.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 15:19
Post: #13
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
(09-07-2015 15:05 )qualin napisał(a):  No wlasnie jak ktos pracuje na 8mki (mam glownie na mysli komendy oddzialow, nie operacyjnych czy innych placowkowych roboli) to nie ma takiej mozliwosci, ze mialby przyjsc do pracy na weekend, ale zeby nie bylo to na wszelki wypadek ludzie pisza dwa wnioski po 5 dni i tym sposobem maja 2 tygodnie urlopu kosztem tylko 10 dni. Tak niestety to wyglada.
To napisz wniosek tylko na dni kiedy masz służbę, a po wolnym następny wniosek. Ciekaw jestem czy Ci komendant podpisze Smile Smile Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 15:34
Post: #14
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
(09-07-2015 13:44 )Gotika napisał(a):  Ktoś musiałby być totalnym idiotą, żeby iść po krwi do pracy, ja bym padła, ostatnio to przespałam 3-4h.

No to pojechałaś. Ja na przykład wracam do pracy, a za idiotę się nie uważamConfused.
Oddaję krew honorowo. Ot tak filozofia życiowa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 15:35
Post: #15
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
(09-07-2015 13:59 )qualin napisał(a):  
(09-07-2015 13:44 )Gotika napisał(a):  Oddał krew (nie ważne czy w dniu wolnym czy w innym) i te godziny mu się chyba należą z samego faktu, że po prostu tę krew ODDAŁ.

Nie, nie nalezy sie. Krew oddaje sie HONOROWO wiec bez zadnych wzglednych korzysci z tego. I tak masz korzysc w postaci czekolad to raz i dwa jak oddasz odpowiednia ilosc krwi to zyskasz darmowe przejazdy komunikacja miejska, znizke na leki, wizyty u lekarza poza kolejka czy tez mozliwosc odpisania krwi od podatku. Jeszcze Ci malo?

Ech dlatego pisałam całość, żeby ktoś mnie zrozumiał. Czego kolega na mnie naskakuje ? Nie, nie mało mi - chodzi mi o po prostu o prawo, darmowe przejazdy, zniżka itp. to jest właśnie tego przywilej, który jakiś ustawodawca ustalił. Dalej nie otrzymałam sensownej odpowiedzi...z
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 15:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2015 15:51 przez straznik123.)
Post: #16
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
(09-07-2015 15:19 )lenek napisał(a):  
(09-07-2015 15:05 )qualin napisał(a):  No wlasnie jak ktos pracuje na 8mki (mam glownie na mysli komendy oddzialow, nie operacyjnych czy innych placowkowych roboli) to nie ma takiej mozliwosci, ze mialby przyjsc do pracy na weekend, ale zeby nie bylo to na wszelki wypadek ludzie pisza dwa wnioski po 5 dni i tym sposobem maja 2 tygodnie urlopu kosztem tylko 10 dni. Tak niestety to wyglada.
To napisz wniosek tylko na dni kiedy masz służbę, a po wolnym następny wniosek. Ciekaw jestem czy Ci komendant podpisze Smile Smile Smile

Mi nie podpisze, jak i nikomu w placowce podejrzewam. Ale mowie jak jest w komendzie bo mialem tam okazje przez jakis czas popracowac.

Gotika tu masz to co przewidzial ustawodawca dla osob oddajacych krew:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Cytat:§ 12. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.




Widzisz tutaj cos na temat oddawanie komus godzin za dzien wolny? Nie. Jest tylko zapis, ze przysluguje wolne na oddanie krwi jezeli ktos pracuje i nalezy go w dniu oddawania krwi zwolnic od pracy. Takze wg mnie, jezeli ktos dopisuje godziny za oddawanie krwi w dniu wolnym to stapa po kruchym lodzie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 15:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2015 15:59 przez Gotika.)
Post: #17
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
Dlatego pisałam, że jak widzisz jest naginanie przepisów ech....

(09-07-2015 15:34 )chomop1 napisał(a):  
(09-07-2015 13:44 )Gotika napisał(a):  Ktoś musiałby być totalnym idiotą, żeby iść po krwi do pracy, ja bym padła, ostatnio to przespałam 3-4h.

No to pojechałaś. Ja na przykład wracam do pracy, a za idiotę się nie uważamConfused.
Oddaję krew honorowo. Ot tak filozofia życiowa.


Czyli łamiesz przepisy prawa ustanowione dla krwiodawców. Proste. Bo nie powinieneś wracać do pracy. I to nie z honorowego punktu widzenia, a najzwyczajniej z powodów zdrowotnych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 18:12
Post: #18
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
(09-07-2015 15:55 )Gotika napisał(a):  Czyli łamiesz przepisy prawa ustanowione dla krwiodawców. Proste. Bo nie powinieneś wracać do pracy. I to nie z honorowego punktu widzenia, a najzwyczajniej z powodów zdrowotnych.

Co do zasady oddaję na dniu wolnym. Jeżeli jest akcja to oddaję w pracy i wracam do pracy. Żadnych przepisów nie łamię, a jeżeli twierdzisz inaczej to wskaż jakie.Confused

Jeżeli ktoś oddaje na wolnym to nie ma prawa domagać się dopisywania godzin, to chyba logiczne. Jeżeli ktoś ma zaplanowaną służbę w danym dniu, a chce oddać krew (bądź musi w danym dniu oddać, bo na przykład jest potrzebna) to informuje przełożonego, oddaje krew i dostarcza zaświadczenie. Tym sposobem ma usprawiedliwioną nieobecność w dniu kiedy miał pełnić służbę zgodnie z grafikiem. Ilość godzin zgodna z ilością zaplanowaną w grafiku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2015, 18:24
Post: #19
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
Sprawa jest prosta prosisz przełożonego żeby zaplanował Ci 8h bo chcesz w tym dniu oddać krew. Jeżeli przełożony ma Cię w głębokim poszanowaniu to idziesz oddać krew w dniu służby przynosisz zwolnienie i po kłopocie. Wszystko zależy od dobrej woli drugiej strony.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2015, 09:24
Post: #20
RE: Honorowy Krwiodawca - a wolne godziny od służby itp. - podstawy prawne ???
Za dzień wolny nie należą się żadne godziny. Przed zmianą rozporządzenia w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom SG decyzja w sprawie udzielenia zwolnienia na HDK była w gestii bezpośredniego przełożonego. U nas odbywało się to tak- funkcjonariusz pisał wniosek i jechał do stacji krwiodawstwa, następnego dnia dołączał zaświadczenie z RCK. Przełożony miał prawo odmówić np. z uwagi na wyznaczenie w danym dniu do służby. W aktualnym stanie prawnym przełożony o niczym nie decyduje, dobrą wolą funkcjonariusza jest czy będzie oddawał krew w dniach służby czy w dniach wolnych. Wymiar zwolnienia jest równy zaplanowanej w tym dniu służbie (niezależnie 8 czy 12h).
Czy można stawić się do służby po oddaniu krwi. Ja uważam, że tak i cały czas tak czynię. Zgodnie z art. 125d ust. 1 ustawy o SG funkcjonariusz ma obowiązek dostarczenia w terminie 7 zaświadczenia. Z ust. 3 wynika, że niedopełnienie tego obowiązku skutkuje tym, iż nieobecność w służbie uznaje się za nieobecność nieusprawiedliwioną. Ale przecież w służbie jestem. Na zaświadczeniach z mojego RCK jest zapis "Zaświadczenie wydaje się celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy...". Czyli musi powstać nieobecność by wystąpiła konieczność wprowadzenia zaświadczenia w obieg.
Tym niemniej gdyby doszło do wypadku w służbie po oddaniu krwi (funkcjonariusz mdleje na kabinie i rozcina głowę o czytnik VIS) to byłby problem. Bo teoretycznie przełożony nie musi wiedzieć co robił przed służbą podwładny, ale wielokrotnie jest tak, że służba jest zaplanowana od 7-19, a funkcjonariusz stawia się do służby o 11 po oddaniu krwi. I ta sprawa pewnie wyjdzie- gdzie był od 7-11 i co robił, bo pokrycia w dokumentach brak. Dlatego zamiast brać zaświadczenie z RCK na cały dzień, należy wziąć zaświadczenie obejmujące tylko godziny nieobecności (takie jak to, które jest wydawane gdy krwiodawca z różnych przyczyn nie został zakwalifikowany do oddania w danym dniu krwi).
Pozdro,
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS