Ze względu na wysyp spamu wprowadziłem manualną aktywację każdego nowego konta - żeby stworzyć nowe konto proszę o użycie w nazwie użytkownika literek SG****** gdzie gwiazdki to nick użytkownika. Po aktywacji (tu proszę o cierpliwość) usunę litery SG z nazwy użytkownika i można będzie logować się i pisać posty pod wybranym nickiem. Ułatwi mi to wyłapanie faktycznych użytkowników. Wszystkie już aktywne konta pozostają bez zmian. W listopadzie 2023 opłacono serwer/domenę. Jakby ktoś chciał się dorzucić do funkcjonowania forum to zapraszam na PW. Na chwilę obecną (12.03.2024) po opłaceniu faktur stan kasy to - minus 284. Z góry dzięki za wsparcie - Admin.


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
12-01-2017, 12:33
Post: #1
problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
Cześć wszystkim.

Zarejestrowałem się dziś ponieważ potrzebuję się doradzić kogoś kto się zna na temacie. Sam jestem informatykiem i nie mam zawodowego połączenia z tematem forum.

Razem z moją żoną Anna kupiliśmy bilety Wizzair do Barcelony na 22 stycznia. Potem uświadomiliśmy sobie, że mogą być problemy z dokumentami na lotnisku.

Anna jest białorusinką. Jej imię i nazwisko przed ślubem było Hanna Dvoskina(nazywa się Anna, ale wiele lat temu urzędnicy zrobili błąd tłumacząc imię z cyrylicy na litery łacińskie i napisali Hanna). Anna żyje w Polsce już od 7 lat i aktualnie może przebywać w Polsce na mocy Karty Stałego Pobytu na imię Hanna Dvoskina. Ta karta pozwala jej podróżować bez wyrabiania wiz do krajów szengen(w tymi Hiszpanii). Kilka razy korzystaliśmy z tej możliwości i nigdy nie było problemów.

Problem pojawił się teraz, po tym jak wzięliśmy ślub i Anna zmieniła nazwisko na Błaszczak i imię w paszporcie białoruskim na Anna. Czas oczekiwania na nową Kartę Stałego Pobytu to do 30 dni, więc nie ma szans wyrobić jej przed 22 stycznia. Dzwoniliśmy do Urzędu Wojewódzkiego i powiedzieli, że mogą wystawić nam papier, w którym będzie napisane, że Hanna Błaszczak(Hanna ponieważ, w Polsce urzędnicy jeszcze nie zmienili jej imienia i chyba to też jest skomplikowany proces) jest legalnie w Polsce na podstawie Karty Stałego Pobytu i że karta jest w trakcie wyrabiania. Dzwoniliśmy do Straży Granicznej i powiedzieli nam, że na podstawie tego dokumentu wypuszczą żonę z Polski do Hiszpanii i wpuszczą ją z powrotem do Polski.

Pytanie jest czy:
Posiadając:
- nowy paszport Białoruski na Anna Blaszczak
- stary, anulowany paszport na Hanna Dvoskina
- dokument potwierdzający, że Hanna Blaszczak jest legalnie w Polsce na podstawie Karty Stałego Pobytu i że karta jest w trakcie wyrabiania

Czy straż graniczna w Hiszpanii pozwoli jej wejść na terytorium Hiszpanii?
Czy straż graniczna w Hiszpanii pozwoli jej opuścić Hiszpanię i podróż do Polski?

Co o tym sądzicie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-01-2017, 13:47
Post: #2
RE: problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
W Hiszpanii takimi pierdołami sie nie zajmują nawet uwagi nikt na to nie zwróci o ile wogóle ktos bedzie chciał dokumenty od Was.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-01-2017, 22:06
Post: #3
RE: problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
Polska i Hiszpania to kraje należące do strefy Schengen. Między tymi krajami nie ma kontroli paszportowej. Co nie znaczy, że służby migracyjne nie mają prawa kontrolować dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w tych krajach zarówno przy przekraczaniu granicy jak i wewnątrz kraju.
Za przewóz osób "nielegalnych" odpowiedzialność ponosi przewoźnik i za to można na niego nałożyć karę administracyjną. Ja bym dopytał też w linii lotniczej czy takiego pasażera zabiorą na pokład samolotu.

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-01-2017, 09:41
Post: #4
RE: problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
Dzwoniliśmy do Wizzair, ale tam nam powiedzieli tylko, że muszą być ważne dokumenty, a kierowali nas żebyśmy zadzwonili do konsulatu Białorusi. Ale tam też nic nie mogli nam pomóc.

Spróbuję jeszcze raz zadzwonić do Wizzair.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-01-2017, 12:22
Post: #5
RE: problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
Pozwoli wjechać i wyjechać jeżeli podróżujecie razem a jedna ze stron jest z Unii .Małżeństw nie powinni rozdzielać, ja bym zabrał jeszcze ze sobą akt małżeństwa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-01-2017, 23:59
Post: #6
RE: problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
(12-01-2017 22:06 )niepokorny napisał(a):  Co nie znaczy, że służby migracyjne nie mają prawa kontrolować dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w tych krajach zarówno przy przekraczaniu granicy jak....
Tego akurat robić nie możemy (oczywiście przy przekraczanie granicy wewnętrznej).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-01-2017, 20:33
Post: #7
RE: problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
Nie jestem ekspertem od kontroli granicznej. Zajmuje się kontrolą legalności pobytu wewnątrz kraju. Ale wydaje mi się, że art 23 Kodeksu Granicznego Schengen daje prawo, pod pewnymi warunkami, do prowadzenia kontroli dokumentów przy przekraczaniu granic wewnętrznych. Jeżeli jest inaczej chętnie posłucham coś na ten temat.
A skoro nie mamy prawa do kontroli to na jakiej podstawie na zachodniej granicy łapią czeczenów-uchodźców aż miło?

Wszyscy funkcjonariusze SG są równi. ...ale stołeczni są równiejsi od innych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-01-2017, 22:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2017 22:04 przez krissg.)
Post: #8
RE: problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
Przecierz można cudzoziemca na lotnisku czy zachodzie wylegitymować i jak są podstawy przeprowadzić klp.

Wcale nie trzeba robić tego w formie kontroli granicznej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS