Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
12-01-2017, 12:33
problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
Cześć wszystkim.

Zarejestrowałem się dziś ponieważ potrzebuję się doradzić kogoś kto się zna na temacie. Sam jestem informatykiem i nie mam zawodowego połączenia z tematem forum.

Razem z moją żoną Anna kupiliśmy bilety Wizzair do Barcelony na 22 stycznia. Potem uświadomiliśmy sobie, że mogą być problemy z dokumentami na lotnisku.

Anna jest białorusinką. Jej imię i nazwisko przed ślubem było Hanna Dvoskina(nazywa się Anna, ale wiele lat temu urzędnicy zrobili błąd tłumacząc imię z cyrylicy na litery łacińskie i napisali Hanna). Anna żyje w Polsce już od 7 lat i aktualnie może przebywać w Polsce na mocy Karty Stałego Pobytu na imię Hanna Dvoskina. Ta karta pozwala jej podróżować bez wyrabiania wiz do krajów szengen(w tymi Hiszpanii). Kilka razy korzystaliśmy z tej możliwości i nigdy nie było problemów.

Problem pojawił się teraz, po tym jak wzięliśmy ślub i Anna zmieniła nazwisko na Błaszczak i imię w paszporcie białoruskim na Anna. Czas oczekiwania na nową Kartę Stałego Pobytu to do 30 dni, więc nie ma szans wyrobić jej przed 22 stycznia. Dzwoniliśmy do Urzędu Wojewódzkiego i powiedzieli, że mogą wystawić nam papier, w którym będzie napisane, że Hanna Błaszczak(Hanna ponieważ, w Polsce urzędnicy jeszcze nie zmienili jej imienia i chyba to też jest skomplikowany proces) jest legalnie w Polsce na podstawie Karty Stałego Pobytu i że karta jest w trakcie wyrabiania. Dzwoniliśmy do Straży Granicznej i powiedzieli nam, że na podstawie tego dokumentu wypuszczą żonę z Polski do Hiszpanii i wpuszczą ją z powrotem do Polski.

Pytanie jest czy:
Posiadając:
- nowy paszport Białoruski na Anna Blaszczak
- stary, anulowany paszport na Hanna Dvoskina
- dokument potwierdzający, że Hanna Blaszczak jest legalnie w Polsce na podstawie Karty Stałego Pobytu i że karta jest w trakcie wyrabiania

Czy straż graniczna w Hiszpanii pozwoli jej wejść na terytorium Hiszpanii?
Czy straż graniczna w Hiszpanii pozwoli jej opuścić Hiszpanię i podróż do Polski?

Co o tym sądzicie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-01-2017, 13:47
RE: problem ze zmianą nazwiska i podróż za granicę
W Hiszpanii takimi pierdołami sie nie zajmują nawet uwagi nikt na to nie zwróci o ile wogóle ktos bedzie chciał dokumenty od Was.
12-01-2017, 22:06
Polska i Hiszpania to kraje należące do strefy Schengen. Między tymi krajami nie ma kontroli paszportowej. Co nie znaczy, że służby migracyjne nie mają prawa kontrolować dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w tych krajach zarówno przy przekraczaniu granicy jak i wewnątrz kraju.
Za przewóz osób "nielegalnych" odpowiedzialność ponosi przewoźnik i za to można na niego nałożyć karę administracyjną. Ja bym dopytał też w linii lotniczej czy takiego pasażera zabiorą na pokład samolotu.

Bóg wybacza. Straż Graniczna nigdy!
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
13-01-2017, 09:41
Dzwoniliśmy do Wizzair, ale tam nam powiedzieli tylko, że muszą być ważne dokumenty, a kierowali nas żebyśmy zadzwonili do konsulatu Białorusi. Ale tam też nic nie mogli nam pomóc.

Spróbuję jeszcze raz zadzwonić do Wizzair.
13-01-2017, 12:22
Pozwoli wjechać i wyjechać jeżeli podróżujecie razem a jedna ze stron jest z Unii .Małżeństw nie powinni rozdzielać, ja bym zabrał jeszcze ze sobą akt małżeństwa.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS